Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Oblada obecná

Je rozšířená od Biskajského zálivu po Angolu. Ve Středozemním moři se vyskytuje poměrně hojně, v Černém moři jen vzácně. Ryby mají světle lemované tmavé skvrny před ocasní ploutví. Hřbet je spíše nízký. Oblada obecná dorůstá do délky max. 30cm, většinou měří jen 20cm. Maso je vhodné ke smažení a grilování, dobře snáší i silnější kořenění.

Ocet Champagne

OCET CHAMPAGNE – ocet vyráběný z šumivých vín z oblasti Champagne. Méně známá delikatesa Ocet Champagne není tak oblíbený jako napříkla balzamikový ocet, je však delikatesou. Zjemňují se jím sladké pokrmy, sorbety, ochutit jím lze i bujón nebo rybí salát. Původ a výskyt Ocet champagne pochází z historické oblasti Champagne, která se nacházela v severovýchodní Francii na území dnešního regionu Champagne-Ardenne. Tato oblast je proslavená svým…

Ocet Sherry

OCET SHERRY – někdy také Vinagre de Jerez je vzácný ocet vyráběný ze Sherry – alkoholizovaného bílého vína ze španělské oblasti Jerez de la Frontera. Tradiční španělská pochoutka Ocet Sherry je starý ušlechtilý ocet vyráběny ve Španělsku. Na mnoha místech po světě je ceněn jako skvělý delikatesa. Původ a značka Sherry ocet se vyrábí ve španělské provincii Cádiz uvnitř trojúhelníkové plochy, kterou vytvářejí města Jerez de la Frontera,…

Očnatec obecný

Je rozšířený v Atlantiku a ve Středozemním moři. Charakteristickým znakem je 11 zlatožlutých podélných pruhů na bocích. Ryby dorůstají do délky 45cm, většinou měří jen 30cm. Maso je průměrně kvalitní, měkké, nevhodné pro delší transport. Očnatec obecný se většinou nabízí jen regionálně, podává se nejčastěji grilovaný.

Očnatec štíhlý

Vyskytuje se ve východním Atlantiku, hojně ve Středozemním moři a jen zřídka v Severním moři. Ve Středomoří patří očnatec štíhlý k často prodávaným rybám, dováží se pravidelně i do vnitrozemí. Měl by se konzumovat čerstvý, optimální hmotnost porce je 300g. Oproti jiným mořanovitým nemá očnatec štíhlý vysoký hřbet. Ryby dorůstají do délky 35cm, většinou měří jen 20cm. Boky jsou stříbřité, s 3-5 zlatožlutými podélnými pruhy. Maso je měkké,…

O drůbežím mase

Drůbeží maso je dietní, vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin Pojem drůbež zahrnuje kuřata, krůty, husy, kachny, perličky, křepelky, holoubata a překvapivě i králíky domácí, protože králík nepatří ke zvěřině ani k jatečnému dobytku. Trh nabízí velké množství kuřat všech velikostí a věkových kategorií, od mladých kuřátek přes kohoutky až po pulardy. Krůty a krocani se dnes chovají v intenzivních i v extenzivních chovech, jejich maso se snadno…

Odvěšení

Odborný název pro způsob skladování masa následujícího po porážce. Ke skladování masa slouží chladírny. Během biochemických procesů se uvolňuje kyselina mléčná, která okyseluje maso. Následným enzymovým štěpením vláken svaloviny a vaziv se maso stává křehčím. Vůni a chuť masa vytvářejí vznikající extraktivní látky.

Ofiodon – Terpuga

Vyskytuje se v Tichomoří, na pobřeží USA a Kanady patří k nejžádanějším konzumním rybám. Ofiodon dorůstá do délky max. 1,50m a dosahuje hmotnosti až 30kg. Maso má nazelenalou barvu, která se ale při tepelné úpravě mění na bílou. Je vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy.   K hřebeníkovitým patří také atská makrela  ( Pleurogrammus monopterygius ), angl. Atka mackerel. Vyskytuje se od Beringova moře až po Japonské moře a po jižní Kalifornii…

Oháňka

Oháňka se dělí na jednotlivé segmenty. Je vhodná k dušení a vaření, lze ji částečně nadívat.

O hovězím mase

Maso býků ve věku 14-22 měsíců je světlečervené, libové, málo prorostlé, se střední až silnou vláknitostí. Býčí maso ze zvířat starých 2 roky a více je tmavočervené, hrubě vláknité a málo mramorované. Kravské maso z dospělých, otelených samic se většinou používá při výrobě masných a uzenářských výrobků. Špičkové kvality dosahuje maso z intenzivně chovaných jalovic porážených ve věku 15-30 měsíců a mladých volů porážených okolo 30. měsíce života.…

Okoun baramundi

Je rozšířený v celém Indopacifiku, v celém areálu výskytu se také loví. V Austrálii je okoun baramundi chován uměle, prodává se zpravidla o hmotnosti 400-600g. Je vysoce ceněnou rybou. Okouni baramundi dorůstají do délky max. 2m, většinou měří jen 1m. Zbarvení je stříbřité, hřbet je tmavě zelený nebo zbarvený dohněda. Ryby mají křehké bílé maso, vhodné na grilování nebo pečení v troubě.

Okounek pstruhový

Severoamerický druh, který byl v 19. století uměle vysazován v jižním Německu, Rakousku a jižním Rusku. Okounek pstruhový má protáhlé tělo a velkou, ze stran zploštělou hlavu. Hřbet je olivově zelený, boky jsou světlejší a břicho bělavé. Podél postranní čáry se táhne široký, tmavý pruh, místy přerušovaný. Hlava je příčně pruhovaná. Okounek dosahuje délky 60-90cm, hmotnosti asi 10kg. Maso okounka pstruhového je vhodné především ke smažení.

Okouník mořský

Vyskytuje se především v severních mořích a ve studených pásmech v západním Atlantiku. Mladé ryby žijí poblíž pobřeží, dospělé se zdržují v hloubce od 100 do 1000m. Okouník mořský má velký hospodářský význam. Od ropušnic se okouník odlišuje tím, že nemá silné ostny na čele, naopak ostnitá část hřbetní ploutve je delší. Ryby dorůstají do délky 1m a dosahují hmotnosti asi 15kg. Většinou měří jen 40cm.  Okouník mořský se v důsledku intenzivního…

Okouník tichomořský

Vyskytuje se v severním Tichomoří, má největší hospodářský význam. Tělo ryb má světločervené zbarvení, v oblasti hřbetu s tmavým nádechem. Ryby žijí v hloubce do 800m. Okouník tichomořský dorůstá do délky 50cm a dosahuje hmotnosti 1,5-2kg. Ryby se prodávají čerstvé nebo mražené, zpravidla filetované. Maso má jemnou konzistenci a dobrou chuť. Vhodným způsobem tepelné úpravy je smažení, v Japonsku se maso okouníka tichomořského konzumuje syrové.…

Okouník tmavý

Vyskytuje se v severním Tichomoří od Beringova průlivu po Britskou Kolumbii. Ryby dorůstají do délky 55cm a dosahují hmotnosti 1,8kg, tělo je tmavě zbarvené. Okouník tmavý se prodává čerstvý nebo mražený, nafiletovaný.

Okouník žlutoústý

Je rozšířený v Tichomoří, žije poblíž mořského dna ve skalnatých oblastech. Typickým znakem ryb jsou mírně růžovobílá ústa se žlutými a tmavými skvrnami. Okouník žlutoústý dorůstá do délky 60cm, zbarvení těla je žlutooranžové. Ryby se většinou prodávají čerstvé.

Okoun nilský

Jedná se o africký druh, původně žijící jen na povodí Nilu, Nigeru a Senegalu. Dnes se většinou loví ve východoafrických jezerech. Okoun nilský má vysokohřbeté, zploštělé tělo pokryté silnými šupinami a špičatou, nahoru směřující tlamu. Ryby dorůstají délky až 2m, dosahují hmotnosti 80kg. Filetovaný okoun nilský je vhodný především ke smažení. Má jemné, pevné maso vynikající chuti.

Okoun říční

Vyskytuje se v tekoucích i stojatých vodách od Pyrenejí až po severní Sibiř. Nevyskytuje se ve Španělsku, Itálii, Řecku, Irsku, na severu Skotska a na severu Skandinávie. Okoun říční se živí menšími rybami. Dosahuje délky max. 50cm, zpravidla měří jen 25cm. Vysokohřbeté tělo je tmavošedé až olivově zelené, pokryté 5-9 tmavými příčnými pruhy. Přední hřbetní ploutev je vyztužena tvrdými ostnitými paprsky. Okoun říční se do prodeje…

O kozím mase

Kozy jsou nenáročné, živí se trávou, listím, výhonky stromů a keřů, bylinkami. Chovají se zejména v neúrodných a horských regionech, jsou rozšířené téměř po celém světě. Rozlišujeme asi 180 plemen koz, ve střední Evropě má však význam jen několik z nich. Dříve kozy sloužily jako dodavatelé mléka, rouna a kůže především v Asii a Africe. U nás kozy s modernizací zemědělské výroby ztrácely svůj význam. V roce 1920 bylo na našem území evidováno asi…

Okra

OKRA – Ibišek jedlý - latinsky Hibiscus esculentus, Abelmoschus esculentus,  anglicky gumbo nebo lady´s fingers, francouzsky gombo, německy Okra a také Eibisch nebo Gemüse Eibisch, italsky gombo, případně dito della signora je velmi chutná zelenina, která se v Evropě v posledních letech stává velmi oblíbenou. Zdravá a dekorativní zelenina Okra, které se také říká ibišek, je nejvíce známá především svými květy. Je to ale zároveň i velmi chutná…

Okurka setá – polní a nakládačka

OKURKA SETÁ POLNÍ - latinsky Cucumerario, anglicky gherkin, francouzsky cornichon, německy Einlegegurke neboitalsky cetriolino - se pěstuje především ve venkovním prostředí jako okurka nakládačka. Osvěžující křupavá zelenina Okurka polní se konzumuje neloupaná a syrová, některé odrůdy se mohou upravovat tepelně například dušením. Menší odrůdy – tzv. nakládačky – se nakládají do různých nálevů a zavařují. Původ a historie Okurka má původ…

Okurka setá - salátová

OKURKA SETÁ - latinsky Cucumis sativus, anglicky cucumber, francouzsky concombre, německy Gurke nebo Salatgurke, italsky cetriolo - se pěstuje jako okurka salátová především ve sklenících nebo fóliových krytech,v některých oblastech i ve venkovním prostředí Osvěžující chutná zelenina Okurka salátová je oblíbená osvěžující zelenina, která se konzumuje především syrová. Salátové okurky se konzumují výhradně syrové samostatně nebo v různých…

Olej z dýňových semen

OLEJ Z DÝŇOVÝCH SEMEN – rostlinný olej vyráběný z dýňových semínek lisovaných za studena. Je velice prospěšný našemu zdraví. Původ a historie Stejně jako dýně se nejdříve používal v Jižní a Severní Americe, někdy se uvádí jako země původu dýně Indie. Rafinovaný olej z dýňových semen sice existuje, k dostání je ale pouze olej lisovaný za studena. Dlouholetou tradici lisování má olej v rakouském Štýrsku, lisuje se tu už více než 300 let. Vzhled…

Olej ze semen bavlníku

Výchozí surovinou pro získání tohoto oleje jsou semínka bavlníku. Olej z nich vylisovaný je bohatý na kyselinu linolovou. Jako stolní olej není v podstatě k dostání, patří k neobvyklým rostlinným olejům. Používá se především při výrobě margarínů.

Olej z hroznových peciček

HROZNOVÝ OLEJ - olej z hroznových jader, jinak také vinný olej, je rostlinný olej lisovaný z peciček révy vinné, které jsou odpadním produktem při výrobě vína. Recept na krásu Hroznový olej se velmi často považuje za recept na zdraví a krásu. Má vynikající omlazující účinky a je výborný pro použití v kuchyni. Původ a historie Vyrábí se všude, kde se pěstuje víno. Jeho využití v kosmetice je známé již od středověku. Vinný olej se lisuje z…

Olej z kukuřičných klíčků

OLEJ Z KUKUŘIČNÝCH KLÍČKŮ – rostlinný olej, který se vyrábí z klíčků kukuřice seté (latinsky Zea mays), má velké množství vitamínů a široké uplatnění ve studené i teplé kuchyni. Zdravý, jemný a chutný… Kukuřičný olej, zejména ten za studena lisovaný, je bohatý zdroj mastných kyselin, vitamínů a také koenzymu Q10, který pomáhá udržovat naše buňky mladé a zdravé. Kukuřičný olej je koncentrovaným zdrojem energie a v kuchyni je oblíbený pro svou…

Olej z pšeničných klíčků

OLEJ Z PŠENIČNÝCH KLÍČKŮ – rostlinný olej získávaný z klíčků pšenice seté (Triticum aestivum) je velmi cenný jedlý olej, který je známý pro své četné léčivé účinky. Zdravý, cenný a chutný Olej vyrobený z pšeničných klíčků má je velmi cenný, protože obsahuje téměř 25 procent celkových živin pšeničných zrn, a má tak vysokou nutriční hodnotu. Olej z pšeničných klíčků obsahuje velké množství omega 3 a 6 mastných kyselin a rovněž i velké množství…

Olej z vlašských ořechů

OLEJ Z VAŠSKÝCH OŘECHŮ - rostlinný olej vyráběný z plodů ořešáku královského (latinsky Juglans regia) je znám pro své výrazné aroma a příznivý vliv na zdraví. Výživný, aromatický, zdravý… Olej z vlašských ořechů lisovaný za studena je velmi kvalitní a zdraví prospěšný olej, který je v gastronomii znám pro své typické silné ořechové aroma a široké využití ve studené kuchyni, obsahuje unikátní poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, který prospívá…

Oliheň obecná (kalmar)

Je rozšířená především ve Středozemním moři. Jiné, podobné druhy se vyskytují ve všech světových mořích. Oliheň obecná žije v mělkých pobřežních vodách, zřídka se vyskytuje také v hloubkách do 200m. Olihně se sdružují do velkých hejn, která vytvářejí útvary připomínající formace stěhovavých ptáků. I při změně směru zůstávají formace zachované. Oliheň obecná dorůstá do délky 30-50cm, dosahuje hmotnosti až 2kg. Má hladkou kůži, zbarvení je…

Olivový olej

Základní surovinou pro výrobu tohoto oleje jsou olivy. Olivový olej se lisuje za studena, rozděluje se do 4 jakostních tříd. Olivový olej panenský extra - získává se z oliv mechanickým způsobem. Podíl volných mastných kyselin nepřekračuje 1g na 100g oleje. Jedná se o nejkvalitnější jakostní třídu. Panenský olivový olej - získává se stejným způsobem. Podíl volných mastných kyselin nesmí překročit 2g na 100g oleje. Normální panenský olivový olej -…

Olivy

OLIVA – latinsky oliva, anglicky olive - je základní surovinou pro výrobu olivového oleje, ale servíruje se také jako delikatesa nebo předkrm. Malá chutná delikatesa Olivy nejsou pro naši kuchyni typické, ale přesto se s nimi setkáváme stále častěji. Tyto malé pochoutky rostou v oblasti Středozemního moře a k nám se nejčastěji dovážejí konzervované. Olivy využijete jak v studené, tak i v teplé kuchyni. Původ a historie Olivy jsou plody…

Olomoucké tvarůžky

OLOMOUCKÉ TVARŮŽKY– Olomoucké syrečky nebo také tvargle - jsou typickým moravským zrajícím sýrem, vyráběným z odtučněného mléka. Historie První písemná zmínka o tvarůžcích je z 15. století, kdy se konzumovaly především na venkově. Název Olomoucké tvarůžky vznikl na trzích v Olomouci, kde se prodávaly. Většinou se vyráběly tzv. podomácku a říkalo se jim selské tvarůžky. Použité slovo „tvarůžky“ má původ v tvarohu, který při jejich výrobě vzniká…

Omáčky

Omáčky jsou zvláštní druh přílohy. Doplňují a zvýrazňují chuť jídla, pro českou kuchyni jsou typické omáčky poměrně husté a smetanové, nejčastěji se zahušťují moukou a podávají s houskovým knedlíkem. Mezi nejznámější české omáčky patří svíčková, rajská, koprová a také houbová.   Na přípravu omáček používáme kvalitní suroviny. Omáčky musíme vždy dobře provařit, aby v nich nebyla tzv. cítit mouka, na závěr je dobré připravovanou omáčku přecedit,…

Oman pravý (Inula helenium)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka dosahuje výše až 2m, špičatě vejčité listy jsou až 50cm dlouhé. Květní úbory mají žlutou barvu. Silné kořeny obsahují hořčinu helenin, pryskyřice, saponiny, inulin a éterické oleje. Po vyjmutí ze země se kořeny omývají vodou a krájí na kousky. Zavěšují se na nit a suší se. Může se z nich připravit alkoholový výtažek nebo se spařují jako čaj. Oman má hořkou, pryskyřičnou chuť, přidává se do žaludečních…

Opěnka měnlivá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od dubna do listopadu. Klobou opěnky měnlivé měří 20-80mm, je vyklenutý, potom plochý, zpravidla s hrbolkem, za vlhka na okraji s prosvítavými lupeny. Zbarvený je žlutohnědě, šedohnědě až rezavě hnědě, vysychá do medově až oranžově okrové barvy. Na okraji zůstává většinou tmavší vodnatý pás. Lupeny jsou široce připojené až krátce sbíhavé, husté, bledé, potom okrově až tmavě rezavě hnědé. Třeň o…

Opuncie

OPUNCIE VELKÁ – Nopál obecný – Opuncie mexická - latinsky Opuntia ficus-indica - je velmi dekorativní rostlina, některé odrůdy mají chutné plody. Netradiční a velmi zdravé ovoce… Kaktusové fíky, které se rodí na opuncii, mají chutnou a vitamínů plnou dužinu ukrytou pod slupkou s mnoha dlouhými ostrými špičatými trny, které se mezinárodně nazývají „pitahayas“. Původ a historie Opuncie pochází podle všech poznatků z Mexika a tropických…

Orebice rudá

Orebice je poměrně mohutný kur s krátkým krkem, patří do čeledi bažantovitých. Orebice rudá se vyskytuje na Pyrenejském poloostrově, ve Francii a Itálii, na některých ostrovech ve Středomoří, na Kanárských ostrovech a uměle vysazena byla ve Velké Británii. Samci i samice orebic jsou stejně zbarveni, dosahují délky asi 35cm.   Maso z orebic Vykuchané a očištěné orebice váží asi 400g. Maso je velmi lahodné, připravuje se stejně jako koroptví…

Orecchiette

Jedná se o těstoviny ve tvaru oušek. Původně se vyráběly ručně tak, že se ze silnějšího pruhu těsta odkrajovaly plátky a ty se poté tvarovaly na válech. Orecchiette se nejlépe hodí k zelenině a k rybám.

Ořechy - nákup, druhy, skladování a využití

Ořechy obsahují mnoho zdraví prospěšných živin, vlákniny, bílkoviny a další prospěšné látky. Nejvíce stravitelné a výživné jsou ořechy několik hodin namočené, kdy se rozloží kyselina fytová a fotáty, které snižují vstřebatelnost minerálních látek. Pražením se snižuje obsah kvalitních tuků a antioxidantů. V kuchyni se používají všechny známé ořechů, některé samozřejmě častěji. Druhy ořechů Nejvíce používané druhy ořechů v kuchyni vlašské lískové…

Oreláník barbířský - annato (Bixa orellana)

Jinak orelán, orleánská semena, bijol, rtěnkový strom. Používáme semena, sušená, celá nebo mletá. Čerstvá annatová semena mají pepřovitou chuť, sušením se aroma rychle ztrácí. Oreláník slabě květinově voní. Je oblíbeným kořením latinsko-americké a karibské kuchyně. Lze jím rovněž barvit potraviny na oranžovo (sýr Čedar). Ze semen oreláníku se také vyrábí olej. V troše oleje se semena ohřejí a jakmile je směs zbarvena do oranžova, nechá se…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist