Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Patří do čeledi hluchavkovitých. Trvalka je 30-100cm vysoká. Listy jsou zubaté, připomínají kopřivu. Květy mají bílou barvu a nachové tečkování, vyrůstají v lichopřeslenech, skládajících lichoklasy. Voní směsí máty a citronu. Šanta působí jako afrodiziakum na kočky, odtud její název kočičí. V kuchyni se používají čerstvé i sušené listy. Čaj ze sušených listů je osvěžující a uvolňující. Malé množství čerstvých listů chutná v salátu. Šanta kočičí…

São jorge

SÄO JORGE je tvrdý sýr pocházející z Portugalska. Původ Sýr Säo jorge je pojmenován podle stejnojmenného ostrova, který se nachází přibližně 900 mil od západního pobřeží Portugalska a je součástí souostroví Azory. Na tomto ostrově je momentálně vyráběn přibližně třemi mlékárnami. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má kulatý tvar, průměr 25-35 cm, výšku 10-15 cm a hmotnost 8-12 kg. Těsto s málo oky je pevné, kůra je tmavě žlutá, tvrdá. Povrch může…

Sapota

Jedná se o tropické ovoce. Někdy se také nazývá Manilkara sapota. V různých jazycích se toto ovoce jmenuje Sapodilla, Sapote nase berry, Sapohilier, Sapote, Sapotier, Sapotillier, Chicle, Chiku, Mispero, Zapota, Žen-si-kuo. Sapot je více druhů, například Casimiroja a Mamey.   Toto ovoce se tvarem podobá jablkům, chutí a vůní meruňkám. Většinou má nahnědlou barvu vně i uvnitř. Hodí se do kompotů, krémů, marmelád a salátů. Sapota pochází z tropů…

Sardel obecná

Je rozšířená od Severního moře, kde je poměrně vzácná, až po atlantské pobřeží Maroka, vyskytuje se ve Středozemním a Černém moři. Sardel obecná dorůstá do délky max. 15cm. Ústa ryb mají spodní postavení, hřbet je tmavý, na bocích se táhne podélný stříbrný pruh. Čerstvé sardele se většinou smaží vcelku. Oblíbené jsou nasolené filetované sardele nebo sardele naložené v oleji – ančovičky. Chuť masa sardelí je intenzivní.

Sardinka obecná

Je rozšířená od jihu Severního moře, kde se vyskytuje jen zřídka, po atlantské pobřeží Maroka. Hojně se vyskytuje ve Středozemním moři, proniká také do Černého moře. Sardinky mají velký hospodářský význam. Sardinka obecná se od sledě obecného a šprota obecného odlišuje skřelemi opatřenými zkostnatělými podélnými hranami. Podél hřbetu asi v polovině těla mají ryby řadu tmavých skvrn. Sardinky dorůstají do délky max. 25cm, většinou měří jen do…

Saturejka horská (s. vytrvalá) (Satureja montana)

Patří do čeledi hluchavkovitých. Polokeřík je asi 40cm vysoký, listy jsou kopinaté, šedozelené. Květy ve vzpřímených květenstvích jsou drobounké, růžové až nachové. Listy a mladé stonky se suší zavěšené, ve svazcích. Přidávají se k pokrmům na konci vaření buď celé nebo nasekané. Saturejka se také hodí k aromatizování pokrmových olejů, intenzivně voní po fazolích. Zjemňuje dušené pokrmy, saláty i grilovací marinády. Čaj ze sušené nati pomáhá při…

Saturejka zahradní (Satureja hortensis)

Jinak také saturyje, čibr nebo čabr. Saturejka má trochu pálivou, peprnou chuť. Její vůně je velmi kořenitá. Hodí se k tučným masitým a rybím polévkám, k pečeným bramborám, ke zvěřině, rajčatům i k jídlům z hub. Protože působí proti nadýmání, přidává se do luštěninových pokrmů. Čerstvá saturejka je k dostání na trzích, sušená v obchodech s kořením. Čerstvé listy je možné uchovávat v chladničce, lze je i zamrazit. Sušené listy uchováváme…

Saucisse de canard – syrový

Klobása Saucisse de canard je vedlejší produkt vznikající při výrobě foie gras a magret de canard. Nejkvalitnější výrobky nesou označení „pur canard“.  Levnější verze této klobásy obsahují kromě kachního masa i příměsi vepřového masa. Klobásy se většinou prodávají čerstvé, stočené do dlouhých spirál.  Jsou dlouhé 15cm a široké 2cm. Saucisse de canard se hodí zejména ke grilování.

Saucisse de cheval – syrový nebo vařený

Klobásy Saucisse de cheval jsou vyrobené z koňského masa, které je libovější než vepřové a hovězí maso. Některé tyto klobásy jsou čerstvé, určené ke grilování, jiné jsou fermentované a vařené – před podáváním se jen ohřívají nebo se konzumují zastudena, nakrájené na plátky. Klobása Saucisse de cheval měří 20cm a široká je 5cm.

Saucisse de lapin – syrový

Saucisse de lapin je klobása vyrobená z králičího masa, obvykle z domácích chovů. Takové maso má jemnější chuť, než maso divokého králíka. Klobása je ochucená bylinkami, nejčastěji rozmarýnem, tymiánem či estragonem. Saucisse de lapin měří 14cm a široká je 2cm.

Saucisse de Morteau PGI – fermentovaný nebo sušený

Jedná se o klobásu s hrubou strukturou vyrobenou z vepřového masa. Ochucená je česnekem, šalotkou, římským kmínem, koriandrem a bílým vínem. Udí se nad borovými nebo jalovcovými pilinami. Saucisse de Morteau měří 18cm a široká je 6cm. Většinou se prodává nevařená. K dostání bývá i vařená varianta, která se před podáváním ohřívá.

Saucisse de Strasbourg – vařený

Jedná se o francouzskou verzi frankfurtského párku. Saucisse de Strasbourg se vyrábí z jemně mletého vepřového masa a tuku. Koření se muškátovým oříškem a koriandrem, následně se udí.  Párky Saucisse de Strasbourg měří 15cm a široké jsou 2,5cm. Podávají se vařené, jako součást pokrmů.

Saucisse de Toulouse – syrový

Čerstvá klobása z hrubě mleté směsi vepřové krkovice, bůčku a uzené šunky. Ochucená je solí, cukrem a bílým pepřem. Saucisse de Toulouse měří 1m a široká je 3cm. Klobása je základní ingrediencí tradičního toulouského cassouletu.

Saucisse Marocaine – syrový nebo fermentovaný

Marocká klobása vyrobená z jehněčího nebo hovězího masa. Saucisse Marocaine je okořeněná harisou. Měří 13cm a široká je 2cm. Sušená verze této klobásy se nazývá mjebna.

Saucisse séche ála perche – sušený

Název klobásy je odvozený od slova tyč – perche, na kterou se při sušení věší tyto dlouhé klobásy. Saucisse séche ála perche je vyrobená z hrubě krájeného libového a tučného vepřového masa. Suší se 2-3 týdny. Klobása je dlouhá 60cm a široká 4cm.

Saucisse Viennoise – vařený

Jedná se o vysoce kvalitní párek frankfurtského typu. Vyrobený je ze stejných dílů telecího a libového vepřového masa, ochuceného kajenským pepřem a koriandrem. Párky Saucisse Viennoise jsou lehce vyuzené, vyrábí se v různých velikostech. Obvykle měří 15cm a široké jsou 2,5cm. Před podáváním se ohřívají v horké vodě.

Saucisson d´Ardennes – fermentovaný, sušený

Salám vyrobený z jemně mletého vepřového masa, ochucený jalovcem. Saucisson d´Ardennes se fermentuje a potom udí v dubovém a březovém kouři. Nakonec se nechá na vzduchu schnout. Salám měří 17cm a široký je 4cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Saucisson sec au Beaufort – sušený

Vepřový salámek pocházející z horských oblastí Savojska. Do masové směsi se přimíchávají kousky sýru Beaufort. Salám měří 15cm a široký je 5cm. Saucisson sec au Beaufort se podává nakrájený na tenké plátky.

Saucisson sec au poivre – sušený

Sušený salámek vyrobený z vepřového masa. Na povrchu salámku je křupavá krusta z drceného černého pepře. Saucisson sec au poivre měří 15cm a široký je 5cm. Podává se nakrájený na tenká kolečka spolu s klobásou či salámem v bílém obalu.

Saucisson sec aux herbes – sušený

Velmi oblíbený salám, obalený aromatickými sušenými bylinkami, např. rozmarýnem, tymiánem, estragonem, fenyklem nebo majoránkou. Je vyrobený z vepřového masa, měří 15cm a široký je 5cm. Nejčastěji se podává se zelenými olivami.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist