Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Lapacho

Lapacho je vnitřní kůra stromu Tecome lapacho. Připravuje se z ní čaj, který obsahuje minerální látky, železo, draslík, hořčík, vápník. Neobsahuje kofein, je vhodný i pro děti. Čaj z lapacha působí proti virům, bakteriím, pomáhá při alergiích, astmatu, snižuje krevní tlak a povzbuzuje imunitu.

Lasagne

Lasagne jsou těstoviny ve tvaru širokých obdélníků. Vyrábějí se z porézního a drsnějšího těsta. Vhodné jsou především k přípravě různých nákypů.

Lebeda

Lebeda zahradní je bylina pocházející ze Střední Asie. V kuchyni ji připravujeme stejným způsobem jako špenát. Mladé lístky lebedy můžeme přidávat do polévek nebo do salátů. Na rozdíl od špenátu má lebeda menší obsah kyseliny šťavelové.

Leberkäse – vařený

Tento Brühwurst se v Bavorsku vyrábí s hovězího a vepřového masa a cibule, bez přidání jater. Vše je jemně nakrájené a zapečené v pekáči. V Durynsku a Sasku se do Leberkäse přidávají játra. Existuje v různých obměnách. Leberkäse je dlouhý 30cm , široký 10cm a vysoký 8cm.

Leerdammer

Jedná se o sýr určený ke krájení. Pochází z Holandska. Vyrábí se z pasterizovaného kravského mléka, je z hlediska práce málo náročný. Doba zrání je 5 týdnů. Leerdammer na pohled připomíná ementál a to díky kulatému tvaru bochníku a velkým okům. Je ovšem menší, dosahuje hmotnosti 6-14kg. Kůrka se voskuje, je tenká, žluté barvy. Obsah tuku v sušině je 45%. Tento sýr je jemný, svěží, chutná lehce ořechově. Nejlépe chutná na chlebu s máslem, je…

Lékořice

Lékořice patří mezi léčivé byliny. Její kořen obsahuje glykosid glycyrrhizin, který působí jako kortizon. Lékořice je k dostání v podobě pastilek nebo pendreků. Nesmí se však konzumovat ve velkém množství.

Letoun měkkoploutvý

Jinak nazývaný létající ryba, vyskytuje se ve všech tropických mořích, vzácný je ve Středozemním moři. Letoun dosahuje délky 20cm. Hřbet ryby je třpytivě modrý, břicho stříbřité, ploutve jsou téměř průhledné. Letoun měkkoploutvý se hodí především ke smažení a fritování.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Patří do čeledi hluchavkovitých. Polokeř dorůstá do výšky 40-60cm. Listy jsou úzké, aromatické, stříbřitě šedě chlupaté. Vonné květy vyrůstají v dlouhých, stopkatých lichoklasech. Levandule obsahuje hořčiny, třísloviny, saponiny a éterické oleje. Mladé výhony se mohou používat jako koření. Květy se zavěšují, suší a poté se zdrhávají ze stonků. Uchovávají se v uzavřené dóze. Levandule patří ke známým "provensálským bylinkám". Okoření pokrmy z…

Leverkorv – vařený

Leverkorv je švédská játrová klobása. Vyrábí se z vepřových jater, ke kterým se někdy přidává telecí maso, z mléka, bramborové kaše a cibule. Okořeněná je bílým pepřem a majoránkou. Jemně rozmělněná směs se naráží do střívek a povaří, zpravidla se neudí. Klobása Leverkorv měří 16cm a široká je 4cm.

Leverpolse – vařený

Jedná se o poměrně měkký játrový salám, vyrobený z libového vepřového masa, jater a tuku. Ochucený je pepřem, novým kořením, cibulí a někdy také kardamomem. Salám se vaří a potom dlouho udí. Podává se studený s čerstvým chlebem. Leverpolse je dlouhý 28cm a široký 7cm.

Libeček lékařský (Levisticum officinale)

Jinak lobeček, vopich, vlstek, velký apich. Používáme čerstvé listy a kořeny. Libeček chutná podobně jako celer, čerstvě a kořenitě. Hodí se do polévek, kyselých čalamád, do bylinného octa. Přidává se i do jídel "z jednoho hrnce".Toto koření se výborně doplňuje s pepřem, koprem a dobromyslí. Do pokrmu se přidává před koncem vaření, lépe si uchová své aroma. Libeček je k dostání na trzích od jara do podzimu. Čerstvý vydrží až 3 dny, pokud je…

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Patří do čeledi lichořeřišnicovitých. Bylinka může mít až 3m dlouhé výhony. Listy jsou světle zelené, na okraji zvlněné. Květy mají žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. V kuchyni se používají listy, poupata i květy. Mladé listy jsou mírně nahořklé, ochucují se jimi sýry, tvarohy nebo saláty, patří i do omáček a nálevů. Květy nemají výraznou chuť, syrové nebo krátce zahřáté slouží jako dekorace pokrmů. Lichořeřišnice obsahuje éterické oleje,…

Liči

LIČI ČÍNSKÉ – latinsky Litchi chinensis, anglicky lychee nebo litchee, francouzsky litchi, případně cérise de la Chine, německy Litchi a Litschi se v Číně považuje za jeden z nejvíce ušlechtilých druhů ovoce. Jemné aroma i chuť Liči čínské je známé spíš jen pod zkráceným názvem liči. Je považováno za ovoce s nejjemnější chutí i vůní. Nejvíce chutná čerstvé, ale používá se i do některých speciálních asijských jídel. Původ a historie Liči…

Líčka a tlama

Oba druhy masa se často udí a solí. Vyžadují delší tepelnou úpravu, kvůli vysokému podílu vaziva. Jsou vhodné do polévek, líčka lze i dusit nebo použít k výrobě uzenin, paštik a tlačenek.

Líha jilmová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk líhy jilmové měří 80-300mm, v mládí je polokulovitý až vyklenutý, potom plochý, hladký, za sucha rozpukaný. Zbarvený je bělavě, okrově nebo šedavě. Lupeny jsou široce připojené až mírně sbíhavé, široké. Zbarvené jsou bíle až krémově. Třeň o rozměrech 80-160x10-30mm je obvykle výstředný, válcovitý až mírně kyjovitý, zbarvený bělavě až světle okrově. Dužnina je bílá, s…

Líha klubčitá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do prosince. Klobouk líhy klubčité měří 20-100mm, je vyklenutý, potom plochý, zpravidla zvlněný, lysý a hladký. Zbarvený je světle až tmavě šedohnědě, na okraji je o trochu světlejší. Lupeny jsou zoubkem připojené až krátce sbíhavé, široké, zbarvené bělavě, později našedle. Třeň o rozměrech 25-100x4-15mm je válcovitý, bělavý, krémový až nahnědlý. Dužnina je bílá, pružná, s mírným, nakysle…

Líha nahloučená

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Líha nahloučená se podobá líze klubčité, klobouk je zbarvený hnědě až okrově hnědě, často je tmavě vodnatě skvrnitý. Lupeny mají ve stáří červenohnědý až žlutočervený nádech. Třeň je válcovitý, obvykle zakřivený. Líha nahloučená roste především v listnatých lesích, vzácněji také v jehličnatých lesích. Vyskytuje se i v zahradách a sadech na humózních půdách.

Líha obrněná

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Líha obrněná je velmi podobná líze klubčité a líze nahloučené. Liší se zejména pevnou chrupavčitou pokožkou výrazně hygrofánního klobouku. Roste na podobných stanovištích.

Lihový ocet

LIHOVÝ OCET – nejtypičtější druh octa, který se na trhu vyskytuje. Vyrábí se z destilovaného alkoholu. Běžný, ale všestranný Lihový ocet se vyrábí většinou z destilovaného alkoholu, který se získává z žita, brambor či cukrové řepy. Známe také bramborový ocet, který se vyrábí v Rusku nikoliv z brambor, ale z vodky. Jeho použití je velice široké, od dochucování jídel po konzervaci potravin. Vzhled, chuť a vůně… Chuť lihového octa je klasicky…

Lilek

LILEK VEJCOPLODÝ – baklažán - latinskySolanum melongena, anglicky aubergine nebo egg plant a také madapple, francouzsky aubergine, případně i melongène, německy Aubergine, také Eierfrucht nebo Melanzenapfel, italsky melanzana -je zelenina s velkým množstvím různých odrůd. Lidově se mu říká také patližán nebo patlažán. Zdravá, chutná a dekorativní zelenina Lilek je velmi zdravá zelenina, z které je možné v kuchyni nejrůznějšími způsoby…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist