Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Pavučinec hnědočervený

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk pavučince hnědočerveného měří 20-60mm, je kuželovitý, s tupým hrbolkem, jemně plstnatý. Zbarvený je hnědočerveně, potom skořicově až kaštanově hnědě. Lupeny jsou připojené, karmínově červené, nakonec rezavě žlutě poprášené. Třeň o rozměrech 30-80x3-10mm je válcovitý, zbarvený tmavě až okrově žlutě, s červenými zbytky vela. Dužnina je načervenalá, má ředkvový pach. Pavučinec…

Pavučinec mastkový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk pavučince mastkového měří 60-100mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, ojíněný. Uprostřed je narezavělý, na okraji bíle hedvábitý, brzy olysávající, slizký. Zbarvený je okrově nebo rezavě žlutě až oranžově hnědě, na okraji světleji. Lupeny jsou bělavé, žlutookrové, nakonec rezavě hnědé, s jemně zoubkatým ostřím. Třeň o rozměrech 60-100x15-20mm je válcovitý nebo…

Pavučinec mnohotvárný

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk pavučince mnohotvárného měří 40-100mm, je vyklenutý až plochý, lepkavý. Zbarvený je slámově žlutě, žlutohnědě, někdy zlatožlutě, uprostřed s vločnatými, bělavými zbytky vela. Lupeny jsou bělavé, později krémové, ve stáří rezavě hnědé, s jemně zubatým ostřím. Třeň o rozměrech 60-80x15-30mm je kyjovitý, na bázi s odsedlou hlízou, jemně vláknitý, lesklý. Zbarvený je bělavě,…

Pavučinec modrý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk pavučince modrého měří 50-120mm, je vyklenutý, potom téměř plochý, někdy uprostřed vtlačený, podvinutý, zpravidla zprohýbaný, slizký. Zbarvený je modrofialově, ve stáří uprostřed vybledává do okrově žluté barvy. Lupeny jsou vykrojeně připojené, husté, v mládí zbarvené modrofialově, potom okrově až rezavě hnědě. Třeň o rozměrech 40-60x15-30mm je válcovitý až kyjovitý, v…

Pavučinec nafialovělý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk pavučince nafialovělého měří 40-100mm, je polokulovitý až nízce vyklenutý, slizký. V mládí je zbarvený fialově modře, potom od středu vybledává do žlutošedé až okrově žluté barvy. Lupeny jsou zoubkem připojené, husté, dlouho fialově modré, potom šedohnědé až hnědé. Třeň o rozměrech 60-120x5-10mm je válcovitý, na bázi kyjovitý, až k namodralé či šedožluté prstenovité zóně je…

Pavučinec náramkovcový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk pavučince náramkovcového měří 50-150mm, je nejdříve polokulovitý, potom mírně vyklenutý až téměř plochý, často radiálně vrásčitý až brázditý, slizký. Zbarvený je purpurově hnědě až tmavě modrohnědě, nakonec červenohnědavě, v mládí s bělavými zbytky vela. Lupeny jsou malým zoubkem připojené, husté, zbarvené v mládí světle šedomodře, potom šedě. Třeň o rozměrech 60-150x15…

Pavučinec náramkovitý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk pavučince náramkovitého měří 60-120mm, je zvoncovitý, potom mírně vyklenutý, s nízkým hrbolkem, vláknitý, na okraji až jemně plstnatě šupinkatý. Zbarvený je cihlově červeně až rezavě červenohnědě. Lupeny jsou zaobleně připojené, řídké, zbarvené světle okrově žlutě, potom skořicově. Třeň o rozměrech 70-160x7-16mm je válcovitý až kyjovitý, na bázi s výraznou hlízou měřící…

Pavučinec natřený

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do října. Klobouk pavučince natřeného měří 40-60mm, je polokulovitý, vyklenutý až plochý, velmi slizký, jemně vláknitý. Zbarvený je nažloutle až slámově žlutě, uprostřed je až žlutohnědý. Lupeny jsou vykrojené a zoubkem sbíhavé, zbarvené modrofialově, potom modravě rezavě, nakonec skořicově hnědě, se zoubkatým ostřím. Třeň o rozměrech 50-80x5-15mm je válcovitý, na bázi kyjovitý, pružný. Na…

Pavučinec natvrdlý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk pavučince natvrdlého měří 30-80mm, je kuželovitě vyklenutý, potom plochý, s hrbolem, v mládí se zalomeným, bíle hedvábitým okrajem. Zbarvený je hnědě, silně vybledává až do žlutookrové barvy. Lupeny jsou široce připojené, bledé, potom skořicově hnědé. Třeň o rozměrech 70-100x10-15mm je mírně vřetenovitý nebo válcovitý, na bázi ztenčený, kořenující, rýhovaný. Zbarvený je…

Pavučinec osikový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk pavučince osikového měří 30-120mm, je polokulovitý, vyklenutý až plochý, většinou s nízkým hrbolkem, slizký. Zbarvený je okrově hnědě, olivově okrově, uprostřed až rezavě hnědě. Za sucha je lesklý a slámově žlutý. Lupeny jsou zoubkem sbíhavé, v mládí bělavé nebo nafialovělé, potom rezavě hnědé. Třeň o rozměrech 50-100x7-15mm je válcovitý, na bázi ztenčený, slizký. Nahoře…

Pavučinec proměnlivý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk pavučince proměnlivého měří 40-80mm, je vyklenutý až plochý, uprostřed většinou se širokým hrbolkem, podvinutý, na okraji brázditý. Zbarvený je okrově žlutě až rezavě okrově. Lupeny jsou zaobleně připojené, jemně zoubkaté, zbarvené krémově, potom rezavě hnědě. Třeň o rozměrech 60-100x15-20mm je válcovitý, na bázi s odsedlou hlízou. Zbarvený je bíle, později nažloutle.…

Pavučinec psí

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do října. Klobouk pavučince psího měří 30-100mm, je vyklenutý až plochý, se širokým hrbolem, jemně vláknitý. Zbarvený je oranžově hnědě, v mládí s fialovým nádechem, potom je okrově až červenavě hnědý. Třeň o rozměrech 70-100x10-15mm je válcovitý, na bázi trochu ztlustlý, zbarvený okrově žlutě až fialově, v mládí se zbytky hnědavého vela. Dužnina je bílá, potom hnědnoucí. Pavučinec psí roste…

Pavučinec různý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk pavučince různého měří 50-80mm, je polokulovitý, potom vyklenutý, slizký, v mládí se zbytky vela. Zbarvený je okrově hnědě až rezavě hnědě, uprostřed je tmavší, na okraji žlutější. Lupeny jsou vykrojeně připojené, v mládí dlouho fialové, později fialově hnědé až světle skořicové. Třeň o rozměrech 50-80x10-15mm je kyjovitý, na bázi až hlízovitý, jemně vločkatý, bílý, potom…

Pavučinec slizký

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk pavučince slizkého měří 40-80mm, je polokulovitý, vyklenutý až téměř plochý, velice slizký. Zbarvený je žlutohnědě až červenohnědě, uprostřed je tmavší. Lupeny jsou přirostlé až zoubkem sbíhavé, světle okrově žluté, potom rezavě hnědé, s jemně zoubkatým ostřím. Třeň o rozměrech 60-120x10-30mm je válcovitý, na bázi ztenčený, bělavý, na spodní části je bělavě až namodrale…

Pavučinec šupinonohý

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk pavučince šupinonohého měří 50-100mm, je kuželovitý, potom zvoncovitý až plochý, s výrazným špičatým hrbolem, na okraji zvlněný. Zbarvený je světle šedohnědě až skořicově hnědě, někdy s olivovým nádechem. Je hustě vztyčeně tmavohnědě šupinatý. Lupeny jsou vykrojeně připojené, potom volné, zbarvené modrofialově, brzy skořicově až rezavě hnědě. Třeň o rozměrech 80-120x10…

Pažitka čínská (Allium tuberosum)

Jinak pažitkový česnek nebo také čínský pórek. Používáme stonky, listy a květy. Čínská pažitka má jemnou česnekovou příchuť a vůni. Je typickým kořením asijské kuchyně. Zvýrazní chuť polévek, vaječných jídel i salátů. Dlouhým vařením ztrácí aroma, proto se přidává do horkých pokrmů až na závěr. Čínskou pažitku lze zakoupit v obchodech s asijskými potravinami. Čerstvá vydrží v chladničce až 3 dny, pokud je zabalená do mikrotenového sáčku.

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)

Patří do čeledi česnekovitých. Tato cibulovina má až 30cm dlouhé listy, kulovitá květenství mají bílou nebo světle až sytě fialovou barvu. Pažitka není vhodná pro sušení nebo zmrazování. Čerstvá obsahuje mnoho vitaminu C, výborně okoření tvarohy, saláty, nejlépe chutná nasekaná na chlebu s máslem. Přidává se i do omelet a míchaných vajec, patří také do polévek, omáček a rybích pokrmů. Pažitka má vysoký obsah éterických olejů.

Pečárka Benešova

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do října. Pečárka Benešova je tvarem plodnice podobná pečárce Langeově. Klobouk je zbarvený bíle s drobnými bílými až hnědavými šupinkami. Po otlačení červená. Třeň o rozměrech 80-160x25-300mm je ve srovnání s kloboukem velmi dlouhý, na bázi s malou hlízou, v dolní polovině výrazně vločkatě šupinatý. Prsten je dvojitý. Dužnina nemá výraznou vůni. Pečárka Benešova roste velice vzácně,…

Pečárka Bohusova

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk pečárky Bohusovy měří 60-120mm, je polokulovitý, vyklenutý až plochý, v mládí hnědý a hladký, brzy celý soustředně rozpraskávající v trojúhelníkovité vláknité šupiny se vztyčenou špičkou. Lupeny jsou volné, bělavé, potom špinavě růžové a nakonec hnědé se světlejším ostřím. Třeň o rozměrech 80-150x10-20mm je válcovitý až vřetenovitý, na bázi zašpičatělý. Zbarvený je…

Pečárka červenavá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk pečárky červenavé měří 50-80mm, je polokulovitý, vyklenutý, potom plochý, uprostřed bývá vmáčklý, se zbytky vela na okraji. V mládí je zbarvený purpurově hnědě až purpurově, později je na okraji bělavý, jemně purpurově hnědě vláknitý až přitiskle šupinatý. Lupeny jsou volné, zbarvené bělavě, potom šedorůžově až purpurově červeně, se světlejším zoubkatým ostřím. Třeň o…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist