Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Tahini

Tahini je pasta z mletého sezamu. Můžeme ji konzumovat na chlebu, lehce oslazenou medem nebo ji použijeme při přípravě teplých jídel a moučníků.

Tamarind indický

Jinak indické datle nebo kyselé datle. Používáme plodovou dřeň lusků, v kuse nebo jako pastu. Tamarind má příjemnou ovocnou chuť, lehce nakyslou. Je rozšířeným kořením indické, asijské, východoafrické a latinskoamerické kuchyně. Protože je tamarind bohatý na pektin, spojují se jím želé, marmelády nebo čatní. Jinak se používá podobně jako ocet či citronová šťáva, ochucují se jím zeleninová, rýžová i luštěninová jídla, masité i rybí pokrmy.…

Tempeh

Tempeh je fermentovaný sójový produkt. Připravuje se z uvařených, slisovaných sójových bobů. Obsahuje fosfor, železo, vápník a vitamin B12. Je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Tofu

Tofu je tvaroh vyrobený ze sójových bobů. Používá se k přípravě sladkých krémů, slouží i jako náhražka masa. Tofu obsahuje vápník, hořčík, železo a vitaminy řady B.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka je vysoká 70-90cm, listy jsou drsně chlupaté a tuhé, podlouhlé. Květní úbory mají nachovou barvu, uprostřed nich je terč hnědočervených trubkovitých květů. Kořeny třapatkovky obsahují antibiotické látky i látky posilující imunitu. Používat se mohou květy, listy i lodyhy, většina léčivých přípravků se ale získává právě z kořenů. Z této bylinky se připravuje roztok k ošetření ran nebo tinktura pomáhající…

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Patří do čeledi třezalkovitých. Tato trvalka může být až 100cm vysoká, květy jsou zlatožluté, obsahují červené barvivo. Listy, které obsahují oleje, vypadají jako proděravělé - odtud název tečkovaná. Květy i listy obsahují éterické oleje, třísloviny, antioxidativní flavonidy a také hypericin, který má antidepresivní účinky. Nadzemní části se suší svázané do svazků a zavěšené. Čaj připravený z třezalky pomáhá po několika týdnech užívání při…

Tuřín

Jedná se rostlinu z čeledi brukvovitých. Tuřín obsahuje vitamin C a minerály, např. vápník. Má dobrý vliv na trávicí soustavu. Bulvy tuřínu vaříme v páře, řapíky můžeme orestovat spolu s jinou zeleninou.

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Jinak také dymián, dymiánek, démut, římská mateřídouška či thým vonný. Používáme listy, čerstvé a sušené. Tymián má kořenitou chuť, silnou, trochu pryskyřičnatou. Jeho vůně je velmi intenzivní. Výborně se hodí k vydatným polévkám a omáčkám, k zelným a masitým pokrmům, k rybám, ale ochucují se jím také rajčata, cukety a lilky. Čerstvý i sušený tymián je k dostání běžně v supermarketech. Čerstvý tymián, zabalený do kuchyňského papíru a vložený do…

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist