Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Hlavatka obecná, Hlavatka podunajská

Hlavatky jsou rozšířené v povodí horního a středního toku Dunaje – v čistých vodách bohatých na kyslík. Původně se vyskytovaly i v povodí Moravy, dnes se ve volné přírodě na našem území nevyskytují. Patří mezi nejohroženější druhy ryb, prodávají se jen málokdy. Tělo hlavatek je téměř kulaté, ryby dosahují délky max. 1,50m a hmotnosti nad 50kg. Hlavatky jsou vhodné k dušení, pošírování nebo smažení na másle. Maso je lahodné, při úpravě není…

Hlávková kapusta

HLÁVKOVÁ KAPUSTA - latinsky Brassica oleracea, anglicky Savoy cabbage, francouzsky chou de Milan, německy Wirsing a Savoyer Kohl, italskyverza  - je jedna z nejstarších zemědělských plodin, která je velmi často díky podobnosti zaměňována se zelím. Zdravá zimní zelenina Hlávková kapusta je košťálová zelenina, která se jako jeden z mála druhů sklízí i v zimě. Je významným zdrojem vitamínů a dalších pro zdraví důležitých látek v době, kdy je…

Hlavoun tuponosý

Vyskytuje se v hlubinách severního Atlantského oceánu. Hlavoun tuponosý má obrovskou hlavu s velkýma očima. Přední hřbetní ploutev je velká, vyrůstá hned za hlavou. Zadní hřbetní ploutev začíná uprostřed těla jako tenký lem až ke špičce ocasu, ocasní ploutev chybí. Ryby dorůstají do délky 1,50m. Maso je nejvyšší kvality, často je ale hlavoun tuponosý považován za vedlejší bezcenný výlovek. Filety z hlavouna jsou libové, téměř bez kostí. Hodí…

Hlíva čepičkatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk hlívy čepičkaté měří 30-90mm, je bokem přirostlý, lasturovitý, vyklenutí, hladký. Zbarvený je světle hnědošedě až béžově. Lupeny jsou k bázi sbíhající, husté, zbarvené bíle až nažloutle. V mládí jsou zakryté dobře vyvinutým, tence blanitým velem, ze kterého potom zůstávají zbytky na okraji klobouku. Třeň úplně chybí. Hlíva čepičkatá roste velmi vzácně na odumřelých osikách…

Hlíva dubová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk hlívy dubové měří 50-150mm, je vyklenutý až plochý, zbarvený bíle, bělavě až našedle. Od okraje žloutnoucí, na okraji v mládí se zbytky vela. Lupeny jsou sbíhavé, bílé až krémové, ve stáří žloutnoucí. Třeň o rozměrech 20-60x10-40mm je výstředný až postranní, válcovitý až kuželovitý, zbarvený bělavě až krémově, v mládí s brzy mizející blanitou prstencovou zónou.…

Hlíva máčková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk hlívy máčkové měří 50-150mm, v mládí je vyklenutý, brzy plochý až nálevkovitý, dlouho s podvinutým okrajem, jemně vrostle vláknitý, uprostřed mírně šupinkatý. Zbarvený je světle červenohnědě, žlutohnědě až okrově hnědě, na okraji je světlejší. Lupeny jsou sbíhavé, zbarvené krémově, někdy s růžovým nádechem. Třeň o rozměrech 20-50x10-25mm je středový až mírně výstředný,…

Hlíva nálevkovitá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk hlívy nálevkovité měří 30-120mm, je vyklenutý, brzy nálevkovitý, podvinutý. Zbarvený je žlutošedě až šedohnědě, později bledne. Lupeny jsou husté, bělavé až krémové, dlouze sbíhavé. Na třeni vytvářejí výraznou, většinou síťovitě spojovanou žilnatinu. Třeň o rozměrech 30-80x7-15mm je často výstředný, válcovitý, bělavý. Dužnina má mírnou chuť a slabou moučnou vůni. Hlíva…

Hlíva plátková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk hlívy plátkové měří 10-120mm, je vějířovitý až nálevkovitý, uprostřed hluboce vtlačený, lepkavý. Především na bázi je bíle nebo našedle ojíněný, na okraji téměř lysý, hygrofánní. Zbarvený je tmavohnědě až kaštanově hnědě, někdy plavě hnědě. Lupeny jsou dlouze sbíhavé, husté, bělavé až našedle krémové. Třeň o rozměrech 5-35x3-20mm je postranní, válcovitý, plstnatý. Zbarvený…

Hlíva plicní

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do října. Hlíva plicní se podobá hlívě ústřičné, klobouk je ale slonovinově nebo špinavě bělavý až světle žlutohnědý, na okraji stejně jako lupeny žloutnoucí. Hlíva plicní roste na dřevě listnatých stromů, nejčastěji buků a líp.

Hlíva Rickenova

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk hlívy Rickenovy měří 30-90mm, je jazykovitý až hluboce nálevkovitý, podvinutý, lepkavý, lysý nebo ojíněný. Zbarvený je šedohnědě až tmavohnědě. Lupeny jsou dlouze sbíhavé, husté, často vidlené. Zbarvené jsou okrově žlutě, na ostří bělavě. Třeň o rozměrech 12-20x5-15mm je boční, jemně plstnatý, někdy úplně chybí. Zbarvený je bělavě až nahnědle. Dužnina intenzivně moučně…

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná – latinsky Pleurotus ostreatus – nazývaná také Hiratake, je velmi chutná jedlá houba z čeledi hub hlívovitých. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a možnosti jejího použití v gastronomii jsou poměrně velké. Hlíva ústřičná je houba, kterou již staletí používají vzhledem k obsahu zdraví prospěšných látek v Japonsku a Číně. V kuchyni má velmi velké možnosti použití a připravuje se z ní mnoho druhů jídel. Výskyt a pěstování …

Hluchavka

HLUCHAVKA – latinsky Lamium má celkem 40–50 druhů. Patří mezi léčivé rostliny. Je velmi prospěšná pro lidské zdraví. Od kopřiv se liší zejména tím, že nemá žahavé listy. Původ, historie a výskyt Hluchavka je rozšířená po celé Evropě, nejčastěji roste v lesích, křovinách, příkopech a na rumištích. Kromě Evropy roste i v Asii a v severní Africe. Pochází ze západní Asie, odkud k nám byla dovlečena jako plevel. Je nenáročná na půdu, zapleveluje…

Hnědá dlouhozrnná rýže

HNĚDÁ DLOUHOZRNNÁ RÝŽE, nebo též celozrnná rýže, anglicky Long-grain brown rice, je název pro typ dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Hnědá rýže není samostatnou odrůdou, je to jen označení pro formu, v jaké se prodává. Většina odrůd rýže je k mání v bílé a hnědé verzi, přičemž z hnědé rýže je odstraněna jen slupka, zatímco ze zrnek rýže bílé se brousí povrchová vrstva (tato úprava se označuje jako leštění). Z toho vyplývá, že…

Hnojník inkoustový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do listopadu. Klobouk hnojníku inkoustového je 35-100mm široký a 30-70mm vysoký, vejčitý, potom zvoncovitý. Je rýhovaný, ve stáří na okraji potrhaný a rozplývající se, jemně hnědavě šupinkatý na šedém, šedohnědavém až šedofialovém podkladě. Lupeny jsou úzce připojené, našedlé, potom purpurově hnědé až černé, v mládí s bělavě vločnatým ostřím. Třeň o rozměrech 40-175x8-15mm je válcovitý,…

Hnojník obecný

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do listopadu. Klobouk hnojníku obecného je 20-60mm široký a 50-150mm vysoký, válcovitý, vejčitý až zvoncovitý. Zpočátku je bílý až bělavý, radiálně vláknitý, potom s hnědavými odstálými vláknitými šupinami, uprostřed celistvý, hnědavý, ve stáří od okraje růžovějící, potom černající a rozplývající se. Lupeny jsou volné, v mládí zbarvené bíle až narůžověle, potom černající a rozplývající se.…

Hofer Rindfleischwurst – fermentovaný

Rohwurst, původně vyráběný z jemně mletého hovězího masa, dnes obsahuje také vepřové maso a hřbetní sádlo. Hofer Rindfleischwurst je jemně uzený, kořeněný česnekem, hřebíčkem a černým pepřem. Měří 12cm a široký je 5cm.

Hokkaidó

HOKKAIDÓ - je druh tykve (dýně), která se do České republiky dováží. Lahodná, zdravá a všestranná Dýně Hokkaidó má v kuchyni velmi široké využití. Nemusíte se omezovat pouze na kompot či polévku. Pochutnat si na ní můžete i jako na příloze nebo jako na hlavním jídle. Dýně Hokkaidó je nedocenitelným zdrojem vitamínů a je vhodnou součástí jídelníčků při redukční dietě. Původ a historie Dýně Hokkaidó se již od nepaměti pěstuje na Dálném východě…

Holé žebro

Žebra jsou dobře prorostlá, po uvaření šťavnatá a měkká. Můžeme je rozdělit na libový plátek a mramorovanou střední část s žeberními kostmi. Žebra se prodávají s kostí nebo vykostěná. Vysoké a holé žebro je základem pro přípravu silného vývar i hustých polévek. Vykostěné holé žebro je vhodné k pošírování, nakrájené na kostky i k dušení. Střední mramorovanou část lze použít po nakrájení na tenké plátky i k přípravě minutek.

Holub hřivnáč

Holub hřivnáč je největší a nejrozšířenější druh divokých holubovitých v Evropě. V našich zeměpisných šířkách se loví jen dva druhy – holub hřivnáč a hrdlička zahradní. Vyskytuje se v řídkých smíšených lesích, na okraji lesů a polí ale i v městských parcích a zahradách. Hnízdí od konce března do července, u nás se loví od srpna do konce října. Holub hřivnáč dosahuje hmotnosti 400-550g a délky asi 40cm. Mezi samcem a samicí nejsou rozdíly, peří…

Holubinka azurová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk holubinky azurové měří 30-80mm, je plochý, uprostřed vmáčklý, někdy s hrbolkem. Ve stáří je na okraji krátce rýhovaný, pod lupou jemně pavučinovitý až vločkatý. Zbarvený je ametystově modře, šedě až hnědě fialově, někdy s olivovým nádechem. Uprostřed je až černavý, občas se odbarvující až do bělavého nebo žlutavého zbarvení. Lupeny jsou vidlené, zbarvené křídově bíle. Třeň…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist