Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Aarey

Americký polotvrdý sýr z bizoního mléka, vyráběný tradičně Indiány.

Abatis, abattis

Z francouzštiny (abattre = kuchat) vzniklý výraz pro drůbeží vnitřnosti a hlavu, krk, křídla a nohy. Někdy se tento výraz používá i pro označení polévky z drůbežích vnitřností.

Abbacchio

Italský výraz pro „mléčné“ jehně, maso z jehněte starého 4–8 týdnů. Setkáme se také s názvem Pascale nebo Agnello, což znamená spíše beránka: Agnello da latte je maso z „mléčného“ beránka.

Abertamský sýr

ABERTAMSKÝ SÝR - Abertam - je původní český a celosvětově známý kozí sýr ochucený bylinkami. Původ a historie Abertam se začal vyrábět v Krušných horách v městě Abertamy. Po odsunu sudetských Němců byla výroba Abertamského sýra na čas ukončena. Současnost V současnosti se v osadě Ryžovna, přibližně 5 kilometrů od Abertam, výroba tohoto sýru obnovuje, ale místo původního kozího mléka se používá mléko ovčí. Vyrábí se zatím jen sezónně v období…

Abon

Indonéská specialita, nudličky kvalitního hovězího masa opražené do křupava. Podávají se s rýží.

Abondance

ABONDANCE je polotvrdý sýr pocházející z Francie. Původ a výskyt Abondance se vyrábí z čerstvého mléka krav plemene Abondance ve stejnojmenné oblasti Francie, kde se vyráběl v klášteře již od 14. století. Od té doby je jeho výroba doposud lokalizovaná v oblasti Abondance. Vzhled, chuť, vůně... Tento sýr má kulatý tvar, průměr 38-43 cm a váží až 12 kg. Konzistence Abondance je hedvábná, barva kůrky v závislosti na stáří je buď oranžovo-žlutá,…

AburÁ

Japonský výraz pro tuk nebo olej. Aburu je pečení. Aburaga (Aburage) je pečený sójový tvaroh, prodávaný v plátcích – obdoba čínského Dou fo po (ten se prodává v kostkách).

Acanthocybium solandri

Latinský název pro mořskou rybu, která se česky jmenuje makrela Solandrova, ale lidově se jí říká stejně jako v mnoha jiných jazycích – Wahoo. Tato ryba příbuzná tuňákům (viz Thunnus thynnus) nebo makrelám (viz Scomber scombrus) se vyskytuje ponejvíce v tropických a subtropických mořích (nejhojněji v Karibiku), dosahuje délky 2 metrů a váhy 70 kg. Pozná se na první pohled podle typických tygrovitých svislých pruhů, jimiž je pokryta zejména horní…

Aceto Balsamico

Tento ocet obsahuje svařenou šťávu z hroznů. Aceto Balsamico rozdělujeme na různé druhy - Aceto Balsamico di Modena, Aceto Balsamico tradizionale di Raggio Emilia, Aceto Balsamico tradizionale di Modena, Aceto Balsamico. Ve srovnání s obyčejným octem jsou balsamikové octy kořeněnější, sladší a trochu olejnaté. Používají se zejména v italské kuchyni. Hodí se k pokrmům z divočiny a z hovězího masa, k rizotu nebo k lehkým salátům. Zmrzlina či…

Aceto Balsamico - balsamikový ocet

ACETO BALSAMICO – neboli balzámový či balsamikový ocet pochází z Itálie a hojně se používá v kuchyni. Jedná se o speciálně upravované víno, které zraje v sudech. Italské vinné tajemství Balsamico je kromě lahodné chuti bohaté také na vitamíny a je tak prospěšné našemu zdraví. Označení Aceto balsamico tradizionale di Modena či Aceto balsamico tradizionale di Reggio Emilia neboli tradiční balzámový ocet z Modeny či z Reggia Emilia mohou na svých…

Aceto di vino

Aceto di vino se vyrábí v Itálii z bílých vinných hroznů. Obsah kyseliny octové je 7,1 %.

Ačokča

AČOKČA též korila – latinsky Cyclanthera pedata je známý také pod lidovým názvem paprikookurka. Ani paprika, ani okurka Ačokča pochází z Jižní a Střední Ameriky. Malé plody je možné konzumovat v čerstvém stavu, větší se nakládají jako okurky. Z plodů zbavených semen se připravuje odvar na snížení hladiny cholesterolu, listy se přikládají na zánětlivou pokožku. Původ, historie, současnost Pochází ze střední a jižní Ameriky. Z Bolívie se…

Aedelost

Švédský plísňový sýr.

Aettekees

Belgický sýr, specialita z Bruselu.

Agastache anisata

Latinský název pro medonosnou trvalku s aromatickými listy a anýzovou vůní, která se někdy používá i v kuchyni, zvláště francouzské (Agastache Anisée). Je to rostlina pocházející s Ameriky a Asie, velmi podobná naší meduňce.

Agastache mexická

AGASTACHE MEXICKÁ – patří do čeledi hluchavkovitých a často se s ní můžete potkat jako s ozdobnou rostlinou ve skalkách. Kromě toho, že krásně kvete, nalezne své využití i v kuchyni. Historie, původ a současnost Tato krásná rostlinka s drobnými květy pochází z Mexika. Právě díky svému vzhledu a sladké vůni se těší stále větší oblibě v okrasné a bylinkové zahrádce. Vzhled, chuť a vůně… Agastache je 60–90 cm vysoká keříková bylina. Květy mají…

Agneau de pauillac

Francouzská specialita, jehně z Pauillacu, městečka z oblasti Médoc (kraj Bordeaux), proslavené vynikajícím červeným vínem. Většinou jde o jehněčí kýtu, vykostěnou a nadívanou směsí mletých jehněčích vnitřností (jater a ledvinek) a mletého vařeného masa z žebírek. Nemělo by chybět koření: bobkový list, rozmarýn, tymián. A samozřejmě červené víno.

Agnes sorel

Mezinárodní název pro krém z drůbežího vývaru zahuštěného rozemletými žampiony.

Agnolotti

Jedná se o těstoviny ve tvaru obdélníkových nebo čtvercových taštiček. Jsou plněné sýrem, směsí mletého masa nebo drůbežím masem.

Ahle Wurst- fermentovaný, sušený

Maso v tomto Rohwurstu je upravené fermentací, sušené. Při výrobě se používá vepřové maso z velmi těžkých vepřů, ochucuje se pepřem nebo směsí koření. Ahle Wurst je dlouhý 25cm a široký 5cm.

Aiado

Provensálská tradiční úprava jehněčí pečeně. Od jiných úprav se liší především tím, že maso je srolováno před pečením do rolády. Peče se v troubě, v peci nebo na grilu. Podává se s česnekovo-smetanovou omáčkou.

Akagaj

Tento druh návek má značný hospodářský význam v Japonsku, Koreji a Číně. Lastury jsou tmavé, s výrazným rýhováním, periostrakum má vousatý povrch. Charakteristickým znakem návky akagaj jsou silná, paprsčitá žebra. V asijské kuchyni se tyto návky používají syrové na přípravu sushi, konzumují se také vařené.

Akátový med

AKÁTOVÝ MED je med pocházející z květů trnovníku akátu. Původ a výskyt Med se vyrábí z akátu, který roste v Severní Americe a Evropě. U nás roste v teplých částech Čech a jihovýchodní Moravy. Vzhled, chuť, vůně… Akátový med má světlou, průsvitnou barvu a sladkou, lehce květinovou chuť Má velké procento fruktózy, a tak krystalizuje pomalu a zůstává dlouho v kapalném stavu. Zdraví Díky nízkému glykemickému indexu je akátový med vhodný pro…

Algkorv – fermentovaný nebo sušený

Klobása vyrobená z jeleního a sobího masa. Může být fermentovaná nebo sušená, ochucená jalovcem nebo hřebíčkem, skořicí a zázvorem. Klobása Algkorv je dlouhá 32cm a široká 4cm. Podává se nakrájená na plátky.

Alheira de Barroso-Montalegre PGI – fermentovaný

Jedná se o klobásu, kterou původně vyráběli Židé pouze z bílého masa, dnes často obsahuje i vepřové maso. Alheira de Barroso-Montalegre se vyrábí z vepřového a drůbežího masa. K ochucení slouží česnek, klobása je jemně vyuzená. Měří 28cm a široká je 4cm.

Alheira de caca – syrový

Klobása vyrobená ze směsi různých druhů zvěřiny. Jako pojivo masové směsi se používá strouhanka. Klobása se někdy ochucuje paprikou a česnekem, je dozlatova vyuzená. Měří 40cm a široká je 4cm.

Allgäuer Bergkäse

ALLAGÄUER BERGKÄSE je tvrdý sýr vyráběný v některých oblastech Německa. Původ a výskyt Allgäuer Bergkäse je tvrdý horský sýr s chráněným původem a může být vyráběn pouze v některých krajích Německa. Od roku 2010 je z rozhodnutí výboru Evropské unie tento sýr považován za světové tradiční dědictví. Vzhled, chuť, vůně… Allgäuer bergkäse je menší příbuzný bochníku sýru allgäuer emmentaler, jeho váha je 15-50 kg. Obsah tuku v sušině je 50 %. Čím…

Aloisie trojlistá

ALOISIE – latinsky Aloysia triphylla je aromatická rostlina s velkým obsahem silic. Aromatický keřík s citronovou vůní Aloisie je velmi bohatá na silice a další látky, díky kterým je prospěšná pro naše zdraví. Nejčastěji se konzumuje v podobě čaje, ale můžete ji použít sušenou na dochucení pokrmů. Původ a historie Aloisie pochází z Jižní Ameriky, odtud ji podobně jako brambory nebo kukuřici přivezli v 17. století Španělé. Ve Španělsku se…

Altenburger Ziegenkäse

ALTENBURGER ZIEGENKÄSE, nebo také altenburský kozí sýr, měkký sýr pocházející z Německa. Původ a historie Sýr se vyrábí na území duryňsko-saského pomezí podle tradičních receptur již od roku 1897. Vzhled, chuť, vůně… Bochník je kulatý o průměru 11,5cm, váží 250g a je asi 2cm vysoký. Těsto je měkké, prostoupené málo oky, má světle žlutou barvu. Altenburský sýr chutná výrazně po kmínu. Obsah tuku v sušině je 30%. Výroba Altenburger je…

Americká kuchyně

Americká kuchyně je podobně jako například australská kombinací kuchyně původní a přistěhovalecké. V první etapě svého vývoje byla ovlivněna kuchyní indiánskou. Indiáni totiž přistěhovalce naučili využívat a také pěstovat místní potraviny, především brambory, kukuřici a rajčata. Do tohoto základu pak postupně přistěhovalci přidávali kuchyni anglickou, italskou, francouzskou, německou a holandskou, ale i mnohé další. Tak vlastně ani typická…

Amur bílý

Pochází z Číny a povodí řeky Amur. Dnes se amur chová uměle také v Evropě. Žije v hlubokých a klidných jezerech, pomalu tekoucích řekách a chová se i v rybnících. Živí se jen rostlinnou potravou. Amur bílý dosahuje délky až 1,20m, tělo je pokryto velkými šupinami, hlava je velká se širokou bezvousou tlamou. Maso amura je velmi chutné, má však mnoho kostí. Hodí se především na přípravu rybích nádivek.

Ananas

ANANAS - latinsky Ananas comosus, známý také jako Pineapple, Nanas nebo Pina je velmi chutné a osvěžující exotické ovoce. Krásný, chutný, osvěžující, zdravý… Ananas je pro svůj nezaměnitelný vzhled, výraznou chuť i vůni a dokonce i částečné léčivé účinky právem považován za „krále“ tropického ovoce. Ananas je ideální konzumovat syrový, ale má mnohostranné využití v studené i teplé kuchyni, nasladko, naslano i na pikantní způsob. Původ a…

Andělika lékařská

ANDĚLIKA – latinsky Archangelica officinalis, slovensky Archangelika lékarska, anglicky Garden Angelica je bylinka z čeledi miříkovitých. Konzumuje se syrová i vařená. Má anýzovou vůni. Andělská bylinka od vody Andělika se řadí k nejcennějším léčivým rostlinám. Její účinky se užívají již od nepaměti. Mniši ji používali jako lék proti moru. Původ a výskyt Původní místo výskytu anděliky lékařské je střední a severní Evropa a severní Asie. U…

Andouillette – vařený

Jedná se o neuzenou venkovskou klobásu, vyrobenou z kusů mrštěk a vepřového masa. Andouillette se zpravidla griluje a podává teplá s hořčicí. Má charakteristickou ostrou vůni. Klobása Andouillette měří 15cm a široká je 4cm.

Andouille – vařený

Klobása Andouille se vyrábí z vepřových drštěk a střívek nakrájených na proužky a nakládaných do slaného nálevu. Nakrájená střívka se rolují a plní do širších střev, potom se vaří a někdy i udí. Klobása se konzumuje zastudena, nakrájená na tenké plátky. Tento masný výrobek měří 30cm a široký je 7cm.

Anelli

Anelli jsou těstoviny ve tvaru kroužků. Hodí se k přípravě nejrůznějších pokrmů.

Anellini

Anellini jsou těstoviny ve tvaru drobných kroužků. Používají se převážně jako vložka do polévek.

Anglická kuchyně

Kuchyně Anglie byla v minulosti dlouhou dobu považována za nedokonalou. Velký podíl na takovém vnímání kuchyně v Anglii měla především tak trochu žárlivá a na svoji gastronomii vždy pyšná labužnická Francie, která vždy byla rivalem ostrovního království. Historie anglické kuchyně Velká Británie se ale stala imperiální mocností a postupně do její kuchyně začaly pronikat suroviny, koření a samozřejmě i jídla z jejích kolonií. Angličané si je…

Angrešt

ANGREŠT - latinsky Ribes uva-crispa, známý také jako srstka angrešt, srstka obecná nebo meruzalka srstka - je poměrně běžný zahradní i lesní keř. Malé plody plné vitamínů … Angrešt má svojí nezaměnitelnou chuť a jeho plody obsahují množství nejrůznějších vitamínů. Keře angreštu najdeme snad v každé zahrádce. Angrešt je nejlepší konzumovat syrový, ale ani jako kompot, džem nebo mošt neztrácí své prospěšné vlastnosti. Původ a historie První…

Anolini

Anolini jsou plněné těstovinové taštičky, mají tvar půlměsíčku. Většinou bývají podávané ve vývaru.

Anona

LÁHEVNÍK nebo také ANONA - latinsky Annona – je tropická dřevina, u která na některých odrůdách roste ovoce. Nejznámější je láhevník ostnitý- latinsky Annona muricata, kterému se také říká quanabana, guanabana, velký nebo ostnitý corossol, ostnitý cachiman, graviola, soursop a také smetanové jablko – anglicky cousard apple. Velmi zdravé a chutné ovoce Anona – láhevník – je velmi chutné a zdravé ovoce. Zralé plody se konzumují jako ovoce,…

Antarktický královský krab

Je rozšířený ve studených mořích kolem jižního cípu jihoamerického kontinentu. Loví se u pobřeží Chile, Argentiny a Uruguaye. V Chile se antarktický královský krab zpracovává především do konzerv, pouze malá část výlovu je k dostání na místních trzích nebo se po zmrazení vyváží. Tělo je zbarvené jednotně červeně, někdy s lehkým fialovým nádechem. Na celém těle a na nohou jsou silné, ostré a rovnoměrně dlouhé ostny. Na čelním rohu jsou čtyři…

Anýz vonný

Jinak také anýzový bedrník či bedrník anýz. Používáme semena, sušená, mletá nebo celá. Anýz má kořenitou, čerstvou chuť. Jeho vůně je aromatická a příjemně sladká. Je vhodným kořením do vánočního cukroví, koláčů, sladkých jídel, přidává se i do švestkových povidel. Lze jím okořenit i chléb. Lékořicové aroma díky anýzu získávají také různé likéry, např. pastis, anisette, ricard či sambuco. Anýz v podobě celých semen nebo mletý je možné zakoupit v…

Apetito

Apetito je typický český měkký tavený smetanový sýr. Vyrábí se od roku 1973 v několika variantách v Hodoníně. Mlékárna byla na počátku výroby státním podnikem Lacram, v současnosti patří společnosti TPK, která je součástí francouzské firmy Bongrain – ta mimo jiné vlastní i mlékárnu, vyrábějící další český sýr Pribina. Značka „Aopetito“ byla 14. září 1993 zaregistrována a získala ochranou známku. Konkurenční mlékárny začaly vyrábět a dodávat na…

Aplati

APLATI - mezinárodní název pro odrůdu rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Rýže Aplati se pěstuje ve dvou asijských státech – v Thajsku a ve Vietnamu. V těchto zemích je také nejvíce konzumována. U nás v Evropě není příliš známá a seženete ji patrně jen ve specializovaných obchodech s asijskými potravinami. Vzhled a vlastnosti Aplati je svým vzhledem výjimečná, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že je plochá, připomíná ovesnou…

Appenzeller

APPENZELLER je vyzrálý alpský sýr z východního Švýcarska. Původ a historie Appenzeller je tradiční kravský alpský sýr vyráběný ve švýcarském kantonu Appenzell. První zmínky o tomto sýru pocházejí již z let 1289 v zápiscích mnichů z Opatství svatého Havla. Sýr byl v těch dobách vybírán jako desátek od věřících. Vzhled, chuť, vůně… Tento sýr váží asi 7 kg, má kulatý tvar a průměr 30-33cm. Jeho výška je 7-9 cm. Sýr je vláčný a jemný, má…

Appenzeller Knoblauch Pantli – fermentovaný, sušený

Jedná se o Rohwurst vyrobený z hovězího a vepřového masa, hřbetního sádla, pepře, česneku a vína. Salám se fermentuje v hranatých formách až 10 dní, potom se suší a udí. Appenzeller Knoblauch Pantli měří 15-20cm a široký je 3cm. Podává se zastudena, nakrájený na plátky.

Arašídy, mandle, kešu, pistácie

Arašídy – burské oříšky Burské oříšky jsou semena podzemnice olejné a správně se nejedná o ořechy, ale o luštěniny. Konzumují se syrové nebo pražené, v Asii i vařené. Použití Arašídy se používají především na přípravu omáček a dresinků, přidávají se do zeleninových i masových jídel, sladkostí, různých tyčinek,  a oblíbených křupek. Z arašíd se lisuje arašídový olej a mixují se na tzv. burákové máslo, které může být neochucené, solené nebo i…

Arborio

ARBORIO je mezinárodní název pro velmi kvalitní druh krátkozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Rýže Arborio je tradičně pěstována ne severu Itálie v okolí města Arborio, podle nějž je také pojmenována. Rýžová pole jsou zavlažována nejvýznamnější italskou řekou Pádem. Byla vyšlechtěna z dovezené japonské odrůdy krátkozrnné rýže. V dnešní době je vyhledávanou surovinou po celém světě, velké množství jí však zkonzumují samotní Italové. …

Arrowroot (arourut)

ARROWROOT – připomíná bramborový škrob a je možné ho používat do sladkých i slaných pokrmů. Bez chuti a bez zápachu, přesto užitečný... Arrowroot je velmi dobře stravitelný, a je tedy vhodný pro děti a osoby s poruchami trávicího systému. Původ Arrowroot se získává z kořene rostliny maranta třtinová, jejímž domovem je západní Indie a Amerika. Můžeme se setkat s tzv. nepravým aroowrootem, který se získává z oddenků zázvorovitých rostlin. …

počet položek na stránku

×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist