Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Malina

MALINY jsou plody rostliny MALINÍK OBECNÝ, OSTRUŽINÍK MALINÍK - botanické jméno Rubus idaeus, anglicky raspberry, francouzsky framboise nebo německy Himbeere. Voňavé, sladké, zdravé… Maliny jsou voňavá, chutná a krásná ozdoba každé zahrady. Jejich pěstování není nijak náročné. Jejich jedinou nevýhodou je, že se nedají dlouho skladovat, a tak se musí hned nebo velmi krátce po sběru zkonzumovat, případně zpracovat. Původ a historie Maliny…

Malinový med

MALINOVÝ MED - vzácný med z maliníku. Tento med je poměrně vzácný, protože maliník je lesní plodina, která roste na pasekách a v lese, kde se včely nakrmí spíše ze stromů. Vzhled, chuť, vůně… Malinový med je velmi lahodný, výrazně sladký s ovocnou příchutí. Zdraví Med obsahuje hodně jednoduchých cukrů, je tak snadno stravitelný a slouží jako rychlý zdroj energie. Pomáhá při nachlazení a únavě. Má blahodárné účinky na srdce a cévy.

Maltagliati

Jedná se o těstoviny ve tvaru nudlí. Doslova tento název znamená "špatně nakrájené" nudle.

Manchego

MANCHEGO je tvrdý sýr původem za Španělska. Původ Manchego se vyrábí ve španělském regionu La Mancha Španělska, který byl také domovem literární postavy Dona Quijota. Je to jeden z nejpopulárnějších španělských sýrů. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má tvar válce o průměru 25 cm, výšce 8 cm a hmotnosti 2,5-3 kg. Těsto je pevné, málo pružné, s malým počtem ok, má barvu slonové kosti. Kůrka je žlutá, pokud se ale sýr vkládá do olivového oleje, má…

Mandarinka

MANDARINKA botanicky Citrus reticulata, anglicky mandarín orange,francouzsky mandarine nebo německy Mandarine je název plodů mandarinky obecné, ale i souhrnné označení všech dalších kříženců - především klementinek, ale i tangerinek vzniklých křížením mandarinek a pomerančů, nebo i nového křížence mandarinky a grapefruitu mandory. Chutné, šťavnaté a zdravé ovoce… Mandarinky jsou dnes na trhu téměř celý rok. Šlechtěním i přirozeným křížením…

Mandle

MANDLE – jsou název pro jádra pecky mandloně obecné latinsky Amygdalus communis. Sladké mandle se pravděpodobně vyvinuly z hořkých mandlí. Sladké i slané, k vínu i jen tak Mandle jsou oblíbenou pochoutkou k vínu i žádanou přísadou do pečiva. Mandle se používají přírodní, pražené i obalované například v cukru, soli či čokoládě. Původ a historie a výskyt Původně pocházejí ze starověké Mezopotámie a Číny. V roce 1846 začala u nás vysazovat…

Mandlovka fialová

Vyskytuje se ve Středozemním moři a podél atlantského pobřeží od Portugalska po Maroko. Žije v mělkých vodách s písčitým dnem. Schránky mandlovky fialové jsou velké 4-8cm, okrouhlé a na jejich povrchu jsou jemná, paprsčitá, na okraji lehce zvlněná žebra. Povrch lastur je šedofialově zbarvený, vnitřní vrstva je bílá až růžová, jsou na ní hnědofialové skvrny. Maso mandlovky fialové se zpravidla zpracovává nasekané nadrobno do nádivek, hodí se…

Mandlovka obecná

Je rozšířená od pobřeží Norska po Kanárské ostrovy, zřídka se vyskytuje také ve Středozemním moři. Mandlovka obecná se zdržuje v hloubce do 20m. Schránky jsou tlusté, kulaté, pokryté výraznými soustředěnými pruhy. Na okrajích mají zbytky tmavého periostraka. Schránky mohou měřit 6-8cm. Lastury jsou na povrchu měkké, sametové. Zámek mezi lasturami tvoří řada rovnoměrně tvarovaných zoubků. Větší mandlovky mohou mít poměrně tuhé maso, používají…

Mandlovka obrovská

Jedná se o tichomořský druh, vyskytující se u jižní Kalifornie a severního Mexika. Mandlovka obrovská žije v hloubkách od 5 do 15m. Schránky jsou rovnoměrně tvarované, okrouhlé, v průměru měří asi 10cm. Jejich zbarvení je světlé s charakteristickým červenohnědým žíháním. Maso tohoto druhu je vhodné na přípravu nádivek.

Mandlovka pravá

Je rozšířená v Atlantském oceánu, zřídka se vyskytuje také ve Středozemním moři. Mandlovka pravá se podobá mandlovce obecné, má ale tmavší schránku s jemnými,  sbíhajícími se proužky. Maso tohoto druhu mandlovek se po nasekání nadrobno hodí k přípravě nádivek.

Mandlový olej

MANDLOVÝ OLEJ – je jedním z nejcennějších rostlinných olejů, který se získává lisováním semen mandloně. Výroba Známe mandlový olej lisovaný za studena a rafinovaný mandlový olej – ten se používá v kosmetickém průmyslu. Vzhled, chuť a vůně… Mandlový olej chutná jemně nasládle, decentně ořechově a má světle žlutou barvu. Jeho konzistence je mazlavá. Zdraví a vitamíny Mandlový olej má vysoký podíl jednoduchých nenasycených mastných kyselin,…

Mangalica – fermentovaný, sušený

Mangalica je maďarská klobása vyrobená z masa tučných vepřů plemena Mangalika. Klobása je ochucená sladkou paprikou, udí se ve studeném kouři a potom se suší po dobu 3 měsíců. Mangalica je dlouhá 15cm a široká 3cm. Podává se nakrájená na plátky, nejčastěji s nakládanou zeleninou.

Mango

MANGO latinsky Mangifera indica, anglicky mango,francouzsky mangue, španělsky mango nebo německy Mango jeplod stromu Mangovník obecný. Exotické ovoce mnoha tvarů a barev… Mango patří mezi nejstarší známé ovoce na světě. V oblíbenosti u spotřebitelů, ale také z obchodního hlediska je po banánech celosvětově na druhém místě ze všech druhů tropického ovoce. Původ a historie Mango pochází s největší pravděpodobností z jižní a jihovýchodní Asie.…

Mangold

MANGOLD je chutná zelenina, která má dva základní druhy. ŘAPÍKATÝ MANGOLD - latinsky Beta vulgaris var. flavescens, anglicky chard nebo spinat beet, francouzsky poirée a také cote de bettes, německy Blattmangold, případně i Rippenmangold, italsky sedano bietola je více pěstovaný, oblíbený především ve střední Evropě. LISTOVÝ MANGOLD - latinsky Beta vulgaris var. vulgaris, anglicky chard leaf, francouzsky bette à feuilles, německy Mangoldblatt…

Mangostan

MANGOSTAN– mangostana lahodná - latinsky Garcinia mangostana, anglicky mangosteen - je považován za jedno z nejchutnějších druhů ovoce. V Asii se mu dokonce přezdívá „královna ovoce“nebo „ovoce bohů“. Velmi zdravé tropické ovoce s lahodnou chutí Podle legendy mangostan jako první objevil a ochutnal Budha při své cestě džunglí na bílém slonovi. Od té doby je mangostan v Asii považován za jeden z nejcennějších ovocných plodů a říká se mu ovoce…

Mangovník indický (amchyr)

Plody mangovníku patří k nejoblíbenějším druhům tropického ovoce. Konzumují se za syrova, připravuje se z nich také chutney nebo se nakládají. Mango  pochází z Indie. Koření zvané amchyr se připravuje z kyselých nezralých plodů, které se po nakrájení na plátky suší na slunci a nakonec se umelou na prášek. Amchyr dodává pokrmům kyselou příchuť. Používá se běžně v Indii jako koření do vegetariánských pokrmů a dušené zeleniny. Přidává se i do…

Manukový med

MANUKOVÝ MED - med z keře manuka. Manukový med se pěstuje na Novém Zélandu, kde roste keř manuka. Pro jeho velké množství enzymů a silné antibakteriální účinky je v současnosti velmi populární, ale drahý. Vzhled, chuť, vůně… Med z manukových květů je tmavší barvy, od krémové po tmavě hnědou. To je také zapříčiněno tím, že je jedním z medů s nejvyšší viskozitou. Má bohatou, mírně sladkou chuť s výrazným zemitým aromatem. Zdraví Tento med…

Maraba

Maraba je jiný druh galgánu. V západní Evropě je k dostání nakrájený na plátky nebo sušený. Jeho chuť je osvěžující, avšak ostrá. Je proto třeba použít marabu jen v menším množství. Oddenek – výběžky oddenku jsou prstovité, dlouhé.

Maracuja

MARACUJA – Mučenka jedlá - latinsky Passiflora edulis, anglicky Passion Fruit - je teplomilný popínavý druh mučenky. Jako ovoce se pěstuje v tropických a subtropických oblastech, kde má odpovídající klimatické podmínky. Velmi zdravé exotické ovoce Maracuja je krásné, chuťově zvláštní, ale lahodné, a zároveň také zdravé exotické ovoce, které má i velmi nízkou kalorickou hodnotu. Původ a historie Mučenka jedlá nemá přesně stanovené místo svého…

Maranho – vařený

Jedná se o tlačenku vyrobenou z kýt koz žijících v borových lesích. Maranho má typickou chuť a vůni. Do masové směsi se přidává rýže, šunka, paprika a máta. Tlačenka se vaří v kozích žaludcích, měří 25cm a široká je 6cm.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist