Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Tagliatelle

Tagliatelle jsou těstoviny ve tvaru dlouhých nudlí, stočených do hnízd. Mají mnohostranné použití, hodí se k zeleninovým, masovým i rybím omáčkám. Podobné, ovšem o 2mm užší, jsou těstoviny fettuccine.

Tagliatelle Verdi

Jedná se o těstoviny ve tvaru dlouhých nudlí. Jsou zeleně zabarvené.

Tagliolini

Jedná se o těstoviny ve tvaru velmi úzkých dlouhých nudlí.

Tahini

Tahini je pasta z mletého sezamu. Můžeme ji konzumovat na chlebu, lehce oslazenou medem nebo ji použijeme při přípravě teplých jídel a moučníků.

Taleggio

TALEGGIO je polotvrdý sýr určený ke krájení původem z Itálie. Vzhled, chuť, vůně… Taleggio má tvar plochého hranolu o délce hrany zhruba 20 cm a hmotnosti 1,7-2,2 kg. Těsto má bílou až slámovou barvu, je měkké. Kůrka je načervenalá, slabá. Obsah tuku v sušině je 48 %. Výroba Vyrábí se z čerstvého kravského mléka. Sýr se solí za sucha a zraje při vysoké vlhkosti vzduchu a teplotě 3-8 °C. Doba zrání je asi 40 dní. Použití sýru Taleggio v…

Tamarind indický

Jinak indické datle nebo kyselé datle. Používáme plodovou dřeň lusků, v kuse nebo jako pastu. Tamarind má příjemnou ovocnou chuť, lehce nakyslou. Je rozšířeným kořením indické, asijské, východoafrické a latinskoamerické kuchyně. Protože je tamarind bohatý na pektin, spojují se jím želé, marmelády nebo čatní. Jinak se používá podobně jako ocet či citronová šťáva, ochucují se jím zeleninová, rýžová i luštěninová jídla, masité i rybí pokrmy.…

Tapeska filipínská

Ve 20. letech minulého století byla tapeska filipínská zavlečena do USA, kde se v současnosti komerčně využívá podél západního pobřeží. V Evropě se dnes chová také uměle, např. u francouzského pobřeží Atlantiku a Středomoří. Schránky jsou silnostěnné, mají asymetrický tvar stočený na jednu stranu. Lastury jsou pokryté soustřednými a radiálními žebry, která jsou v místech propojení výrazně zesílená. Zbarvení lastur je krémové s kresbou z…

Tapeska hladká

Je rozšířená v Atlantském oceánu a ve Středozemním moři, vyskytuje se také v Severním moři. Na povrchu lastur je kresba připomínající kobercový vzor, odtud také označení kobercová škeble, angl. carpet shell. Tapeska hladká dorůstá do délky 7cm. Tento druh mušlí se hodí ke konzumaci zasyrova nebo k dušení v páře.

Tapeska křížová

Je rozšířená v Atlantském oceánu a ve Středozemním moři. Tapeska křížová je oblíbená především ve Francii a ve Španělsku. Lastury dosahují velikosti 4-8cm, mají asymetrický tvar – jsou protáhlé jedním směrem. Základní zbarvení je hnědavé, na povrchu lastur jsou široké světlé a tmavší pruhy. Tapeska křížová je velice chutným druhem zaděnkovitých. Může se konzumovat zasyrova, vhodným způsobem tepelné úpravy je dušení v bílém víně s bylinkami.

Tatarák z lososa, tuňáka a rajčat

Tatarské bifteky z ryb se musí vzhledem k delikátní jemné chuti masa správně dochutit. U lososa se používá kopr, šťáva z lunetky nebo citronu a případně i zakysaná smetana, u tuňáka křen, wasabi ale třeba i sojová omáčka. K zdobení se v obou případech hodí kaviár, nejlépe černý.   Servírování K tatarským biftekům z lososa, tuňáka, rajčat a dalších jiných používaných surovin se nepřidávají další dochucující ingredience a tak se servírují na…

Teewurst – fermentovaný

Jedná se o vysoce kvalitní roztíratelný Rohwurst. Vyrábí se z jemně nebo hrubě mletého vepřového a hovězího masa. Maso se udí březovým dřevem a zraje 7-10 dní. Teewurst (čajovka) měří 20cm a široký je 4cm. Konzumuje se zasyrova.

Téliszalámi – sušený

Téliszalámi je maďarský uzený zimní salám vyrobený z vepřového masa. Salám se dlouho suší na vzduchu, ochucený je bílým pepřem a novým kořením. Salámy Szegedi téliszalámi a Budapesti télizsalámi jsou vyrobené z masa vepřů plemene Mangalika a mají známku chráněného zeměpisného označení. Télizsalámi je dlouhý 50cm a široký 5cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Tempeh

Tempeh je fermentovaný sójový produkt. Připravuje se z uvařených, slisovaných sójových bobů. Obsahuje fosfor, železo, vápník a vitamin B12. Je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Tempura

Tempura je v současnosti známá jako japonské jídlo, ale má původ v Evropě - do Japonska se dostala v polovině 16. století s mořeplavci z Portugalska. Japonská gastronomie zná tedy tempuru déle než suschi a existují dokonce i specializované restaurace tenpura-ya. Výraz tempura vychází z japonského tempurako, které je názvem rýžové mouky, z které se připravuje těsto. V Japonsku se tempura se nazývají všechna jídla, připravovaná obalením v těstě z…

Teplé omáčky bílé a tmavé, hrubé a jemné

Bešamelová, velouté, španělská a holandská omáčka jsou základem pro téměř všechny ostatní druhy omáček, s kterými se v gastronomii setkáváme. Přidáním různých dalších ingrediencí vznikají omáčky mnoha chutí a vůní, ale i konzistence. Základy i samotné omáčky v současné době většinou připravujeme rychleji a jednodušeji, než uvádí základní receptury, ale všechny suroviny, které určují typ omáčky, zůstávají i v případě kratší a méně složité…

Terčovnice síťnatá

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Terčovnice síťnatá má plodnice 60-200mm široké, okrouhlé, miskovité až rozložené. Jsou laločně zprohýbané, na svrchní straně zbarvené okrově, žlutohnědě nebo skořicově. Na spodní straně jsou bíle plstnaté, s paprsčitě se sbíhajícími žilkami. Třeň je krátký, často ponořený v zemi. Většinou silně chlorově zapáchá. Terčovnice síťnatá roste poměrně vzácně, jednotlivě nebo ve…

Těsta pro "slanou" kuchyni

Těsto se vyrábí smícháním několika surovin, nejčastěji mouky, vody a dalších přísad. Těsta se hnětou rukama, případně v elektrickém hnětači, v některých případech se tzv. rozvalují válečkem. Většina se tepelně upravuje pečením. Základní druhy těst pro tzv. slanou kuchyni jsou: kynuté bramborové listové tukové křehké palačinkové Kynuté těsto je z kuchařského pohledu asi nejvíce náročné, a existuje ho dokonce i několik druhů. Základem všech…

Tête de Moine

TETE DE MOINE je tvrdý sýr původem ze Švýcarska. Vzhled, chuť, vůně… Bochníky sýru jsou válcové o průměru 10-15 cm a hmotnosti 0,7-2 kg. Výška činí 70-100 % průměru. Kůrka je červenohnědá, pevná, vlhká a zrnitá. Obsah tuku v sušině je 51%. Chuť sýra je kořeněná. Výroba Tento sýr se vyrábí z kravského mléka, které se v měděných kotlích zahřívá na     38 °C a sráží se syřidlem. Sýřenina nakrájená harfou se znovu zahřívá a lisuje se. Poté se…

Tetilla

TETILLA je polotvrdý sýr určený ke krájení původem ze Španělska. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má homolovitý tvar. Těsto s málo oky je krémové, měkké a kůrka téměř není znatelná. Obsah tuku v sušině je 45 %. Tetilla má mléčně máslovou příchuť, slabě nakyslou. Výroba Vyrábí se z pasterizovaného kravského mléka, které se při teplotě 30 °C sráží přírodním nebo uměle vyrobeným fermentem. Poté se sýřenina solí a lisuje. Doba zrání je 1 týden až několik…

Texmati

TEXTMATI je mezinárodní název pro druh dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Rýže Texmati se pěstuje ve Spojených státech amerických, konkrétně ve státu Texas, jak je patrné z názvu. Znalejší kuchaře jistě zaujme podobnost názvu této odrůdy s rýží Basmati. Skutečně z ní byla Texmati vyšlechtěna a mají tedy spoustu společných vlastností, ta texaská se však v něčem přece jen trochu liší, a to kvůli křížení s americkou dlouhozrnnou…

Thaibonnet

THAIBONNET je mezinárodní označení pro druh dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Ačkoliv by název mohl budit dojem thajského původu, jedná se ve skutečnosti o rýži pěstovanou v Itálii, kde patří k nejcennějším společně s druhem Arborio. Patrně byla vyšlechtěna z některé indické odrůdy rýže. Vzhled a vlastnosti Zrna rýže Thaibonnet jsou dlouhá, čistě bílá a aromatická. Díky speciální úpravě stačí rýži Thaibonnet kratší doba…

Thajská kuchyně

Kuchyně Thajska je velmi rozmanitá a naprosto dokonale vyvažuje pálivé, sladké, slané i kyselé chutě. Základními surovinami jsou ryby, mořské plody, drůbeží a vepřové maso, zelenina, ovoce a rýže, nejoblíbenější jsou pikantní polévky, ostré saláty a různé pálivé omáčky. Téměř v žádném jídle nechybí chilli. Jídla se nejčastěji připravují smažením, dušením, fritováním nebo v páře. V Thajsku se při konzumaci používá především lžíce a vidlička,…

Thüringer Rostbratwurst PGI – vařený nebo syrový

Tenký, dlouhý Bratwurst je vyrobený z vepřového a hovězího masa, někdy také z telecího masa. Obsahuje asi 25% tuku a je kořeněný kmínem, majoránkou a česnekem. Thüringer Rostbratwurst je dlouhý 18cm a široký 2,5cm, obvykle se podává grilovaný.

Thüringer Rotwurst PGI – vařený

Jedná se o Kochwurst – jelito protkávané velkými kousky libového i tučného vepřového masa. Obsahuje také malé množství vepřových jater. Ochucený je cibulí a majoránkou. Thüringer rotwurst měří 20cm a široký je 6cm. Konzumuje se studený i teplý.

Tilsiter

TILSITER je polotvrdý sýr určený ke krájení původem z Německa. Vzhled, chuť, vůně… Pokud se sýr během zrání omývá slanou vodou, bude mít kůrka červenou barvu. Tilsiter má tvar bloků, vyrábí se dnes prakticky bez kůrky. Těsto je vláčné, má barvu slonové kosti. Obsah tuku v sušině je 30-60 %. Sýr bez červeného mazu má jemnou chuť, sýr tradičně vyrobený má výraznou vůni a je velmi pikantní. Výroba Tilsiter se vyrábí ze sraženého…

Tiroler – vařený

Brühwurst vyrobený z libového fermentovaného vepřového masa. Obsahuje také malé množství telecího masa, někdy i hovězího. Tiroler je jemný, růžový, mramorovaný velkými kousky tuku. Měří 13cm a široký je 5cm. Podává se studený, nakrájený na plátky.

Tkaničnice stříbřitá

Je rozšířená od Bretaně až po Senegal a také v západním Středomoří. Vyskytuje se i v mořích jižní polokoule. Loví se u břehů Portugalska a Maroka. Tkaničnice stříbřitá je hlubinný druh, zdržuje se nad písčitým dnem v hloubce 100-250m a živí se dravým způsobem. Ryby mají protáhlé, úhořovité tělo, ze stran zploštělé. Dosahují délky až 2m. Hlava je dlouhá, spodní čelist vyčnívá. V obou čelistech jsou silné zuby. Kůže ryb je bez šupin, stříbřitě…

Tkaničnice tmavá

Vyskytuje se po obou stranách severního Atlantského oceánu, proniká až do hloubky 1600m. Tělo ryb je černé, hřbetní ploutev je hodně vykrojená. Tkaničnice tmavá dorůstá do délky 1,10m. Maso je bílé, křehké. Vhodnou úpravou je opečení na tuku a následné dušení při nízké teplotě.

Tlačenky a huspeniny

Termín označuje vařené masné výrobky, které mají krájitelnou strukturu. Ta je umožněna ztuhlým gelem (vývar kůže či aspik).Základní tekutá hmota je vyrobená většinou z rozvařených kůží a vývaru nebo z želatiny rozpuštěné ve vodě. Přidávají se do ní různé složky jako zelenina, maso, vnitřnosti.

Tmavobělka krátkonohá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do října. Klobouk tmavobělky krátkonohé měří 50-90mm, je vyklenutý, potom plochý až nálevkovitý, zvlněný, radiálně vláknitý, mírně hygrofánní. Za vlhka je zbarvený béžově až šedě hnědě, uprostřed až černohnědě, při vysychání bledne. Lupeny jsou zoubkem připojené až krátce sbíhavé, široké. Zbarvené jsou světle krémově, později šedookrově. Třeň o rozměrech 30-50x8-15mm je válcovitý, zpravidla…

Tmavobělka světle medová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk tmavobělky světle medové měří 60-120mm, je mírně vyklenutý až plochý, s malým hrbolkem, hladký, na okraji ojíněný. Zbarvený je bělavě, béžově až béžově šedě, na středu s olivovým nádechem. Lupeny jsou široce připojené, husté, bělavé. Třeň o rozměrech 50-100x5-12mm je válcovitý, na bázi ztlustlý, vláknitě rýhovaný. Na vrcholu je bělavý, níže rezavě červenohnědý. Dužnina má…

Tmavobělka žlutavá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od dubna do června až září. Klobouk tmavobělky žlutavé měří 40-100mm, je vyklenutý, často se širokým hrbolkem, lysý, za vlhka lepkavý, hygrofánní. Zbarvený je okrově hnědě až hnědě, na středu je nejtmavší. Lupeny jsou zoubkem připojené, husté, zbarvené béžově, okrově až hnědavě. Třeň o rozměrech 50-120x5-12mm je válcovitý, na bázi s hlízou. Na vločnatém vrcholu je zbarvený bělavě, jinak je žlutohnědý…

Tofu

Tofu je tvaroh vyrobený ze sójových bobů. Používá se k přípravě sladkých krémů, slouží i jako náhražka masa. Tofu obsahuje vápník, hořčík, železo a vitaminy řady B.

Tokajská saláma – fermentovaný, sušený

Jedná se o slovenský salám původně s maďarskými kořeny. Tokajská saláma se vyrábí z vepřového a hovězího masa, koření se celým bílým pepřem, kmínem a velkým množstvím papriky. Salám je dlouhý 30cm a široký 5cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Tolstolobec pestrý

Pochází z jižní Číny, žije v teplých řekách a jezerech. Vysazen byl i ve východní Evropě. Tolstolobec pestrý je příbuzný tolstolobika bílého. Ryba dosahuje délky až 1,80m. Kuchyňská příprava je stejná jako u tolstolobika.

Tolstolobik bílý

Vyskytuje se v hlubokých tekoucích vodách a jezerech, je teplomilný. Dosahuje délky max. 1m, tělo má protáhlé, mírně vysokohřbeté a ze stran zploštělé, pokryté drobnými šupinami. Hlava je široká, bezvousá. Tolstolobik bílý je vhodný zejména k fritování.

Tortellini

Tortellini jsou těstovinové taštičky ve tvaru prstýnků. Mohou být plněné nejrůznějšími náplněmi. Hodí se ke smetanovým omáčkám, používají se také jako vložka do polévek. Obvykle se plní mletým masem, houbami, ricottou, špenátem apod. Mají tvar kulatých balíčků s lemováním. Jim podobné jsou Tortelloni, které mají tvar velkých kruhových taštiček a jsou také plněné. Ravioli mají jiný tvar.

Tortiglioni

Jedná se o krátké, duté a stočené těstoviny. Mají vroubky, proto velmi dobře přijímají jemné omáčky. Tortiglioni jsou vhodné i k zapékání.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka je vysoká 70-90cm, listy jsou drsně chlupaté a tuhé, podlouhlé. Květní úbory mají nachovou barvu, uprostřed nich je terč hnědočervených trubkovitých květů. Kořeny třapatkovky obsahují antibiotické látky i látky posilující imunitu. Používat se mohou květy, listy i lodyhy, většina léčivých přípravků se ale získává právě z kořenů. Z této bylinky se připravuje roztok k ošetření ran nebo tinktura pomáhající…

Trenette

Jedná se o těstoviny ve tvaru dlouhých, zvlněných nudlí. Mají drsný povrch, hodí se proto k pokrmům s velkým množstvím omáčky.

Třepenitka maková

 Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Třepenitka maková je podobná třepenitce svazčité, ale klobouk je zbarvený okrově žlutě až světle oranžově žlutě, uprostřed je tmavší, jen v mládí na okraji ověšený zbytky vela. Lupeny jsou krémové, světle fialově šedé a nakonec šedé. Třeň je zbarvený bělavě až nažloutle, na bázi hnědavě. Dužnina je bělavá se žlutým nádechem, mírná. Třepenitka maková roste hojně na pařezech,…

Treska jednoskvrnná

Je rozšířená od Islandu po pobřeží severního Španělska, vyskytuje se u atlantského pobřeží USA. Charakteristickým znakem tresky jednoskvrnné je tmavá postranní čára s tmavou skvrnou nad prsní ploutví. Ústa mají horní postavení, jsou bezvousá. Ryby dorůstají do délky 1,10cm, většinou měří jen 75cm. Treska jednoskvrnná nemá tak velký význam pro rybolov, jako příbuzná treska obecná. Prodává se čerstvá nebo mražená, vhodná je zejména ke smažení a…

Treska Merlan

Je rozšířená od Islandu po Portugalsko. Patří k nejlepším mořským rybám. Typickým znakem tresky Merlan je černá skvrna na bázi prsní ploutve. Ryby dorůstají do délky max. 70cm, většinou měří jen 40cm. Maso je bílé, křehké, s jemným aroma. Hodí se k pošírování a smažení.

Treska obecná

Je rozšířená od Špicberk po západ Velké Británie, vyskytuje se u grónského a severoamerického pobřeží. Treska obecná je dravá ryba, žije poblíž dna moře. Za kořistí se vydává do vod otevřeného moře. Ryby mají tři hřbetní ploutve. Hřbet je hnědozelený s tmavými skvrnami, břicho je světlejší. Ústa mají spodní postavení. Treska obecná dorůstá do délky 2m, většinou měří jen 80cm. Ryby se prodávají čerstvé nebo mražené, maso je velmi chutné.…

Treska pestrá

Vyskytuje se podél pobřeží severního Tichomoří. Hojně se loví a dosahuje vysokých výnosů. Treska pestrá dorůstá do délky max. 90cm. Maso je vhodné ke smažení. Jen málo vylovených ryb se do obchodní sítě dostane v čerstvém stavu, maso se prodává většinou mražené.

Treska Pollak

Vyskytuje se v severovýchodním Atlantiku, v Severním moři a v úžinách Skagerrak a Kattegat. Charakteristickým znakem tresky Pollak je v přední části nahoru vyklenutá postranní čára. Ryby dorůstají do délky max. 1,30m, většinou měří asi 80cm. Maso je čistě bílé, vhodné ke smažení. Méně často se také pošíruje nebo dusí. Čerstvá treska Pollak se ve střední Evropě prodává jen málokdy.

Treska příčnopruhá - Treska světlá

Je rozšířená od jihu Skandinávie po sever Maroka, vyskytuje se také v severozápadním Středozemním moři a v Jaderském moři. Treska příčnopruhá nemá větší hospodářský význam. Ryby dorůstají do délky max. 45cm, většinou se prodávají o délce do 30cm. Ústa jsou spodního postavení s jedním vouskem. Maso je křehké, poměrně citlivé. Hodí se k dušení, vaření v páře, pošírování a do polévek. Čerstvá treska příčnopruhá skvěle chutná usmažená na másle.…

Treska tmavá

Je rozšířená od Špicberku po Biskajský záliv, vyskytuje se u atlantského pobřeží Severní Ameriky. Žije jak u mořského dna, tak v otevřeném moři. Treska tmavá dorůstá do délky 1,20m a dosahuje hmotnosti asi 30kg. Ryby mají ústa horního postavení. Maso je libové, hnědošedé. Tepelnou úpravou získá světlou barvu. Nejvhodnějším způsobem úpravy je smažení, nejlépe vynikne aroma masa. Treska tmavá je k dostání i konzervovaná, naložená v oleji.

Třešně

TŘEŠEŇ - SLADKÁ TŘEŠEŇ - latinsky Cerasus, anglicky cherry nebo francouzsky cerise je vyšlechtěná původní forma plané třešně ptačí, tzv. ptáčnice - Prunus avium. Malé, ale sladké, šťavnaté a zdravé Pěstování třešní má v Evropě, a samozřejmě také v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, velmi dlouhou tradici. Čerstvé třešně patří mezi nejchutnější a nejzdravější ovoce - a na jaře rozkvetlé stromy jsou nádherné… Původ a historie Místem původního…

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Patří do čeledi třezalkovitých. Tato trvalka může být až 100cm vysoká, květy jsou zlatožluté, obsahují červené barvivo. Listy, které obsahují oleje, vypadají jako proděravělé - odtud název tečkovaná. Květy i listy obsahují éterické oleje, třísloviny, antioxidativní flavonidy a také hypericin, který má antidepresivní účinky. Nadzemní části se suší svázané do svazků a zavěšené. Čaj připravený z třezalky pomáhá po několika týdnech užívání při…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist