Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Kabana – fermentovaný, sušený

Klobása jinak nazývaná také „cabanossi“. Kabana se vyrábí z vepřového masa, je fermentovaná, uzená a částečně sušená. K ochucení slouží česnek. Klobása Kabana je dlouhá 40cm a široká 2,5cm. Podává se obvykle grilovaná nebo zastudena jako předkrm, nakrájená na kolečka.

Kabanos

Polský salám z mletého vepřového masa.

Kabanos – fermentovaný, sušený

Kabanos je lovecký salám vyrobený z libového vepřového masa. Okořeněný je pepřem, jalovcem, česnekem, novým kořením a kmínem. Kabanos se udí a suší, měří 30cm a široký je jen 1cm. Podává se jako svačina a na stole nechybí ani při oslavách.

Kačenka česká

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od března do května. Kačenka česká je jednou z nejoblíbenějších jarních hub. Má 30-50mm široký a 20-50mm vysoký klobouk, zbarvený žlutohnědě až hnědě. Tvar klobouku je zvoncovitý. Klobouk je výrazně podélně žebernatý, je připojený pouze nahoře k válcovitému, v mládí lehce vločkatému bělavému třeni. Kačenka česká roste zpravidla v listnatých hájích, především pod osikami, dále pod jeřáby, olšemi…

Kačenka náprstkovitá

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od března do května. Kačenka náprstkovitá je podobná kačence české, je však trochu menší, klobouk v průměru měří 15-40mm. Je olivově hnědý až hnědý, téměř hladký nebo jen málo vrásčitý, nikdy není výrazně žebernatý. Také třeň je kratší, měří jen 130mm. Na rozdíl od kačenky české má kačenka náprstkovitá menší výtrusy (v každém vřecku je jich osm). Kačenka náprstkovitá roste v listnatých hájích,…

Kačenka náprstkovitá mozkovitá

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od března do května. Od typické formy kačenky náprstkovité se tento druh liší hluboce žilnatým, mozkovitě utvářeným kloboukem. Kačenka náprstkovitá mozkovitá se podobá kačence české, která ale nemá mozkovitě zprohýbaný klobouk a v každém vřecku má jen 2-4 výtrusy. Kačenka náprstkovitá mozkovitá je u nás velmi vzácná.

Kachna

Kachna je vodní pták, menší než husa nebo labuť, podle způsobu obživy se kachny dělí na plovavé a potápivé. Kachna má pod kůží poměrně velké množství tuku a tak se v kuchyni připravuje nejvíce pečením nebo grilováním, ideálně na roštu, aby tuk mohl odkapávat. Kachní játra, srdce i žaludek se mohou použít do vývarů a polévek. Játra krmných kachen jsou ceněnou delikatesou. Jsou více žlutá a mají výraznější chuť než játra hus, barva závisí na…

Kachna divoká

Kachna divoká (březňačka) je v Evropě nejhojnějším druhem kachnovitých ptáků žijících ve volné přírodě. Upřednostňuje zarostlé břehy, hnízdí jednou za rok od března do dubna. Živí se zejména rostlinnou potravou, jinak je ale všežravý vodní pták. Kachny divoké se loví od října do konce listopadu, v Česku je lov omezen jen na dva dny v týdnu. Kachny dosahují délky až 60cm, hmotnosti 0,7-1,5kg. Jsou to vytrvalí letci.   Maso divokých kachen …

Kadeřavá kapusta, kadeřávek

KADEŘAVÁ KAPUSTA – kadeřávek - latinsky Brassica oleracea, anglicky green cabbage nebo kale, francouzskychou frisé i chou vert a německy Grünkohl, případně Krauskohl -  je vynikající zimní zelenina s velkým obsahem mnoha vitamínů a dalších látek, které jsou prospěšné pro zdraví člověka. Kadeřávek je známý i pod názvem jarmuz nebo kudrnatá kapusta. Zdravá zimní zelenina Kadeřávek je listová zelenina, která má v kuchyni podobné využití jako…

Kaki

KAKI – latinsky Kaki, anglicky, německy i francouzsky kaki, italsky cachi - se také říká asijský nebo japonský persimmon, korejské mango, medové jablko i čínská švestka. Sharon fruit je obchodní značkou pro kaki, které se nechává dozrát s pomocí chemických látek. Lahodné ovoce se zajímavou chutí Kaki je velmi lahodné tropické ovoce, v kterém se spojují ty nejlepší chutě, které v různých druzích ovoce jsou. V Japonsku je dokonce nejvíce…

Kalbsleberwurst – vařený

Jedná se o vysoce kvalitní měkký játrový salám. Kalbsleberwurst je vyrobený z telecích jater a vepřového masa, má vysoký obsah bílkovin. Salám měří 25cm a široký je 6cm. Podává se na čerstvém tmavém chlebu.

Kalibr

Označení pro průměr přírodního střeva. Údaje se uvádí v milimetrech.

Kališník obecný

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od května do června až července. Kališník obecný vytváří pohárkovité, 30-80mm vysoké plodnice. Horní část je široká 20-80mm, zpočátku baňkovitého tvaru, později miskovitá, vzácně uchovitá. Na vnitřní straně je hladká, zbarvená hnědě, okrově hnědě až šedohnědě. Vnější strana je žebernatá a má bělavé zbarvení. Zužuje se do třeně dlouhého jen 10-60mm, výrazně ostře žebernatého. Třeň je zbarvený…

Kambala štíhlá

Je rozšířená od jižního Norska po Mauretánii a ve Středozemním moři. Žije v mělkých úsecích do hloubky 200m. Kambala štíhlá je levooká, tvarem těla je podobná jazyku obecnému. Ryby dorůstají do délky asi 20cm, tělo mají průsvitné. Maso je křehké, chutné, vhodné ke smažení na másle. Čerstvá kambala štíhlá se dostává na trh jen v jižním Středomoří a v západní Africe.

Kambala středozemní

Vyskytuje se ve Středozemním moři a podél pobřeží západní Afriky až po Angolu. Kambala středozemní má oválné tělo, oči vzdálené daleko od sebe. Pod spodním okem a u samců také na tlamě je osten. Zbarvení těla je zpravidla šedé s dvěma tmavými skvrnami před ocasní ploutví. Ryby dorůstají do délky 50cm, většinou měří jen do 20cm. Nejvhodnějším způsobem tepelné úpravy masa je smažení na másle.

Kaminwurst – fermentovaný, sušený

Tento Rohwurst se vyrábí z hovězího a vepřového masa kořeněného tymiánem, šalvějí, yzopem a jalovcem. Někdy se k výrobě používá kozí maso nebo zvěřina. Kaminwurz se dvakrát udí v krbu. Měří 11cm a široký je 1cm.

Kamut

Kamut je obilovina podobná pšenici. Je však mnohem lépe stravitelná, lidé s poruchami vstřebávání lepku ji snášejí lépe, než jiné obiloviny. Při kuchyňské úpravě kamut večer namočíme a druhý den vaříme doměkka. Uvařený kamut používáme např. při přípravě pomazánek, má ořechovou příchuť. Obsahuje selen, zinek, hořčík a nenasycené mastné kyseliny.

Kamzík horský

Samci kamzíka horského žijí samotářsky nebo se sdružují do malých skupin. Jen v období říje se přidají k tlupě složené z kamzic a kamzíčat. Kamzíci se živí výhonky, pupeny, trávou, bylinami, bobulemi, lišejníky a mechy. Říje trvá od listopadu do prosince, doba lovu od srpna do prosince. V Česku se kamzíci loví jen v říjnu a listopadu. Stavbou těla se kamzíci podobají kozám, dosahují výšky v kohoutku až 85cm. Samci váží 30-50kg, kamzice 25…

Kandování

Kandování ovoce je velmi jednoduchý způsob konzervace, kdy v cukerném roztoku dochází v ovoci k látkové výměně a vodu nahrazuje cukr. Ovoce, určené ke kandování musí být zralé a kvalitní. Pokud ho chceme kandovat i s kůrou nebo slupkou, případně tímto způsobem využít i jen samotnou kůru, nemůžeme použít chemicky ošetřené plody.  Ovoce, vhodné ke kandování ananas banány broskve citron grapefruit hrušky jahody jablka kiwi limetka mandarinka mango…

Kangaroo sausage – syrový

Klobása vyrobená z klokaního masa, nazývaná Australany „kanga bangers“. Klokaní maso připomíná svou chutí a vzhledem zvěřinu, klobása má výraznou chuť. Kangaroo sausage měří 13cm a široká je 4cm.  K nejkvalitnějším klobásám patří ty, které se plní do přírodních střívek.

Kanic bělopruhý

Je rozšířený především v tropických oblastech Atlantiku. V USA má kanic bělopruhý velký hospodářský význam. Ryby mohou měnit zbarvení těla podle podkladu, na kterém se zdržují. Dosahují délky 1,20m a hmotnosti asi 25kg. Maso má vynikající chuť a konzistenci, je vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic běloskvrnný

Je rozšířený jen v Indickém oceánu. Kanic běloskvrnný se prodává také pod označením white blotched rock cod. Na tmavém těle ryb jsou nepravidelné bíle skvrny. Maso je stejně jako u kanice plástvového velmi kvalitní, vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic černý

Vyskytuje se v mírném pásmu severního Atlantiku podél východního pobřeží USA. Živí se korýši a rybami. Kanic černý má mohutné tělo, ploutve jsou vyztuženy tvrdými paprsky. Maso je velmi chutné, rychle se ale kazí. Je vhodné především na smažení.

Kanic červenohnědý

Vyskytuje se u pobřeží jižní Floridy a v tropických pásmech Atlantiku. Jedná se o vynikající konzumní rybu, má velký hospodářský význam v celém Mexickém zálivu. Kanic červenohnědý dosahuje délky 1,25m a hmotnosti 23kg. Zbarvení hlavy a těla je červenohnědé, směrem k bokům a břichu jsou bílé skvrny nebo růžové stínování. Ryby jsou k dostání čerstvé nebo mražené, maso je vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic hapuka

Z kulinářského hlediska velmi zajímavý druh. Má pevné, vynikající maso vhodné na všechny způsoby úpravy. Nejlépe chutná jako steak nebo uzené.

Kanic hnědý

Je rozšířený od Lamanšského průlivu po jižní Afriku, včetně celého Středomoří kromě Černého moře. Vyskytuje se i v západních oblastech Atlantiku. Kanic hnědý žije u skalnatých pobřeží v hloubce od 8m do 200m, zůstává věrný svému stanovišti. Ryby jsou zbarvené červenohnědě s nepravidelnými světlými skvrnami. Dosahují délky 1,50m, většinou dorůstají jen do délky 90cm. Maso kanice hnědého je lahodné, vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic itajara

Vyskytuje se v mořích okolo Floridy, v Mexickém zálivu až po Brazílii. Ryby dosahují hmotnosti až 300kg, většinou ale váží jen asi 40kg. Maso má mírně nasládlou chuť, hodí se na všechny způsoby úpravy.

Kanic kabrila

Jedná se o hojně rozšířený teplomilný druh, vyskytující se ve Středozemním moři a Atlantiku. Nejčastěji se prodává na trzích ve východním Středomoří, jinak je k dostání zřídka, do střední Evropy se dováží jen málokdy. Kanic má dlouhou hřbetní ploutev v přední části vyztuženou tvrdými paprsky. Zadní část ploutve má měkké paprsky. Zbarvení ryb je pestré, zvlášť tři oranžové podélné pruhy. Kanic dosahuje délky 40cm, většinou měří jen asi 20cm. …

Kanic modroskvrnný

Jedná se o jeden z nejnápadnějších druhů mezi kanici. Žije v lagunách, korálových útesech a v pobřežních pásmech do hloubky 150m. Červenohnědé tělo ryb je pokryto modrými tečkami. Maso kanice modroskvrnného je vhodné na přípravu polévek a jemných dušených pokrmů.

Kanic obrovský

Je obrovským zástupcem kaniců, vyskytuje se v Tichém oceánu. Dosahuje délky až 2m a hmotnosti 300kg. Kanic obrovský je důležitou konzumní rybou, v důsledku intenzivního výlovu jsou jeho stavy ohroženy. Maso je bílé, libové, vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic ocasoskvrnný

Kanic ocasoskvrnný, angl. coney, se vyskytuje v oblasti korálových útesů okolo Karibských ostrovů a u pobřeží jižní Floridy. Ryby jsou oranžově hnědé a po celém těle mají modré tečky. Maso je pevné, bílé, vhodné ke smažení, grilování a dušení v troubě.

Kanic písmenkový

Vyskytuje se ve východním Atlantiku, ve Středozemním moři a v Černém moři. Ve Středomoří se prodává častěji než kanic kabrila. Ryby dosahují délky 35cm, vzhledem jsou podobné kanicovi kabrila. Kanic písmenkový se nejčastěji připravuje smažený.

Kanic plástvový

Je rozšířený v Indopacifiku od východní Afriky až po Polynésii. Dorůstá do délky asi 30cm. Kresba na povrchu těla připomíná včelí plástev. Maso kanice plástvového je velmi kvalitní, vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic psí

Příbuzný druh kanice hnědého, do prodeje dostává méně často. Vyskytuje se podél pobřeží jižní Floridy a v tropickém pásmu Atlantiku. V prodeji jsou ryby o hmotnosti asi 10kg. Maso je pevné, bílé, vysoce ceněné. Chuťově se vyrovná masu kanice hnědého.

Kanic půlměsíční

Je rozšířený od Rudého moře až po jižní Tichomoří. Dováží se i do Evropy, objevuje se zde zpravidla pod francouzským názvem croissant. Patří k dobrým konzumním rybám. Maso kanice půlměsíčního je vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic Sonneratův

Tento druh je rozšířený v Indopacifiku od východní Afriky až po Samou. Na trhu se ryby objevují také pod názvem vielle ananas. Kanic Sonneratův patří k dobrým konzumním rybám, maso je vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic tečkovaný

Ryby tohoto druhu dorůstají do délky 60cm. Zbarvení je světle až fialově hnědé, tělo je pokryto malými, výraznými černými tečkami. Maso kanice tečkovaného je bílé, křehké, vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic tichomořský

Vyskytuje se u západního pobřeží Ameriky, je zde největším a nejdůležitějším kanicem. Dosahuje délky 1m a hmotnosti 20kg. Kanic tichomořský má maso vynikající kvality, vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kanic žlutolemý

Je rozšířený v Atlantském oceánu. Ryby dosahují délky až 1,15m a hmotnosti 20kg. Většinou ale bývají podstatně menší. Kanic žlutolemý se považuje za vynikající konzumní rybu, maso je vhodné na všechny způsoby úpravy.

Kantwurst – fermentovaný, sušený

Jedná se o Rohwurst vyrobený z vepřového a hovězího masa. Kantwurst se tvaruje ve formách do hranatého průřezu. Masová směs je ochucená zázvorem, koriandrem, kmínem a česnekem. Tento masný výrobek se suší až 6 týdnů, měří 40cm a široký je 6cm.

Kapara trnitá - kapary (Capparis spinosa)

Jinak také kaprlata. Používáme poupata - čerstvá, v oleji, solném láku nebo v octovém nálevu. Chuť kaparů je ostrá, natrpklá. Mají lehce kořenitou chuť, v láku nakyslou. Dělíme je do jakostních tříd: nad 13mm - Gruesas, 11-13mm - Fines, 9-11mm - Capottes, 8-9mm - Capucines, 7-8mm - Surfines, méně než 7mm - Nonpareilles. Nejmenší kapary jsou nejcennější. V italské kuchyni se kapary často používají k dochucení pokrmů z telecího masa, dále jsou…

Kapr obecný

Původně kapr pochází z Asie, je zde uměle chován v rybnících. Do Evropy se dostal ve 13.-15. století a časem se stal nejdůležitější chovnou rybou. Není náročný, žije ve stojatých vodách s nízkým obsahem kyslíku. Kapr může dosahovat délky až 1m, v prodejnách nabízejí ryby staré 3 roky o délce 30-40cm a hmotnosti 1-2kg. Kapr obecný je vysokohřbetá ryba s dlouhou hřbetní ploutví, na horním rtu má pár krátkých a pár dlouhých vousků. Původní, divoká…

Karambola

KARAMBOLA - latinsky Averrhoa carambola, anglicky collision, francouzsky collision , německy Kollision, italsky collisione - je exotické tropické ovoce atraktivního vzhledu, které se v posledních letech do Evropy dováží celoročně. Tropické dekorativní a chutné ovoce Karambola, které se také říká čínská hvězdice nebo malajská hvězda je velmi zdravé tropické ovoce příjemné sladce nakyslé chuti bez výrazného aroma. Má zajímavý dekorativní vzhled…

Karas obecný

Karas obecný je rozšířený od Irska a Anglie až po východní Rusko. Žije v mělkých tůních a jezerech s hustým porostem. Tělo ryby je zploštělé, kaprovitého tvaru. Zbarvení je zlatohnědé a na hřbetě tmavší než na břiše. Karas dorůstá délky max. 45cm a dosahuje hmotnosti asi 2kg. Zpravidla měří jen 25cm. Do prodeje se karas obecný dostane jen málokdy. Připravuje se nejčastěji smažený. Příbuznými druhy jsou karas zlatý a karas stříbřitý. Oba…

Kardamovník obecný - kardamom

Jinak také kardamom pravý, kardamám, amom. Používáme semena, sušená, mletá nebo celá. Kardamom má nasládle ostré, velmi jemné aroma. Chutná po citronu, bergamotu a kafru. Je důležitou součástí kari směsí, přidává se do koláčů, pečiva, perníku i do svařeného vína. Hodí se také do rybích pokrmů, nakládané zeleniny, do paštik, ale i do likérů či whisky. V arabských zemích bývá kardamomem aromatizována káva nebo čaj. Jeho chuť se rozvine až při…

Kari

Kari je nejznámější kořeninovou směsí. Pochází z Indie, vynalezli ji ale Angličané. Kari se skládá z mletých druhů koření, většina směsí obsahuje 10-20 jednotlivých koření, někdy i více. Žlutá barva směsi pochází z mletého kořene kurkumy. Pokud má směs barvu do červena znamená to, že obsahuje více chilli prášku a je tedy ostřejší. Dalšími přísadami ve směsi kari jsou pepř, nové koření, zázvor, kardamom, římský kmín, koriandr, ale také skořice,…

Kari pasty

Kari pasty jsou rozšířené a oblíbené v Indii, Thajsku a Indonésii. Existuje jich celá řada, jsou k dostání v různých barevných i chuťových variacích. Mají nejrůznější konzistenci - od pomazánek až po husté pasty. Skládají se z červených nebo zelených lusků chilli. Kari pasty obsahují zázvor, římský kmín, česnek, koriandr, přimíchávají se do nich také mleté arašídy a dušená cibule. Známe několik druhů kari past. Červená kari pasta - je rozšířená…

Karkade

Karkade, jinak také ibišek súdánský nebo květ malvy súdánské bývá součástí čajových směsí. Neobsahuje ale ani kofein ani tein. Povzbuzuje mozkovou činnost, snižuje hladinu cholesterolu. Karkade obsahuje přírodní vitamin C.

Karlovska lukanka – sušený

Bulharský pikantní salám vyrobený z vepřového a hovězího masa. Ochucený je římským kmínem a pískavicí. Karlovska lukanka má oválný tvar, salámy v přírodních střívkách pokrývá bílá plíseň. Varianta „Smyadovska lukanka“ je uzená, okořeněná kmínem. Salám Karlovska lukanka je dlouhý 22cm a široký 5cm. Podává se nakrájený na plátky.

Karob

Karob jsou semena rohovníku obecného, tzv. svatojánského chlebu. Používají se semletá na mouku a slouží jako náhražka kakaa. Neobsahují kofein, mají vysoký obsah vápníku, železa a hořčíku. Karob obsahuje také vitaminy C, D, B1 a provitamin A. Z karobového prášku můžeme uvařit kakao nebo jej přidáváme do bábovek a pudinků. V obchodech je k dostání i karobový sirup.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist