Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Babylonská spirála

Je rozšířená v tropických oblastech Tichomoří, od Tchaj-wanu po Vietnam a Malajsii. Babylonská spirála žije v pobřežních pásmech s jemným pískem, zdržuje se v hloubce do 20m. Ulita těchto plžů je tenkostěnná, bělavě zbarvená. Je na ní několik spirálovitých pruhů z hnědých, téměř pravoúhlých skvrn. Ulita dorůstá do délky asi 7cm. Babylonská spirála se nejčastěji vaří a podává se s různými omáčkami.

Badyáník pravý - badyán

Jinak čínský anýz, hvězdicové koření, hvězdicový anýz. Používáme plody, mleté nebo celé. Badyán má stejnou vůni jako anýz, má však těžší a plnější chuť. V Evropě se badyánem ochucují sladká jídla, svařené víno, perník, hruškový či švestkový kompot. V čínské kuchyni se jím koření vepřové maso, husa a kachna. Pokud kousek badyánu vložíme do vnitřku kachny nebo kuřete, získají příjemné, kořenitě nasládlé aroma. Badyánový olej lze použít místo…

Baleron – vařený

Baleron se vyrábí z kusů masa z vepřového ramene, které se plní do střívek. Maso je mramorované vepřovým tukem, vydrží tak vláčné i během uzení a vaření. Baleron měří 30cm a široký je 12cm. Podává se zpravidla zastudena, nakrájený na plátky, někdy se také smaží.

Banán

BANÁN - plod Banánovníku obecného, latinsky Musa x paradisiaca- je po citrusových plodech celosvětově nejvíce žádané a cenově dostupné ovoce. Chutné a zdravé ovoce Banány jsou lehce stravitelné a obsahují pro lidské tělo mnoho důležitých látek. Při konzumaci banánů je člověk odolnější k stresům, různým citovým podrážděním, emocím…a také má větší touhu po sexu… Původ a historie Původ názvu „banán“ je v arabském slově „banan“, které v…

Barborka obecná

BARBORKA OBECNÁ – latinsky Barbarea vulgaris, název je odvozen od doby sběru na začátku prosince na svátek sv. Barbory. Zimní salátová bylinka… Barborka se v kuchyni uplatní jako salátová rostlina bohatá na vitaminy, ostře kořennou příchuť dodá například rybím pokrmům. Je velkým zdrojem vitamínu C. Původ a výskyt Barborka je hojně rozšířena na severní polokouli. Nejlépe se jí daří v mírném podnebném pásu, vyskytuje se tedy v Evropě, v Asii,…

Basmati

BASMATI je mezinárodní název pro odrůdu dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Rýže Basmati se tradičně pěstuje na úpatí Himalájí, ve státech Pákistán a Indie. Pákistánská Basmati se nazývá Super Kernel Basmati, zatímco tu indickou najdete pod označením Dehra Dun. Tyto dva typy se příliš neliší, oba státy však chtějí dát jasně najevo, odkud že ta rýže pochází. Vždyť se o tu „pravou“ rýži hádají už po staletí. Basmati musí být po…

Bauern-Rotwurst - vařený

Kochwurst domácího, rustikálního typu. Vyrábí se z kusů vepřového masa, sádla a červené krve. Zpravidla bývá uzený, pikantní. Obvyklá délka Bauern-Rotwurstu je 18cm a šířka 8cm. Tvary však mohou být různé, některé druhy se např. plní do slepého střeva.

Bavette a Bavettine

Tyto těstoviny pocházejí z Janova. Mají tvar úzkých dlouhých nudlí, jsou vyrobené ze semoliny. Podávají se z omáčkami, zvýrazňují jejich chuť. Po uvaření by měly zůstat pevné na skus.

Bazalka pravá

BAZALKA PRAVÁ – latinsky Ocimum basilicum, jinak také bazilika, bazalika, indická bazalka. Je typická pro italskou kuchyni, kterou si bez ní nedokážeme představit. Indická bylinka si podmanila italskou kuchyni Skvěle doplňuje zeleninová i těstovinová jídla z italské kuchyně. Pizzu si bez ní nedokážeme dnes vůbec představit. Dnes si ji běžně pěstujeme v zahrádkách i za oknem. Používá se čerstvá, sušená i zmražená. Původ a historie Tato…

Bažant obecný

Bažant původně pochází z Asie, v současnosti je rozšířen téměř po celém světě. Ve střední Evropě patří k nejčastěji prodávaným druhům pernaté zvěře. Bažant obecný žije v polygamii, kohout mívá většinou 5-6 slepic. Vyskytuje se na nivách, loukách, polích a vřesovištích s porostem keřů. Bažanti se živí ponejvíce rostlinnou potravou, semeny, bobulemi a zelenými částmi rostlin. Zvlášť mláďata ale loví i hmyz, červy a larvy. Jarní tok bažantů…

Beaufort

BEAUFORT je tvrdý sýr pocházející z Francie. Původ a historie Beaufort má chráněný původ a vyrábí se v Savojsku v chatkách v horských oblastech. Vzhled, chuť, vůně… Beaufort má tvar mlýnského kola, průměr 60 cm a výšku 20 cm. Jeho váha se pohybuje mezi 40-60 kg. Má tmavě žlutou až hnědou velmi slabou kůrku. Chuť Beaufortu připomíná oříšky a ovoce, voní po smetaně a je lehce slaný, někdy bývá přirovnáván k Cheddaru. Výroba Na každý bochník…

Bedla červenající

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Bedla červenající je podobná bedle vysoké, liší se však menšími plodnicemi. Klobouk měří 70-180mm a třeň 100-230x10-20mm. Třeň je bělavý, hladký. Lupeny a třeň po otlačení a dužnina na řezu ihned oranžově až hnědě červenají. Bedla červenající roste velice hojně na stejných stanovištích jako bedla vysoká, ale i na ruderálních stanovištích, v parcích a v zahradách. Podobná…

Bedla Konradova

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Bedla Konradova je podobná bedle vysoké. Liší se menšími plodnicemi, klobouk měří 50-120mm a třeň 70-150x6-15mm. Klobouk je uprostřed šedohnědý, jinde jen s nečetnými setřitelnými šupinami, které jsou kolem středu a na okraji chybějí. Třeň je bělavý, jemně šedohnědě vláknitý až nepravidelně šupinkatý. Výtrusy jsou menší. Bedla Konradova roste poměrně hojně, vyskytuje se…

Bedla orosená

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk bedly orosené měří 40-60mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, s tupým hrbolkem, za vlhka slizký. Zbarvený je v mládí krémově, později okrově. Lupeny jsou volné nebo úzce připojené, husté, zbarvené bíle až krémově. Třeň o rozměrech 40-60x5-10mm je válcovitý, někdy nahoře rozšířený, na vrcholu bělavý, jemně vláknitý, pod prstenem na bělavém podkladě hnědě šupinkatý.…

Bedla tmavohnědá

 Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Bedla tmavohnědá se velmi podobá bedle vysoké. Má však klobouk široký 100-200mm, povrch třeně na bázi po poranění vínově červená a kůra třeně se na řezu zbarvuje oranžově.

Bedla útlá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk bedly útlé měří 70-150mm, je vejčitý, potom kuželovitý až zvoncovitý, s výrazným hrbolkem. Zpočátku je zbarvený světle okrově až světle šedohnědě, brzy rozpraskává v drobné šupinky na bělavém podkladě. Lupeny jsou volné, zbarvené bělavě. Třeň o rozměrech 70-150x7-12mm je válcovitý, na bázi ztlustlý, nahoře světle okrový a jemně vločkatý. Pod prstenem na bělavém až krémovém…

Bedla zardělá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června až července do října. Klobouk bedly zardělé měří 30-90mm, je polokulovitý, vyklenutý až plochý, lysý, za sucha na okraji jemně šupinkatý. Zbarvený je bíle, bělavě, uprostřed někdy zašedle. Lupeny jsou volné, s malým límečkem, husté, zbarvené bíle, potom narůžověle. Třeň o rozměrech 40-80x7-15mm je válcovitý, na bázi rozšířený až hlízovitý, lysý, bíle zbarvený. Prsten je vytrvalý, pohyblivý,…

Bedlovnice zlatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk bedlovnice zlaté měří 50-200mm, v mládí je polokulovitý, potom zvoncovitý až vyklenutý, na okraji někdy se zbytky vela, často zvrásnělý, jemně zrnitě šupinkatý. Zbarvený je zlatožlutě až skořicově hnědě, někdy s oranžovým nádechem. Lupeny jsou volné, krémové, potom okrové až okrově hnědé. Třeň o rozměrech 80-150x10-30mm je válcovitý až kyjovitý, nad prstenem zbarvený krémově…

Beef sausage – syrový

Beef sausage je růžová klobása s výraznou masitou chutí. Je vyrobená z hovězího masa, měří 10cm a široká je 2cm. Nejčastěji se tato klobása podává s křenem nebo s hořčicí.

Beijing garlic sausage – vařený

Čínská klobása vyrobená z vepřového masa, škrobu a koření. Masová směs se plní do vepřových střívek, klobása se vaří a po vychladnutí krájí. Beijing garlic sausage měří 15cm a široká je 3,5cm. Podává se s česnekovou omáčkou.

Běločechratka obrovská

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk běločechratky obrovské měří 100-300mm, je brzy široce nálevkovitý, na okraji jemně rýhovaný. Zbarvený je bíle až okrově nažloutle. Lupeny jsou mírně sbíhavé, husté, vidlené, zbarvené bíle až krémově. Třeň o rozměrech 30-80x20-50mm je válcovitý, tuhý, bělavý. Dužnina mí intenzivní specifickou vůni. Běločechratka obrovská roste poměrně hojně, jednotlivě, ve skupinách nebo…

Bělokur rousný

Bělokur rousný se vyskytuje hojně ve Skandinávii, na Sibiři a v Severní Americe. Žije v nížinných lokalitách s močály a rašeliništi, živí se výhonky, pupeny a bobulemi. Lovecká sezona ve střední Evropě trvá od dubna do května, ve Skandinávii od září do ledna. Bělokur dosahuje délky asi 40cm a hmotnosti až 550g.   Maso bělokura rousného Maso bělokurů se na středoevropský trh dováží jen příležitostně ze Skotska. Tmavé, červenohnědé maso je…

Bělolanýž obecný

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od července do září. Bělolanýž obecný je nápadný nepravidelnými, špinavě bílými až hnědavými hrbolatými plodnicemi. Plodnice mají hlízovitý tvar, připomínající bramboru, v průměru měří 50-150mm. Na řezu jsou zbarvené bělavě s narezlými nepravidelnými žilkami. Tento druh hub roste těsně pod povrchem půdy, v dospělosti často vyčnívá nad povrch. Vyskytuje se v létě většinou v hlinitopísčitých…

Bělopavučinec hlíznatý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk bělopavučince hlíznatého měří 50-100mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, uprostřed většinou s malým hrbolkem, jemně vláknitý, v mládí bělavě vločkatě šupinkatý, později lysý. Zbarvený je béžově, červenohnědě a načervenale, na okraji je světlejší. Lupeny jsou připojené až krátce zoubkem sbíhavé, zbarvené bíle, později špinavě s hnědavým nádechem, na ostří jsou…

Bergsalami – fermentovaný, sušený

Tento jemný vepřový Rohwurst se vyrábí v horských oblastech Rakouska. Fermentované vepřové maso se udí nad horkým kouřem a suší se po dobu až 6 týdnů. Během procesu sušení se na obalu vytváří charakteristická bílá plíseň. Bergsalami měří 30cm a široký je 6cm.

Berner Zungenwurst – vařený

Brühwurst vyrobený z vepřového a hovězího masa, okořeněný muškátovým květem a oříškem, koriandrem a římským kmínem. Berner Zungenwurst se udí 6-7 dní ve studeném kouři a potom se vaří. Salám měří 20cm a široký je 5cm. Podává se studený, nakrájený na plátky.

Berneška velká

Berneška velká je největším a nejrozšířenějším druhem divokých hus na světě. Pochází ze Severní Ameriky, žije na prériích a polích poblíž jezer. Aklimatizovala se i v Evropě, vyskytuje se také ve Velké Británii, Skandinávii, Nizozemsku a Německu. Zdržuje se zde v parcích s vodními plochami, živí se trávou a vodními rostlinami. Berneška velká se loví zpravidla od listopadu do ledna. Dosahuje délky 90-100cm, hmotnosti 3-6,5kg.   Maso Bernešky…

Bez černý

BEZ ČERNÝ – latinsky Sambucus nigra, též je známý jako bezinka, bezinky, kozičky, smradinky, kašička, psí bez. Voňavý, léčivý i nebezpečný… Bez černý je keř, který si našel v kuchyních našich babiček místo díky své dostupnosti a všestrannosti. Pro léčebné účinky lze využít celou rostlinu. Ale pozor na listy a kůru, ty jsou při požití jedovaté. Původ a rozšíření Bez pochází z nejsevernějších oblastí v Evropě. Hojně se vyskytuje v Malé Asii, v…

Bierschinken - vařený

Jedná se o spařený Brühwurst. Vyrobený je z jemně mletého vepřového masa, prokládaného velkými kousky šunky a někdy také pistáciovými oříšky. Bierschinken se konzumuje studený, nakrájený na plátky. Je dlouhý 25cm a široký 10cm.

Bierwurst – vařený

Spařený Brühwurst je vyrobený z vepřového masa nebo ze směsi vepřového a hovězího masa. Je rovnoměrně protkaný tukem. Ochucuje se celým černým pepřem, hořčičným semínkem, paprikou a česnekem. Bierwurst se udí a obvykle se podává k pivu. Je dlouhý 20cm a široký 10cm.

Bílá corbina

Vyskytuje se v Tichomoří od jižní Aljašky až po Dolní Kalifornii. Ryby dosahují délky max. 1,65m a hmotnosti 40kg. Maso bílé corbiny je vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy.

Bizon

Bizoní maso se vyznačuje nízkým obsahem tuku a cholesterolu, získává stále větší oblibu u spotřebitelů. V poslední době se začíná objevovat i v našich restauracích. Bizoní maso ve srovnání s masem hovězím má nižší obsah tuku a cholesterolu, ve 100g bizoního masa jsou jen 2-3g tuku. Maso se vyznačuje vysokým obsahem minerálních látek a hodnotných bílkovin, chutí vzdáleně připomíná zvěřinu nebo hovězí. Bizoní maso se často připravuje stejně jako…

Black pudding – vařený (Anglie)

Anglický masný výrobek z vepřové krve, cibule, ječmene a kostiček vepřového tuku. Jelito Black pudding se ochucuje obvykle bylinkami, někdy kořením. Vyrábí se v mnoha regionálních variantách. Jelito měří 30cm a široké je 4cm.

Black pudding – vařený (Skotsko)

Skotské jemné jelito z vepřové krve, hovězího loje, ovesných vloček a cibule. Z použitého koření převládá pepř. Jelito Black pudding měří 50cm a široké je 8cm.

Blanquillo

Je rozšířený podél západního pobřeží Severní Ameriky. Tělo ryby je protáhlé, s dlouho hřbetní a řitní ploutví. Zbarvení těla je hnědavě zelené, ocasní ploutev je žlutá. Blanquillo dosahuje délky 1m a hmotnosti 5kg. Maso je jemné, bílé, vhodné na všechny způsoby úpravy. Nejlépe chutná smažené.

Blanšírování

Blanšírování je název, který pochází z původního francouzského slova „blanchir“ – v překladu zbělit, někdy se nesprávně používá slovo blanžírování. Původně tento francouzský výraz tedy znamenal kuchařskou techniku pro čištění ovoce a zeleniny, a také bělení masa - jemné maso krátce ponořené do horké vody totiž zbělá a zůstane šťavnaté i při dalším zpracování. Spařování potravin – odborným výrazem blanšírování – je způsob tepelné úpravy, kdy…

Blaťácké zlato

 BLAŤÁCKÉ ZLATO je tradiční český měkký sýr s dlouhou historií. Historie a současnost Blaťácké zlato začalo v roce 1939 vyrábět Mlékárenské družstvo táborské podle podobného typu italského sýra Bel Paese. V současnosti Blaťácké zlato vyrábí mlékárna společnosti Madeta Řípec u Veselí nad Lužnicí.  Vzhled, chuť, vůně… Blaťácké zlato je měkký sýr pružné konzistence s povrchem zlatooranžové barvy. Má typickou sýrově mléčnou příjemně…

Bleu d´Auvergne

BLEU D´AUVERGNE je polotvrdý francouzský sýr s vnitřní plísní určený ke krájení Vzhled, chuť, vůně… Bleu d´Auverge má různé rozměry - velký váží 1,5-3 kg, má průměr 20 cm a výšku 10 cm. Malé sýry váží 500 g-1 kg a mají průměr jen 10,5 cm. Sýr má tenkou vnější vrstvu, je prostoupen modrými žilkami. Bleu d´Auvergne je krémový, jeho chuť je výrazná, pikantní, slaná. Výroba Bleu d´Auvergne se vyrábí s přídavkem syřidla a po rozřezání a…

Bloedpens – vařený

Bloedpens je bruselská masná specialita, nazývaná také „bloempanch“. Jedná se o černé jelito, zpravidla vyráběné z hovězí krve, proložené kousky masa z vepřové hlavy, plněné do hovězích střev. K ochucení slouží skořice a muškátový oříšek. Jelito Bloedpens je dlouhé 40cm a široké 15cm.

Blok Ozorkowy – vařený

Jedná se o tmavou tlačenku vyrobenou z vepřové krve. Na řezu jsou kostičky tuku a velké kusy nakládaného jazyku a vepřového masa. Blok Ozorkowy je dlouhý 36cm a široký 13cm. Tlačenka se může podávat studená i teplá, před podáváním se obvykle odstraňuje silný obal.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist