Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Řasy

Mořské řasy obsahují vápník, hořčík, železo, zinek, jód, chróm a vitaminy. Můžeme je připravovat vařené nebo pražené. Řasy jsou běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka je vysoká asi 30-80cm, květy mají bílou až červenou barvu. Bylina má vysoký obsah éterických olejů a hořčin. K sušení se používají kvetoucí nedřevnaté lodyhy, které se po rozmělnění ukládají do tmavých sklenic. Mladé listy, čerstvě natrhané, se výborně hodí k zeleninovým pokrmům nebo k salátům. Chutnají také na chlebu s máslem. Čaj ze sušených květů a lodyh brzdí záněty, podporuje zažívání a zmírňuje…

Řeřicha setá

Patří do čeledi brukvovitých. Rostlina může být vysoká 30-50cm, pokud se neseřezává. Listy jsou okrouhlé až oválné, květy mají bílou až červenavou barvu. Řeřicha obsahuje minerální látky, karoten, hořčičné oleje a mnoho vitaminu C. Listy se sklízejí ještě před nasazením na květ, později není bylinka poživatelná. Semena lze také použít pro okořenění pokrmů. Čerstvá řeřicha má ostrou chuť, připomínající hořčici. Výborně se hodí na chléb s…

Reveň kadeřavá, rebarbora (Rheum rhabarbarum)

Patří do čeledi rdesnovitých. Bylina je až 90cm vysoká, květy jsou žlutobílé. Reveň obsahuje minerální látky, železo a mnoho vitaminů, zejména vitamin C. Používají se dužnaté řapíky, listy ne, obsahují totiž jedovaté látky. Oloupané řapíky se hodí k přípravě zavařenin, šťáv nebo kompotů. Rebarbora je výborná na koláčích, chutná kysele. Tzv. léčivá rebarbora pomáhá při žaludečních potížích.

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Bylinka dorůstá do výšky 50cm, listy jsou chlupaté, složené, až pětičetné. Květy v terči jsou žluté, květy v paprsku mají bílou barvu. Řimbaba obsahuje hořčiny a éterické oleje. Používají se listy buď čerstvé nebo sušené a rozmělněné. Hořce chutnající čaj je účinným prostředkem při migrénách a bolestech hlavy.

Robi

Robi je směs rostlinných bílkovin, vzhledem i chutí připomíná maso. Výrobek Robi maso má tři formy - nudličky, plátky a sekaná. Rostlinné maso neobsahuje cholesterol ani barviva. Používá se stejně jako čerstvé maso.

Roketa setá (Eruca sativa)

Patří do čeledi brukvovitých. Tato bylinka je známá také pod názvem rukola. Je vysoká až 50cm, květy v řídkých květenstvích jsou žlutobílé. Později se z nich vyvíjejí plody a semena. Ty mohou sloužit jako koření. Listy rokety obsahují vitamin C a hořčičné silice. Při sklízení se odtrhávají jednotlivě nebo je možné odříznout celou lodyhu. Po dozrání květenství se mohou sklízet semena, tzv. "hořčičná semena". Lisuje se z nich olej nebo se…

Rooibos

Rooibos je nápoj z tzv. červeného keře. Čaj připravený z této rostliny má výrazně červenou barvu. Obsahuje vitamin C, železo, vápník a fluór. Rooibos je běžně k dostání v našich obchodech.

Routa vonná (Ruta graveolens)

Jinak ruta, rutka, routa domácí. Používáme listy, čerstvé nebo sušené. Routa má kořenitou, trochu hořkou a nakyslou chuť. Lze jí ochutit luštěniny, houby, špenát, kapustu,sýrové pokrmy i saláty. V sušené podobě je k dostání pouze v lékárnách. Uchovává se v suchu a temnu. Čerstvá routa na trhu nebývá, je možné vypěstovat ji na zahrádce. Zabalená do kuchyňského papíru a vložená do mikrotenového sáčku vydrží v chladničce několik dní.

Rozchodník skalní (Sedum reflexum)

Patří do čeledi tlusticovitých. Bylinka je asi 10cm vysoká, listy jsou zašpičatělé, modravě zelené nebo načervenalé. Květy jsou malé a mají žlutou barvu. Listy ani vrcholky lodyžek se nehodí k sušení, mohou se ale zmrazovat. V kuchyni se používají i čerstvé listy, nahrubo nasekané. Chutnají svěže nakysle, mají mírně nahořklé aroma. Hodí se k okořenění omáček a zeleniny, přidávají se do salátů a bylinkových dresinků. Tato bylina obsahuje hořčiny,…

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis)

Jinak také rozmarýn nebo merdov. Používáme listy, čerstvé a sušené. Chuť rozmarýny je kořenitá, pryskyřičnatá. Čerstvá má hodně aromatickou vůni. Sušená je trpká a trochu hořká. Rozmarýna je oblíbená ve středozemní a středoevropské kuchyni. Hodí se k luštěninám, bramborám, k rajčatům, cuketám či k lilkům, ochucuje se jí také vepřové maso a drůbež, zvěřina i jehněčí. Čerstvou i sušenou rozmarýnu je možné zakoupit v každém supermarketu. Čerstvé…

Růžová voda

Růžová voda je přírodní ochucovadlo vyrobené z květů růží. Používá se zejména v zemích orientu k dochucování moučníků a sladkých jídel. Růžová voda je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Rýžový ocet

RÝŽOVÝ OCET – pochází z Asie a je skvělý pro přípravu rýžových pokrmů. Používá se i k přípravě sushi. Pro asijskou kuchyni je nepostradatelný. Původ a historie Rýžový ocet se vyrábí ve všech asijských zemích. Vyrábí se z fermentované rýže nebo rýžového vína, a to zejména v Japonsku, Číně, Vietnamu a Koreji. Je třeba ho ještě dochutit cukrem a solí, případně je možné ho smísit se saké. Současnost Rýžový ocet se vyrábí z fermentované rýže nebo…

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist