Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Raclettekäse

RACLETTEKÄSE je tvrdý sýr původem ze Švýcarska. Vzhled, chuť, vůně… Tvar bochníku je kulatý nebo i hranatý. Hmotnost je 5,5-7,5 kg, průměr nebo délka hrany je 30-35 cm. Těsto je lehce krémové, jemné, má barvu světle žlutou až barvu slonové kosti. Kůrka je hnědočervená. Raclette má lehce nakyslou, aromatickou chuť. Obsah tuku v sušině je 45 %.  Výroba Tento sýr se vyrábí z pasterizovaného kravského mléka, které se zahřívá a sráží syřidlem.…

Raclette, sýrové fondue a omáčky

Rozpouštění sýrů Způsobů jak rozpouštět sýry je několik. Průmyslově se sýry rozpouští - taví - do podoby tavených sýrů. Oblíbeným způsobem je rozpuštění švýcarského sýra Raclette nebo fondue, a také sýrové omáčky, do kterých se přidávají další ingredience. Rozpuštěné sýry jsou určeny k přímé konzumaci. Sýr obsahuje tuk, který při chladnutí tuhne. Raclette Raclette je švýcarský sýr podobný našemu eidamu, který se také vyrábí z kravského mléka.…

Rajče

RAJČE - lilek rajče nebo rajče jedlé, latinsky Solanum lycopersicum – připomíná jablko a je velmi oblíbenou součástí salátů i omáček. Červené, žluté, sladké i pikantní… Rajské jablko se sice z botanického hlediska považuje za ovoce, ale v našich kuchyních s ním nakládáme jako se zeleninou. Proč také ne, oblíbili jsme si ho ve svěžích salátech, grilované, plněné pikantní náplní či jako základ pro nejrůznější omáčky. Rajčata jsou plná…

Rajčenka

RAJČENKA - latinsky Cyphomandra betacea, anglickytree tomato nebo tamarillo, francouzsky i italsky tamarillo,německy Baumtomate - je velmi zdravé ovoce, které svým tvarem i chutí připomíná rajče a může se vypěstovat i v domácím prostředí. Netradiční chutné ovoce Rajčenka – stromové rajče nebo také francouzské rajče – je ovoce s šťavnatými a příjemně nakyslými plody, které je možné úspěšně pěstovat i v bytě. Český název rajčenka dostala…

Rajská zrna

Rajská zrna jsou semena aframomu – rostliny z čeledi zázvorovitých, která dorůstá do výšky téměř 2m. Semena se vyjmou z bílé hořké dužniny zralého plodu a suší se. Rajská zrna patří k nejzajímavějšímu koření z okruhu kardamomu. Dříve nahrazovala pravý pepř, mají totiž peprnou chuť. Dříve bývala přísadou směsí pro okořenění vína. Dnes se toto koření používá jen v západoafrické kuchyni. Rajská zrna se nesnadno shánějí, zakoupit je lze zřídka u…

Rak bahenní

V současnosti je rak bahenní v Evropě z komerčního hlediska nejdůležitějším druhem sladkovodních raků. Dováží se z Turecka a  severního Německa, hlavními odběrateli jsou Francie, Belgie a Německo. Charakteristickým znakem raka bahenního jsou štíhlá klepeta. Tento druh dorůstá do délky max. 20cm. Chutí se rak bahenní téměř vyrovná raku říčnímu, klepeta ale poskytují méně masa. Světlí raci chutnají lépe než tmaví, pocházející z bahnitých vod.…

Rak červený

Jedná se o severoamerický druh, ve velkém množství se vyskytuje v mangrovových močálech záplavových oblastí podél pobřeží Louisiany v USA. Rak červený je nejčastěji loveným sladkovodním rakem, v USA patří ke komerčně nejdůležitějším druhům. Byl introdukován ve Španělsku a v Andalusii, kde vytváří rozsáhlé populace. Vyváží se i do jiných evropských zemí. Charakteristickým znakem raka červeného je výrazně tmavočervené zbarvení těla, dále…

Rak říční

Ještě v 19. století byl rak říční z hospodářského hlediska nejdůležitějším sladkovodním rakem v Evropě. Vyskytoval se v hojném množství, v důsledku račího moru byly však jeho stavy silně zdecimovány. V Česku patří raci říční žijící ve volné přírodě k chráněným druhům. Z komerčního hlediska tento druh nehraje téměř žádnou roli. Raci se chovají uměle v rybnících, na trh se dostávají jen v omezeném množství, regionálně. Rak říční má jednotné tmavé…

Rak signální

Tento druh raka pochází ze sladkých vod na severozápadním pobřeží USA, v Evropě představuje náhražku raka říčního. Rak signální může být přenašečem račího moru, smí se proto chovat jen v uzavřených chovných zařízeních. Volně v přírodě se vyskytuje ve Skandinávii, Rakousku a také v Česku, především na Moravě a kolem Valašského Meziříčí. Rak signální se velmi podobá raku říčnímu. Poznávacím znakem jsou dvě světlé, někdy až tyrkysové skvrny na…

Rakytníkový olej

RAKYTNÍKOVÝ OLEJ – anglicky Sea buckthorn oil je velmi cenný rostlinný olej vyráběný z jadýrek a dužiny rakytníku řešetlákového (latinsky Hippophae rhamnoides). Vitamínová bomba Rakytníkový olej je nejcennější látka plodů rakytníku, ze kterých se získává pomocí studeného lisování. Obsahuje množství nenasycených mastných kyselin a velmi široké spektrum vitamínů, a má dokonce přibližně 3x vyšší obsah betakarotenu než mrkev, proto o něm můžeme…

Rambutan

RAMBUTAN – latinsky Nephelium lappaceum, anglicky rambutan, francouzsky ramboutan, německy Rambutan je jako longan ovoce příbuzné s liči, ale na rozdíl od liči se v jiných zemích, než ve kterých se pěstuje, objevuje jen velmi málo Název rambutan znamená „chlupatý“ a vychází ze vzhledu plodů. Říká se mu také vlasatá třešeň. Chutné a zdravé exotické ovoce Rambutan má velmi zajímavý vzhled, ale také vynikající chuť. Jméno rambutan, které znamená…

Rapana dravá

Jedná se o dravého plže, který se živí ústřicemi a jinými mlži. Rapana dravá je rozšířená v Japonsku a u východočínského pobřeží, vyskytuje se také v západním Tichomoří. V polovině 20. století byl tento druh zavlečen do Černého, Jaderského, Egejského a Rudého moře, také k pobřeží Bretaně. V současnosti se objevuje i u východoamerického pobřeží. Rapana dravá dorůstá do délky 18cm. Ulita má šedohnědou barvu, na jejích závitech jsou tmavé,…

Řasnatka vosková

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od června do října. Plodnice řasnatou voskové jsou přisedlé, 30-100mm široké a 40mm vysoké. V mládí jsou téměř kulovité, s malým otvorem na temeni. Později jsou baňkovité až miskovité, velmi křehké, průsvitné. Zbarvené jsou žlutohnědě. Řasnatka vosková roste hojně, ve velkých skupinách nebo v hloučcích. Vyskytuje se na silně hnojených půdách, kompostech, zbytcích stohů slámy, v pařeništích a ve…

Řasnatka zední

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od května do října. Řasnatka zední je tvarově i barevně velice proměnlivým druhem. Plodnice jsou široké 20-100mm, téměř přisedlé, miskovité, nakonec ploše rozložené a nepravidelně zprohýbané. Jsou voskovité, zbarvené okrově, světle hnědě až žlutohnědě. Na vnější straně jsou bělavé, na okraji nepravidelně zubaté až potrhané. Řasnatka zední roste velmi hojně, zpravidla jednotlivě. Vyskytuje se na…

Řasy

Mořské řasy obsahují vápník, hořčík, železo, zinek, jód, chróm a vitaminy. Můžeme je připravovat vařené nebo pražené. Řasy jsou běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Ravioli

Jedná se o těstoviny vyrobené z nudlového těsta. Mají tvar hranatých taštiček a jsou plněné různými náplněmi. Skvěle chutnají např. s máslovou omáčkou, posypané strouhaným parmazánem.

Reblochon de Savoie

REBLOCHON DE SAVOIE je polotvrdý francouzský sýr určený ke krájení. Původ a historie Reblochon vznikl přímo v srdci horské oblasti „Massif des Aravis“ savojském regionu Francie. Od roku 1958 nese ochrannou značku AOC a jeho výroba podléhá přísným pravidlům. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má kulatý tvar, je plochý. Jeho hmotnost je 450-500 g, výška 3,5 cm a průměr 14 cm. Vyrábí se také menší varianta. Kůrka je omývaná, potažená přirozenou…

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka je vysoká asi 30-80cm, květy mají bílou až červenou barvu. Bylina má vysoký obsah éterických olejů a hořčin. K sušení se používají kvetoucí nedřevnaté lodyhy, které se po rozmělnění ukládají do tmavých sklenic. Mladé listy, čerstvě natrhané, se výborně hodí k zeleninovým pokrmům nebo k salátům. Chutnají také na chlebu s máslem. Čaj ze sušených květů a lodyh brzdí záněty, podporuje zažívání a zmírňuje…

Recepty anglické kuchyně

Anglická kuchyně má mnoho receptů na vynikající jídla – velmi často se jedná o skutečné lahůdky. Mátová omáčka Jednoduchá a přitom jedinečná omáčka, vhodná především k skopovému masu. Suroviny čerstvá máta peprná 0,5 decilitru octa 100 gramů práškového cukru sůl voda Postup Lístky máty peprné opláchněte pod studenou vodou, osušte je v čisté utěrce pak najemno nasekejte. V hrnci svařte ocet s cukrem, pak přimíchejte nasekanou mátu, přilijte…

Recepty thajské kuchyně

Thajská jídla se připravují rychle a jednoduše – a přitom jsou velmi chutná. Rýžová polévka Jemná a velmi lahodná polévka z rýže je v Thajsku velmi častou snídaní. Má původ v Číně, ale postupně se rozšířila do všech oblastí jihovýchodní Asie. Doba přípravy je maximálně 10 minut. V hrnci přivedete k varu 3 decilitry vody a přibližně 3 minuty v ní necháte vařit na malé kousky nakrájené kuřecí nebo rybí maso, část již uvařené rýže a malou celou…

Ředkvička

ŘEDKVIČKA – ředkev setá ředkvička - latinsky Raphanus sativus, var. sativus, anglicky small radish nebo radish, francouzsky radis de tous les mois a také petit radis, německy Radies-chen, případně i Radies nebo Monatsrettich, italsky ravanello – je kořenová zelenina, která se vzhledem k příjemné vůni a ostřejší chuti používá i jako koření. Chutná a zdravá malá zelenina Ředkvičky patří k velmi oblíbeným druhům zeleniny nejen pro jejich chuť,…

Regensburger – vařený

Vuřtíky Regensburger jsou krátké a silné, připomínají frankfurtské párky, ale jejich struktura je hrubší. Tento Brühwurst se vyrábí z hrubě mletého vepřového a hovězího masa s přidáním kousků špeku. Udí se ve studeném kouři. Regensburger měří 8cm a široký je 4cm.

Rejnok hladký

Je rozšířený v severním Atlantiku včetně Severního moře a západních oblastí Středomoří. Podobný areál rozšíření má i rejnok skvrnitý. Rejnok hladký žije poblíž pobřeží, zdržuje se u písčitého a bahnitého dna v hloubkách kolem 200m. V severní Evropě je z komerčního hlediska důležitým druhem. Od rejnoka ostnatého se rejnok hladký odlišuje špičatější, silněji přečnívající tlamou. Podélné řady ostnů jsou jen na ocase. Hřbet ryb je zelenavě hnědý,…

Rejnok ostnatý

Vyskytuje se v Atlantském oceánu, zřídka se objevuje také v jihozápadním Indickém oceánu. Podél evropského pobřeží se vyskytuje v Severním moři, Baltském moři, ve Středomoří a v západní oblasti Černého moře. Rejnok ostnatý žije u písčitého a bahnitého dna moře, zdržuje se v mělkých vodách i v úsecích do hloubky 300m. Živí se drobnými bezobratlými živočichy. V mnoha zemích Evropy má rejnok ostnatý velký komerční význam, jedná se o nejdůležitější…

Rejnok ostronosý

Vyskytuje se v severovýchodním Atlantiku a ve Středozemním moři. Rejnok ostronosý má výrazně špičatou tlamu, dorůstá do délky 1,60m. Na trhu se prodává čerstvý rejnok ostronosý. Je vhodný zejména ke smažení a pošírování.   Mezi kulinářsky důležité druhy patří také rejnok mnohoskvrnný ( Raja poolystigma ), rejnok tuporypý ( Raja radula ), rejnok hvězdoskvrnný ( Raja asterias ), rejnok čtyřoký ( Raja miraletus ) a rejnok dvouskvrnný  ( Raja…

Rejnok vlnitý

Je rozšířený v severovýchodním Atlantiku, vzácně se vyskytuje také ve Středozemním moři. Rejnok vlnitý patří k nejrozšířenějším rejnokům. Ryby mají široké tělo ve tvaru kosočtverce, zaokrouhlená křídla a mírně prodlouženou tlamu s tupými koutky úst. Hřbet je na povrchu ostnitý, zbarvený šedohnědě, hnědě až žlutě s vlnitými tmavohnědými pruhy lemovanými bílými tečkami. Rejnok vlnitý dorůstá do délky max. 1m Vhodným způsobem tepelné úpravy masa…

Řepkový med

MED Z KVĚTŮ ŘEPKY OLEJKY je naším hlavním jednodruhovým medem. Spolu s Francií jsme největšími výrobci řepkového medu v Evropě. Vzhled, chuť, vůně… Řepkový med je výrazně, až citronově žlutý a snadno krystalizuje do bílé tuhé hmoty. Má jemnou, mírně aromatickou chuť, často s tóny ovocných stromů nebo bylin, které rostou okolo řepkového pole. Med se mimo jiné hodí na pastování. Zdraví Díky vysokému obsahu glukózy je velmi výživný a pomáhá při…

Řepkový olej

Řepkový olej patří k nejvíce používaným olejům v teplé i studené kuchyni. Je vhodný na smažení, fritování, pečení a další tepelné úpravy, používá se ale třeba i do salátů.   Řepkový olej se získává podle mezinárodních standardních postupů ze semen řepky olejné. Podle všech výzkumů a analýz je v současné době řepkový olej z nutričního hlediska vzhledem k složení a poměru mastných kyselin nejlepší ze všech rostlinných olejů. Podle některých…

Řeřicha setá

Patří do čeledi brukvovitých. Rostlina může být vysoká 30-50cm, pokud se neseřezává. Listy jsou okrouhlé až oválné, květy mají bílou až červenavou barvu. Řeřicha obsahuje minerální látky, karoten, hořčičné oleje a mnoho vitaminu C. Listy se sklízejí ještě před nasazením na květ, později není bylinka poživatelná. Semena lze také použít pro okořenění pokrmů. Čerstvá řeřicha má ostrou chuť, připomínající hořčici. Výborně se hodí na chléb s…

Reveň kadeřavá, rebarbora (Rheum rhabarbarum)

Patří do čeledi rdesnovitých. Bylina je až 90cm vysoká, květy jsou žlutobílé. Reveň obsahuje minerální látky, železo a mnoho vitaminů, zejména vitamin C. Používají se dužnaté řapíky, listy ne, obsahují totiž jedovaté látky. Oloupané řapíky se hodí k přípravě zavařenin, šťáv nebo kompotů. Rebarbora je výborná na koláčích, chutná kysele. Tzv. léčivá rebarbora pomáhá při žaludečních potížích.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist