Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Třepenitka maková

 Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Třepenitka maková je podobná třepenitce svazčité, ale klobouk je zbarvený okrově žlutě až světle oranžově žlutě, uprostřed je tmavší, jen v mládí na okraji ověšený zbytky vela. Lupeny jsou krémové, světle fialově šedé a nakonec šedé. Třeň je zbarvený bělavě až nažloutle, na bázi hnědavě. Dužnina je bělavá se žlutým nádechem, mírná. Třepenitka maková roste hojně na pařezech,…

Treska jednoskvrnná

Je rozšířená od Islandu po pobřeží severního Španělska, vyskytuje se u atlantského pobřeží USA. Charakteristickým znakem tresky jednoskvrnné je tmavá postranní čára s tmavou skvrnou nad prsní ploutví. Ústa mají horní postavení, jsou bezvousá. Ryby dorůstají do délky 1,10cm, většinou měří jen 75cm. Treska jednoskvrnná nemá tak velký význam pro rybolov, jako příbuzná treska obecná. Prodává se čerstvá nebo mražená, vhodná je zejména ke smažení a…

Treska Merlan

Je rozšířená od Islandu po Portugalsko. Patří k nejlepším mořským rybám. Typickým znakem tresky Merlan je černá skvrna na bázi prsní ploutve. Ryby dorůstají do délky max. 70cm, většinou měří jen 40cm. Maso je bílé, křehké, s jemným aroma. Hodí se k pošírování a smažení.

Treska obecná

Je rozšířená od Špicberk po západ Velké Británie, vyskytuje se u grónského a severoamerického pobřeží. Treska obecná je dravá ryba, žije poblíž dna moře. Za kořistí se vydává do vod otevřeného moře. Ryby mají tři hřbetní ploutve. Hřbet je hnědozelený s tmavými skvrnami, břicho je světlejší. Ústa mají spodní postavení. Treska obecná dorůstá do délky 2m, většinou měří jen 80cm. Ryby se prodávají čerstvé nebo mražené, maso je velmi chutné.…

Treska pestrá

Vyskytuje se podél pobřeží severního Tichomoří. Hojně se loví a dosahuje vysokých výnosů. Treska pestrá dorůstá do délky max. 90cm. Maso je vhodné ke smažení. Jen málo vylovených ryb se do obchodní sítě dostane v čerstvém stavu, maso se prodává většinou mražené.

Treska Pollak

Vyskytuje se v severovýchodním Atlantiku, v Severním moři a v úžinách Skagerrak a Kattegat. Charakteristickým znakem tresky Pollak je v přední části nahoru vyklenutá postranní čára. Ryby dorůstají do délky max. 1,30m, většinou měří asi 80cm. Maso je čistě bílé, vhodné ke smažení. Méně často se také pošíruje nebo dusí. Čerstvá treska Pollak se ve střední Evropě prodává jen málokdy.

Treska příčnopruhá - Treska světlá

Je rozšířená od jihu Skandinávie po sever Maroka, vyskytuje se také v severozápadním Středozemním moři a v Jaderském moři. Treska příčnopruhá nemá větší hospodářský význam. Ryby dorůstají do délky max. 45cm, většinou se prodávají o délce do 30cm. Ústa jsou spodního postavení s jedním vouskem. Maso je křehké, poměrně citlivé. Hodí se k dušení, vaření v páře, pošírování a do polévek. Čerstvá treska příčnopruhá skvěle chutná usmažená na másle.…

Treska tmavá

Je rozšířená od Špicberku po Biskajský záliv, vyskytuje se u atlantského pobřeží Severní Ameriky. Žije jak u mořského dna, tak v otevřeném moři. Treska tmavá dorůstá do délky 1,20m a dosahuje hmotnosti asi 30kg. Ryby mají ústa horního postavení. Maso je libové, hnědošedé. Tepelnou úpravou získá světlou barvu. Nejvhodnějším způsobem úpravy je smažení, nejlépe vynikne aroma masa. Treska tmavá je k dostání i konzervovaná, naložená v oleji.

Třešně

TŘEŠEŇ - SLADKÁ TŘEŠEŇ - latinsky Cerasus, anglicky cherry nebo francouzsky cerise je vyšlechtěná původní forma plané třešně ptačí, tzv. ptáčnice - Prunus avium. Malé, ale sladké, šťavnaté a zdravé Pěstování třešní má v Evropě, a samozřejmě také v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, velmi dlouhou tradici. Čerstvé třešně patří mezi nejchutnější a nejzdravější ovoce - a na jaře rozkvetlé stromy jsou nádherné… Původ a historie Místem původního…

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Patří do čeledi třezalkovitých. Tato trvalka může být až 100cm vysoká, květy jsou zlatožluté, obsahují červené barvivo. Listy, které obsahují oleje, vypadají jako proděravělé - odtud název tečkovaná. Květy i listy obsahují éterické oleje, třísloviny, antioxidativní flavonidy a také hypericin, který má antidepresivní účinky. Nadzemní části se suší svázané do svazků a zavěšené. Čaj připravený z třezalky pomáhá po několika týdnech užívání při…

Trinette

Trinette jsou těstoviny ve tvaru úzkých dlouhých nudlí. Mají vlnitý okraj.

Trsnatec lupenitý

Plodnice trsnatce lupenitého tvoří 250-500mm široký trs složený z mnoha klínovitých až polokruhovitých, jednostranných, vláknitých kloboučků. Kloboučky jsou zbarvené hnědošedě až sazově šedě. Třeň je bělavý, mnohonásobně větvený. Póry jsou hranaté, 0,2-0,3mm velké, zbarvené bíle až krémově, po otlačení neměnné. Rourky jsou 2-4mm dlouhé, sbíhavé. Trsnatec roste nepříliš hojně paraziticky na bázi živých kmenů a na kořenech, potom i na pařezech…

Tumblování

Tumblování (čti tamblování), jinak také přepadávání představuje metodu, při níž se pomocí speciálního zařízení, tzv. tumbleru vpravuje nakládací látka do masa. Tumblery bývají vakuové. Snažší vniknutí nakládacího láku do masa umožňuje právě vakuum, protože působí roztažení tkáně. Rotující přístroj maso zjemní.

Tuňák křídlatý - Tuňák bílý

Je rozšířený po celém světě. Od tuňáka obecného se odlišuje délkou prsních ploutví, které přečnívají za střed těla a také bílým masem. Je i menší, dorůstá do délky asi 1,30m. Tuňák křídlatý je nejlahodnějším tuňákem. Maso je bílé, jemné, lahodné chuti, trochu tučnější než u ostatních tuňáků. Z kulinářského hlediska je velmi hodnotné. Hodí se zejména ke smažení a grilování.

Tuňák makrelovitý

Je rozšířený v teplejších oblastech všech oceánů. Hojně se loví v jižním Tichomoří. Tuňák makrelovitý dorůstá do délky asi 1m, většinou měří 85cm nebo méně. Maso je šťavnaté, chutné, vhodné ke smažení a grilování.

Tuňák obecný – Tuňák červený

Je rozšířený v severním Atlantiku, ve Středozemním a Černém moři. V severním Tichomoří se vyskytuje zvláštní forma tuňáka. Tuňák obecný žije v otevřeném moři, pohybuje se pouze zadní částí těla a dosahuje rychlosti až 70km/h. Ryby mají modrý hřbet, boky a břicho jsou stříbřité. Dorůstají do délky až 3m a dosahují hmotnosti asi 700kg. Většinou měří asi 2m. Tuňák obecný se téměř vždy prodává naporcovaný na filety nebo na kotlety. Maso je pevné,…

Tuňák pruhovaný

Vyskytuje se ve všech mořích teplého a mírně teplého pásma, loví se celoročně. V celosvětovém měřítku se jedná o nejdůležitější druh tuňákovitých. Ryby dorůstají do délky 80cm. Mají stříbřitou břišní stěnu s několika tmavými podélnými pruhy. Tuňák pruhovaný má velmi chutné maso, méně suché než maso tuňáka obecného. Je vhodné ke smažení a grilování.

Tuňák východní

Vyskytuje se v Tichomoří, loví se zejména v jihovýchodní Asii a v Japonsku. Ryby dorůstají do délky 1m a dosahují hmotnosti asi 15kg. Maso je velmi šťavnaté, kvalitou se vyrovná masu tuňáka makrelovitého. Je vhodné ke smažení a grilování.

Tuřín

Jedná se rostlinu z čeledi brukvovitých. Tuřín obsahuje vitamin C a minerály, např. vápník. Má dobrý vliv na trávicí soustavu. Bulvy tuřínu vaříme v páře, řapíky můžeme orestovat spolu s jinou zeleninou.

Turistický salám

  Turistický salám, který je také znám pod názvem Turista, patří mezi oblíbené české trvanlivé salámy. Začal se vyrábět již v padesátých letech 20. století v zauzené podobě a bílou plísní na povrchu. Norma byla stanovena v roce 1975 a postupně salám začalo vyrábět mnoho masokombinátů v celém tehdejším Československu. Zrušením norem po roce 1989 se i u turistického salámu výrazně snížila jeho kvalita. V výrobci do jeho složení začali přidávat…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist