Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Japonská kuchyně

Kuchyně Japonska je jednou z nejdravějších. Samotné vaření je ještě povýšeno o umění typického japonského servírování. Nejpoužívanější suroviny Základními ingrediencemi japonské kuchyně jsou: rýže, zelenina, ryby a mořské plody. Japonské pokrmy jsou často připravené z čerstvých ingrediencí s minimální tepelnou úpravou, často syrové, podávané studené nejčastěji s rýží. Jiné pokrmy se tepelně upravují, nejčastěji vařením, dušením či smažením.…

Jarlsberg

JARLSBERG je norský sýr určený ke krájení. Vzhled, chuť, vůně… Jarlsberg má kulatý tvar o průměru 30 cm, jeho hmotnost je asi 10 kg a výška 10 cm. Těsto je zlatožluté s většími oky, které připomínají Ementál. Tento sýr chutná lahodně s ořechovým nádechem. Obsahuje 45 % tuku v sušině. Výroba Jarlsberrg se vyrábí z kravského mléka sráženého syřidlem. Na jemná zrna rozřezaná sýřenina se ukládá do forem na dva dny a zde se také lisuje. Bochníky…

Jasmínová rýže

JASMÍNOVÁ RÝŽE, anglicky Jasmine rice, thajsky Khao hom mali, je název pro odrůdu dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Jasmínová rýže se pěstuje především na severu Thajska, s jejími políčky se ale můžeme setkat i v Kambodži, Laosu nebo Vietnamu. Tato odrůda je velmi populární zejména v již zmiňovaném Thajsku, s oblibou si ji však vychutnávají lidé z celého světa. Vzhled a vlastnosti Jasmínová rýže se velmi podobá rýži Basmati,…

Jateční hmotnost

Jedná se o označení pro hmotnost těla zvířete jatečně opracovaného, případně později zpracovávaných částí.

Játrové salámy

Jsou to vařené masné výrobky obsahující více než 10% jater. Lze je roztírat ve studeném stavu.

Jausenwurst – vařený

Brühwurst se středně hrubou strukturou a jemnou chutí. Jausenwurst je vyrobený z kořeněného hovězího masa, libového vepřového masa a hřbetního tuku. Masová směs se pojí bramborovým škrobem, spařuje se a nakonec udí nad březovým kouřem. Jausenwurst je dlouhý 15cm a široký 3cm. Konzumuje se zastudena.

Javorový med

JAVOROVÝ MED je vzácnější druh medu, nebývá každý rok. Vedle javorů kvete v tu dobu hodně jiných rostlin a včely se často krmí i na nich. Vzhled, chuť, vůně… Tento med je světlejší, s nazelenalým odstínem. Obsahuje převážně jednoduché cukry, je tedy velmi sladký, ale zároveň dobře stravitelný. Zdraví Med z javorových květů obsahuje hodně pylu, tudíž se hodí jako alternativní léčba pro alergiky pomocí pylového antigenu. Obsahuje také vitamin…

Jazyk drsný

Vyskytuje se ve východním Atlantském oceánu a ve Středozemním moři. Jazyk drsný má oválné tělo, pokryté vlasovitými šupinami. Na spodní straně těla chybí prsní ploutev. Ryby dorůstají do délky 20cm. Maso je velmi chutné, hodí se ke smažení na másle při nízké teplotě.

Jazyk klínový

Vyskytuje se ve východním Atlantském oceánu a v západním Středozemním moři. Žije v hloubkách do 100m. Jazyk klínový má na rozdíl od ostatních jazykovitých protáhlejší tělo, zbarvení je tmavě pískové. V některých lokalitách je oblíbenější rybou než jazyk obecný. Prodává se běžně na rybích trzích ve Španělsku, kde je velmi ceněný. Maso je vhodné ke smažení a pečení v troubě.

Jazyk obecný

Je rozšířený od jižního Norska po Senegal a ve Středozemním moři. V Evropě se vyskytuje několik příbuzných druhů, z kulinářského hlediska rovnocenných. Jazyk obecný dorůstá do délky 70cm. Patří k nejchutnějším mořským rybám. Maso je křehké, vhodné k pošírování, dušení, vaření v páře, pečení v troubě a smažení. Filety se často připravují plněné. Teplota při úpravě nesmí být příliš vysoká, maso by ztvrdlo.

Jazyk okatý

Vyskytuje se od západního pobřeží Afriky po Biskajský záliv, je rozšířený ve Středozemním moři. Jazyk okatý dorůstá do délky max. 20cm. Maso je velmi chutné, hodí se především ke smažení na másle při nízké teplotě.

Jazyk písečný

Je rozšířený v teplejších pásmech Atlantského oceánu, v západním Středozemním a Jaderském moři. Ryby dorůstají do délky 40cm, tělo mají zbarvené hnědožlutě až červenohnědě. Maso je střední kvality, většinou se prodává mražené. Hodí se k pošírování, dušení, vaření v páře, smažení a pečení.

Jazyk pruhovaný

Vyskytuje se v Atlantském oceánu a ve Středozemním moři. Je blízkým příbuzným jazyka cuneata. V Itálii na rybích trzích se jazyk pruhovaný prodává čerstvý i mražený. Ryby dorůstají do délky 35cm. Maso je velmi chutné, vhodné ke smažení na másle.

Jazyk žlutý

Je rozšířený ve východním Atlantiku a v celém Středozemním a Marmarském moři. Jazyk žlutý je nejmenším zástupcem čeledi jazykovitých, dorůstá jen do délky 15cm. Prodává se často na trzích s rybami v Itálii, Francii a na Kypru. Maso je vynikající, vhodné ke smažení na másle při nižší teplotě nebo k pečení v troubě a fritování.

Jedlý kaštan

JEDLÝ KAŠTAN – latinsky Castanea sativa Mill je plod kaštanovníku setého, jinak také kaštanovníku jedlého. Strom patří do čeledi bukovitých, je listnatý, opadavý. Není kaštan jako kaštan Kaštan jedlý je vyhlášenou pochoutkou, kterou máme spojenou se zimou. Nepleťte si ho však s kaštanem jírovcem, na tom byste si moc nepochutnali. Původ a historie Původně kaštan jedlý pochází z oblasti Malé Asie a je hojně rozšířen na jižních svazích…

Jehlice rohozobá

Je rozšířená u všech evropských pobřeží od Norska směrem na jih, vyskytuje se také ve Středozemním moři. Jehlice dorůstá délky až 90cm, většinou měří jen do 50cm. Hřbet má nazelenalou barvu, po bocích se táhne podélný zelený pruh. Maso jehlic je pevné, lahodné. Hodí se na přípravu rybích polévek nebo ke smažení a uzení. Menší ryby lze dusit vcelku.

Jehněčí bok

Hrudí a bok patří k méně žádaným částem jehněčího a skopového masa. Hrudí má poměrně vysoký podíl tuku. Špička hrudí se odděluje většinou mezi čtvrtým a pátým žebrem. Jehněčí bok patří k nejlevnějším částem jehněčího masa, je tučný. Hrudí i bok obsahují hodně vaziva, vyžadují proto dlouhou tepelnou úpravu. Bok po vykostění je vhodný zejména na přípravu rolády. Hrudí se hodí na polévky, guláše, ragú nebo perkelty. Jednotlivá žebírka můžeme i…

Jehněčí hlava

Jehněčí, skopová a ovčí hlava sestává zejména z kostí, podíl masa je nízký. Dobře očištěná hlava se vaří v mírně osolené vodě spolu s ořezy a kostmi 1,5-2 hodiny. Získáme silný jehněčí vývar.

Jehněčí hřbet

Hřbet neboli karé (cemr) je velmi hodnotnou částí jehněčího nebo skopového masa. Je složen ze dvou částí: z předního vysokého hřbetu se žebírky a z bezžeberní zadní části hřbetu, nazývané nízký hřbet, s ledvinkou a panenkou (svíčkovou). Maso z jehněčího hřbetu je jemně vláknité, libové. Lze zakoupit celý vykostěný pruh svaloviny (ledvinka). Křehčí maso poskytují obě uvnitř ležící svíčkové (panenky, filety). Hřbet mladých zvířat se většinou…

Jehněčí hrudí

Hrudí a bok patří k méně žádaným částem jehněčího a skopového masa. Hrudí má poměrně vysoký podíl tuku. Špička hrudí se odděluje většinou mezi čtvrtým a pátým žebrem. Jehněčí bok patří k nejlevnějším částem jehněčího masa, je tučný. Hrudí i bok obsahují hodně vaziva, vyžadují proto dlouhou tepelnou úpravu. Bok po vykostění je vhodný zejména na přípravu rolády. Hrudí se hodí na polévky, guláše, ragú nebo perkelty. Jednotlivá žebírka můžeme i…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist