Koláče, buchty, bublanina

Obrázek lekce Koláče, buchty, bublanina

Koláče, buchty i bublanina jsou velmi oblíbené druhy pečiva. Koláče mají většinou kulatý tvar, používají se na ně různé druhy těsta a další přísady, které mohou být sladké i slané. Buchty jsou velmi oblíbený druh pečiva. Nejčastěji se pečou z kynutého těsta a plní různými náplněmi. Bublanina je typické české pečivo z třeného těsta, na které se přidávají třešně, višně, ale i jiné druhy především drobného ovoce.


více >
< méně

Cukrářská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Buchty, koláče a bublanina jsou velmi oblíbeným a často připravovaným druhem pečiva. Na náplně se používají různé ingredience, nejčastěji ovoce, džemy, marmelády, tvaroh nebo mák.

Buchty

Buchta je druh pečiva, které se připravuje nejčastěji z kynutého těsta a různých náplní uvnitř.

Obrázek

Buchty mají původ v Česku, ale pečou se v různých podobách prakticky po celé Evropě. V Německu se buchtám říká buchteln, v Bavorsku rohrnudeln, na Slovinsku buhteljni, v Srbsku buhtle, v Maďarsku bukta a v Chorvatsku buhtle.

Buchty se připravují každá samostatně a pak se skládají vedle sebe do vymazaného pekáče tak, aby se po dokynutí a při pečení pevně nespojily a bylo možné je od sebe snadno oddělit.

Druhy buchet

Existuje mnoho různých receptů, podle kterých se připravuje například

  • domácí buchty
  • tvarohové buchty
  • makové buchty
  • švestkové buchty
  • pudinkové buchty
  • čokoládové buchty – podobají se americkým Brownies, ale jsou méně vlhké a bez kypřicího prášku

Buchty se rozlišují především podle druhu náplně, ale v některých případech i podle druhu těsta - to je ale ve většině receptů kynuté.

Videorecept na klasické plněné kynuté buchty

Koláče

Koláče mají většinou kulatý tvar, používají se na ně různé druhy těsta a další přísady, které mohou být sladké i slané. Používá se například ovoce, povidla, tvaroh, ořechy, mák, ale i maso, špenát a další ingredience. Koláče mohou být velké a pak se krájí, nebo i malé samostatné kulaté kousky.

Na pečení se používají nejčastěji kulaté formy s nepřilnavým povrchem, případně i formy skleněné, v poslední době jsou vzhledem k mnoha vynikajícím vlastnostem stále víc oblíbené silikonové koláčové formy.

Obrázek

V Čechách se tradiční koláčky pečou na vesnicích při posvícení jako sváteční pohoštění, velmi malé se pečou jako svatební. Nejčastějším druhem těsta je v těchto případech těsto kynuté, náplň je z jednoho druhu a koláče se sypou drobenkou nebo jen cukrem.

Na Moravě se velmi často pečou velké kruhové koláče, v některých oblastech mají i krajové názvy – například na valašsku se nazývají frgále. Často mají průměr i 25 centimetrů a na jednom koláči je i několik druhů náplní – nejčastěji z tvarohu, máku, švestek, jablek a hrušek.

Specialitou je svatební koláč, který je ještě větší a současně ho jedí oba novomanželé.

Mnoho druhů koláčů je možné připravit ze základního těsta podle tohoto videoreceptu

Bublanina

Bublanina je typické české pečivo z třeného těsta, na které se přidávají třešně, višně, ale i jiné druhy především drobného ovoce.

Třené těsto se nalévá do plechu na pečení s vyššími okraji nebo pekáče,na něj se umístí ovoce a koláč se upeče v troubě. Ovoce se doporučuje před položením na těsto promíchat v mouce nebo krupičce.

Obrázek


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist