Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Šabrej kmínovitý - římský kmín

Jinak mateřský kmín či křížový kmín. Používáme semena, sušená, mletá i celá. Římský kmín má jinou chuť než kmín kořenný, chutná ostře aromaticky a příjemně čerstvě. Je oblíbeným kořením latinskoamerické, arabské a dálnovýchodní kuchyně, nesmí chybět ani v indických čatní. Římský kmín se přidává také do chleba a do žaludečních likérů, do směsí kari. Uchovává se bez přístupu vzduchu, v temnu, suchu a chladu. Své aroma si udrží déle než rok. Je k…

Sadri

SADRI je mezinárodní název pro velmi kvalitní druh dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Rýže Sadri se tradičně pěstuje v nejsevernější části Íránu, v provincii Gilan, která je omývána Kaspickým mořem. Vzhled a vlastnosti Zrnka Sadri jsou čistě bílá, dlouhá až 7 mm a velmi aromatická – mají svěží květinovou vůni. Sadri bývá označována za nejchutnější rýži na světě a o její kvalitě vás přesvědčí také fakt, že je z naprosté…

Saflorový olej

Saflorový olej je ze 100% složen za semen safloru, tzv. světlice. Známe saflorový olej lisovaný za studena, rafinovaný, lisovaný a saflorový bioolej. Všechny tyto varianty mají podobný obsah mastných kyselin. Obsah vitaminu E je 45mg na 100ml oleje. Rafinovaný olej má neutrální chuť, olej lisovaný za studena chutná po ovoci. Saflorový olej se používá na vaření, dušení, je vhodný i ke krátkému pečení. Výborně se hodí k salátům, přidává se také do…

Šafrán setý

Jinak pravý šafrán nebo také žluté koření. Používáme blizny, sušené, mleté nebo celé. Šafrán má hořkou, kořenitou chuť, trpké aroma a barví nažluto. Je nejdražším kořením na světě, proto bývají do šafránového prášku přimíchávány různé náhražky, např. kurkuma. Šafrán je výborným barvicím prostředkem, koření pokrmy jen decentně. Patří do španělské paelly, milánského rizota, hodí se k jehněčímu masu, drůbeži i k rybám. Šafránový prášek je možné…

Sai krok Isan – fermentovaný

Jedná se o malé kulaté klobásky vyrobené z vepřového masa a lepkavé rýže. Vyrábějí se v severovýchodním Thajsku. Sai krok Isan se ochucují česnekem a zázvorem, tvarují se do věnců. Nejdříve se vaří v páře, potom se grilují nad dřevěným uhlím a přelévají kokosovým mlékem. Podávají se s aromatickou zeleninou. Klobáska měří jen 4cm a široká je 3cm.

Sainte-maure de Touraine

SAINTE- MAURE DE TOURAINE je měkký sýr pocházející z Francie. Původ a historie Tento sýr se vyrábí ve francouzské oblasti Touraine a od roku 1990 je chráněný značkou AOC. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má tvar válce, do jehož středu je zasunuté stéblo slámy. Průměr válce je 4,8-6,5 cm a délka je 28 cm. Těsto má pastovitou konzistenci, je bílé. Na kůrce je slabý povlak ušlechtilé plísně a bývá posypána popelem. Obsah tuku v sušině je 45 %. Tento…

Saint-Nectaire

SAINT-NECTAIRE je polotvrdý sýr určený ke krájení původem z Francie. Původ a historie Tento sýr se vyrábí v regionu Auvergne ve střední Francii přinejmenším již od 17. století. Svou oblibu si získal i na dvoře krále Ludvíka XIV. Byl také znám jako „žitný sýr“, neboť dozrával právě na této obilovině. Vzhled, chuť, vůně… Saint-Nectaire se vyrábí ve dvou velikostech, má tvar kulatého bochníku. Těsto je vláčné a pružné, kůrka je bělavá, žlutá…

Sai oua – fermentovaný

Sai oua jsou malé světlé klobásky vyrobené z vepřového masa, kůže a velkého množství lepkavé rýže. Ochucené jsou česnekem, citronovou trávou a galangalem. Nakyslou chuť získávají fermentací. Klobáska Sai oua měří 4cm a široká je 2,5cm. Nejdříve se vaří a potom griluje. Tyto klobásky se vyrábějí na celém území Laosu a Vietnamu.

Salame al Barolo – sušený

Jedná se o krátký, středně zrnitý salám, vyrobený z vepřového maso ochuceného červeným vínem Barolo. Salame al Barolo zraje 2-4 týdny, měří 25cm a široký je 6cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Salame al tartufo – sušený

Salame al tartufo je jemně zrnitý salám s příjemnou chutí, vyrobený z vepřového masa a z masa divokých prasat. Někdy může obsahovat bílé víno. V masové směsi jsou kousky černých nebo bílých lanýžů, salám je proto velmi drahý. Měří 20cm a široký je 5cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Salame Brianza PDO – sušený

Salame Brianza je tvrdý červený salám vyrobený z vepřového masa. Ochucený je vínem, cukrem, celým pepřem a česnekem. Salám se vyrábí v jemnozrnné i hrubozrnné variantě, na řezu jsou vždy viditelné kostičky tuku. Salame Brianza měří 30cm a široký je 7,5cm. Podává se nakrájený na plátky.

Salame cacciatore PDO – sušený

Jedná se o lovecký salám vyrobený z vepřového masa, který se vyznačuje jemnou chutí a nízkým obsahem soli.  Jediné použité koření při výrobě tohoto salámu je pepř a česnek. Salame cacciatore měří 15cm a široký je 4cm. Podává se nakrájený na plátky.

Salame ciauscolo PGI – fermentovaný

Jedná se o měkký, světlý salám vyrobený z libového vepřového masa a vepřového bůčku. Ochucený je černým pepřem, česnekem a vínem. Salám se nejdříve fermentuje, potom lehce udí a nakonec se nechá vyzrát. Salame ciauscolo měří 30cm a široký je 8cm. Nejčastěji se podává jako pomazánka na čerstvém chlebu.

Salame Cremona PGI – sušený

Salame Cremona je trvanlivý salám, který obsahuje stejný podíl tuku jako libového masa. Zraje pomalu ve vlhkém podnebí Pádské nížiny, získává tak příjemné aroma. Salám je převázaný tenkým provázkem do mřížky, měří 20cm a široký je 7,5cm. Podává se nakrájený na plátky.

Salame di cinghiale – sušený

Salám vyrobený z masa divokých prasat. Maso je libovější a tmavší než vepřové, salám získává výraznější chuť. Salame di cinghiale měří 20cm a široký je 4cm. Podává se nakrájený na plátky.

Salame di Felino PGI

Tento hrubozrnný salám se vyrábí z vepřového masa. Obsahuje méně tuku a více libového masa než jiné druhy salámů. Salame di Felino je ochucený česnekem a bílým vínem. Měří 40cm a široký je 4cm. Podává se nakrájený na šikmé plátky.

Salame di Varzi PDO – sušený

Salám vyrobený z nejkvalitnějšího vepřového masa, ochucený česnekem a červeným vínem. Salame di Varzi se zavazuje provázkem a suší až 6 měsíců. Typická délka salámu je 25cm a šířka 8cm, k dostání je v různých velikostech. Podává se nakrájený na plátky.

Salame d´oca – vařený

Salám je vyrobený z husího sádla a jater smíchanými s tučným vepřovým masem. Směs se plní do kůže z husího krku, salám se suší a vaří. Salame d´oca je měkký, kropenatě růžový. Měří 15cm a široký je 6cm. Tradičně se podává s ovocem naloženým v hořčičných semínkách.

Salame Milano – sušený

Salám vyrobený z jemně mletého vepřového a hovězího masa. Salame Milano má měkkou konzistenci, je mírně ochucený mořskou solí a červeným vínem. Suší se po dobu 3-6 měsíců, měří 20cm a široký je 5cm. Podává se na chlebu nakrájený na tenké plátky.

Salame Piacentino PDO – sušený

Jedná se o hrubozrnný, sytě červený salám vyrobený z vepřového masa. Salame Piacentino zraje nejméně 45 dní, má nasládlou, lehce pikantní chuť. Měří 18cm a široký je 6cm. Salám je převázaný provázkovou síťkou. Podává se nakrájený na plátky.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist