Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Jinak také babské ucho. Používáme listy, čerstvé i sušené. Šalvěj má čerstvou, kořenitou chuť, je trochu nahořklá. Toto koření je typické pro italskou kuchyni, pokrmy jako saltimbocca, tortellini či polenta s gorgonzolou se bez šalvěje neobejdou. Hodí se také k bramborám, k rajčatům, přidává se do drůbeží nádivky a do sekané. Šalvěj čerstvou i sušenou je možné zakoupit v každém supermarketu. Čerstvé snítky zabalené do kuchyňského papíru a…

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Patří do čeledi hluchavkovitých. Trvalka je 30-100cm vysoká. Listy jsou zubaté, připomínají kopřivu. Květy mají bílou barvu a nachové tečkování, vyrůstají v lichopřeslenech, skládajících lichoklasy. Voní směsí máty a citronu. Šanta působí jako afrodiziakum na kočky, odtud její název kočičí. V kuchyni se používají čerstvé i sušené listy. Čaj ze sušených listů je osvěžující a uvolňující. Malé množství čerstvých listů chutná v salátu. Šanta kočičí…

Saturejka horská (s. vytrvalá) (Satureja montana)

Patří do čeledi hluchavkovitých. Polokeřík je asi 40cm vysoký, listy jsou kopinaté, šedozelené. Květy ve vzpřímených květenstvích jsou drobounké, růžové až nachové. Listy a mladé stonky se suší zavěšené, ve svazcích. Přidávají se k pokrmům na konci vaření buď celé nebo nasekané. Saturejka se také hodí k aromatizování pokrmových olejů, intenzivně voní po fazolích. Zjemňuje dušené pokrmy, saláty i grilovací marinády. Čaj ze sušené nati pomáhá při…

Saturejka zahradní (Satureja hortensis)

Jinak také saturyje, čibr nebo čabr. Saturejka má trochu pálivou, peprnou chuť. Její vůně je velmi kořenitá. Hodí se k tučným masitým a rybím polévkám, k pečeným bramborám, ke zvěřině, rajčatům i k jídlům z hub. Protože působí proti nadýmání, přidává se do luštěninových pokrmů. Čerstvá saturejka je k dostání na trzích, sušená v obchodech s kořením. Čerstvé listy je možné uchovávat v chladničce, lze je i zamrazit. Sušené listy uchováváme…

Sedmikráska

Sedmikráska patří mezi léčivé rostliny. Obsahuje sapony, slizy a vitamin C. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Poupata můžeme naložit jako kapary, kvítky používáme na ozdobu moučníku a mladé lístky se hodí do zeleninových salátů.

Seitan

Jedná se o pšeničný výrobek, který nahradí maso. Seitan je k dostání vakuově balený jako maso, nakládaný, přírodní nebo ochucený zeleninou a kořením. Používáme jej stejně jako čerstvé maso, můžeme jej péci, dusit i smažit. Seitan neobsahuje živočišné tuky ani chemická a konzervační činidla.

Sezam indický

Jinak chalva nebo sezamová semena. Používáme semena, sušená, mletá nebo celá. Sezam nevoní, jeho chuť je lehce nasládlá, ořechová. V orientlní kuchyni se sezam přidává snad do veškerých sladkých jídel, ryby a maso se také pečou v sezamové krustě. V Evropě se jím koření chléb, housky, sype se na křupavé tyčinky. Ořechové aroma sezamu se rozvine teprve opražením. Celá sezamová semena jsou k dostání v každém supermarketu. Uchovávají se v suchu,…

Shiitake

Shiitake jsou houby rostoucí na pařezech dubů. Obsahují vitaminy B1, B2, B3, B12 a všechny esenciální aminokyseliny. K dostání jsou preparáty v podobě kapslí. Houby je možné konzumovat i čerstvé nebo sušené. Přidávají se do polévek a čínských jídel.

Skořicovník čínský (Cinnamomum aromaticum)

Jinak také čínská skořice nebo kasie. Používáme sušenou kůru, mletou nebo rozdělenou na kousky. Čínská skořice chutná hořčeji než skořice pravá, je také vysoce aromatická. Uplatnění obou druhů při vaření je podobné. Čínskou skořicí lze kořenit pokrmy z masa i zvěřiny, výborně ochutí ovoce jako např. jablka, švestky nebo rebarboru. Nesmí přijít do styku s horkým olejem, lehce se spálí. Čínskou skořici uchováváme bez přístupu vzduchu v suchu a…

Skořicovník pravý (Cinnamomum verum)

Jinak pravá skořice, cejlonská skořice, cinamom, kancel. Používáme sušenou kůru, mletou nebo ruličky. Skořice chutná jemně, nasládle a zároveň hořce. Je vysoce aromatická. Její použití v kuchyni je univerzální. Koření se jí sladké pokrmy, koláče, pečivo, svařené víno, čaj. Přidává se i do pokrmů z masa, zejména v orientální kuchyni. K určení kvality skořice existuje samostané měřítko hodnoty "ekelle". Nejkvalitnější skořice je hodnocena čísly…

Škumpa koželužská (Rhus coriaria)

Jinak sumah či sumach. Škumpa má trochu pryskyřičnatou chuť, svěží a lehce nakyslou. Je oblíbeným kořením v libanonské, turecké a syrské kuchyni, přidává se do kebabů, koření se jí ryby a drůbež, výborně dochutí i grilované maso. Prášek ze škumpy se sype na saláty, vmíchává se do jogurtových dipů nebo se jím koření luštěniny a rýže. Škumpu mletou nebo jako sušené plody lze zakoupit ve speciálních obchodech s kořením. Uchovává se v temnu a chladu…

Sladěnka

Sladěnka je výtažek z obilovin - ječmene nebo rýže. Je to sladidlo vhodné i pro diabetiky. Sladěnka je podobná medu. Používá se k přímému slazení nebo při pečení.

Slané extrakty - vývarové kostky, zrnité vývary, drožďový extrakt

Vývarová kostka je klasickým polévkovým kořením. Je základem polévek a jídel "z jednoho hrnce". Používá se i jako náhražka soli. Je vyrobena ze zahuštěného zeleninového či masového extraktu. Drožďový extrakt je bohatý na vitamin B. Lze jej uchovávat dlouhou dobu. Všechny slané extrakty samozřejmě chutnají slaně, ale i kořenitě a pikantně. Kromě ochucování polévek se jimi koření také zeleninová jídla, masité a rybí pokrmy, ale i nákypy a slané…

Sléz lesní (Malva sylvestris)

Patří do čeledi slézovitých. Rostlina dorůstá až do výšky 1m, listy jsou dlouze řapíkaté, laločnaté. V paždí listů vyrůstají nálevkovité květy, které mají růžově fialovou barvu a tmavší žilkování. Název sléz souvisí s vysokým obsahem slizových látek. Květy i listy se suší, vydrží tak dlouhou dobu. Listy také poslouží jako chutná obloha k pokrmům, lze z nich připravit také špenát. Tato bylina, používaná jako čaj, posiluje žaludek a trávení,…

Smil vlašský (Helichrysum italicum)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Stálezelený polokeř je 40-50cm vysoký, má jehlicovité, stříbřité listy, které obsahují mnoho éterických olejů. Květní úbory jsou žluté. Větvičky se v kuchyni používají čerstvé, nejlépe ihned po sklizni. Krátce se povaří s pokrmem a vyjmou se. Listy mají lehké karí-aroma, koření se jimi masitá a zeleninová jídla, rýže, omáčky i polévky. Smil vlašský se také přidává do mnoha kořenících směsí. Čaj z této bylinky…

Sójová omáčka

Sójové omáčky pocházejí zřejmě z Číny, jsou starým kořenicím přípravkem v asijské kuchyni. Originální sójová omáčka se v Číně vyrábí pouze ze sójových bobů. Známe světlou nebo tmavou variantu. Tmavá sójová omáčka má jemnější chuť. Všechny sójové omáčky chutnají kořenitě, slaně i trochu nasládle. Hodí se k drůbežím, rybím i masitým pokrmům, výborně ochucují polévky a omáčky, namáčí se do nich sushi. Sójová omáčka je běžně k dostání, prodává se…

Špalda

Špalda je druh pšenice. Obsahuje vlákninu, tuk, selen, hořčík, vápník, draslík, zinek, fosfor, mangan, měď, vitaminy skupiny B a betakaroten. K dostání je celá řada výrobků ze špaldy - chléb, špaldové pukance atd. Pražená špalda slouží jako náhražka kávy.

Šrucha zelná (Portulaca oleracea)

Patří do čeledi šruchovitých. Bylina je 15-30cm vysoká, Listy i lodyha jsou šťavnaté, dužnaté. Květy mají žlutou barvu. Šrucha obsahuje éterické oleje a mnoho vitaminů. V kuchyni se používají mladé, čerstvé listy. Nejlépe se hodí na salát, lze je i upravit jako špenát. Přidávají se také do polévek a omáček. Šrucha zelná pomáhá při žaludečních obtížích, snižuje hladinu cholesterolu, celkově uklidňuje. Je ideální součástí jarních očistných kúr.

Stevia rebaudiana

Rostlina Stevia se používá jako náhražka cukru. Její lístky mají příjemně sladkou chuť oproti různým umělým sladidlům. Stevia obsahuje betakaroten, rutin, riboflavin, thiamin, niacin, křemík, vápník, hořčík, zinek, železo a chróm.

Šťovík kyselý (Rumex acetosa)

Patří do čeledi rdesnovitých. Bylinka je 20-30cm vysoká, květy na červenavém stonku jsou malé, červeně tónované. Listy obsahují železo, vitamin C, třísloviny, hořčiny a mnoho kyseliny šťavelové. V kuchyni se používají mladé, čerstvé listy, mohou se také zmrazovat. Vařené nebo syrové nasekané listy se přidávají do salátů nebo do polévek. Podušené a zahuštěné smetanou slouží jako zeleninová příloha. Šťovík kyselý podporuje trávení, pomáhá při…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist