Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Oblada obecná

Je rozšířená od Biskajského zálivu po Angolu. Ve Středozemním moři se vyskytuje poměrně hojně, v Černém moři jen vzácně. Ryby mají světle lemované tmavé skvrny před ocasní ploutví. Hřbet je spíše nízký. Oblada obecná dorůstá do délky max. 30cm, většinou měří jen 20cm. Maso je vhodné ke smažení a grilování, dobře snáší i silnější kořenění.

Ocet Champagne

OCET CHAMPAGNE – ocet vyráběný z šumivých vín z oblasti Champagne. Méně známá delikatesa Ocet Champagne není tak oblíbený jako napříkla balzamikový ocet, je však delikatesou. Zjemňují se jím sladké pokrmy, sorbety, ochutit jím lze i bujón nebo rybí salát. Původ a výskyt Ocet champagne pochází z historické oblasti Champagne, která se nacházela v severovýchodní Francii na území dnešního regionu Champagne-Ardenne. Tato oblast je proslavená svým…

Ocet Sherry

OCET SHERRY – někdy také Vinagre de Jerez je vzácný ocet vyráběný ze Sherry – alkoholizovaného bílého vína ze španělské oblasti Jerez de la Frontera. Tradiční španělská pochoutka Ocet Sherry je starý ušlechtilý ocet vyráběny ve Španělsku. Na mnoha místech po světě je ceněn jako skvělý delikatesa. Původ a značka Sherry ocet se vyrábí ve španělské provincii Cádiz uvnitř trojúhelníkové plochy, kterou vytvářejí města Jerez de la Frontera,…

Očnatec obecný

Je rozšířený v Atlantiku a ve Středozemním moři. Charakteristickým znakem je 11 zlatožlutých podélných pruhů na bocích. Ryby dorůstají do délky 45cm, většinou měří jen 30cm. Maso je průměrně kvalitní, měkké, nevhodné pro delší transport. Očnatec obecný se většinou nabízí jen regionálně, podává se nejčastěji grilovaný.

Očnatec štíhlý

Vyskytuje se ve východním Atlantiku, hojně ve Středozemním moři a jen zřídka v Severním moři. Ve Středomoří patří očnatec štíhlý k často prodávaným rybám, dováží se pravidelně i do vnitrozemí. Měl by se konzumovat čerstvý, optimální hmotnost porce je 300g. Oproti jiným mořanovitým nemá očnatec štíhlý vysoký hřbet. Ryby dorůstají do délky 35cm, většinou měří jen 20cm. Boky jsou stříbřité, s 3-5 zlatožlutými podélnými pruhy. Maso je měkké,…

O drůbežím mase

Drůbeží maso je dietní, vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin Pojem drůbež zahrnuje kuřata, krůty, husy, kachny, perličky, křepelky, holoubata a překvapivě i králíky domácí, protože králík nepatří ke zvěřině ani k jatečnému dobytku. Trh nabízí velké množství kuřat všech velikostí a věkových kategorií, od mladých kuřátek přes kohoutky až po pulardy. Krůty a krocani se dnes chovají v intenzivních i v extenzivních chovech, jejich maso se snadno…

Odvěšení

Odborný název pro způsob skladování masa následujícího po porážce. Ke skladování masa slouží chladírny. Během biochemických procesů se uvolňuje kyselina mléčná, která okyseluje maso. Následným enzymovým štěpením vláken svaloviny a vaziv se maso stává křehčím. Vůni a chuť masa vytvářejí vznikající extraktivní látky.

Ofiodon – Terpuga

Vyskytuje se v Tichomoří, na pobřeží USA a Kanady patří k nejžádanějším konzumním rybám. Ofiodon dorůstá do délky max. 1,50m a dosahuje hmotnosti až 30kg. Maso má nazelenalou barvu, která se ale při tepelné úpravě mění na bílou. Je vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy.   K hřebeníkovitým patří také atská makrela  ( Pleurogrammus monopterygius ), angl. Atka mackerel. Vyskytuje se od Beringova moře až po Japonské moře a po jižní Kalifornii…

Oháňka

Oháňka se dělí na jednotlivé segmenty. Je vhodná k dušení a vaření, lze ji částečně nadívat.

O hovězím mase

Maso býků ve věku 14-22 měsíců je světlečervené, libové, málo prorostlé, se střední až silnou vláknitostí. Býčí maso ze zvířat starých 2 roky a více je tmavočervené, hrubě vláknité a málo mramorované. Kravské maso z dospělých, otelených samic se většinou používá při výrobě masných a uzenářských výrobků. Špičkové kvality dosahuje maso z intenzivně chovaných jalovic porážených ve věku 15-30 měsíců a mladých volů porážených okolo 30. měsíce života.…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist