Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Jeseter ruský

Vyskytuje se v Azovském, Kaspickém a Černém moři a v dolních tocích Dunaje a Volhy. Jeseter ruský je vzhledem podobný jeseterovi velkému, dorůstá ale jen do délky 2,40m a dosahuje hmotnosti 115kg. Ústa ryb jsou tupá, zaokrouhlená. Maso je křehké, libové, vhodné ke smažení a dušení v troubě.   Kříženci větších druhů jeseterů s jeseterem malým nejsou samostatným druhem, jsou ale rovnocenní s čistokrevnými druhy. V Evropě se prodávají poměrně…

Jeseter velký

Je rozšířený od severního polárního kruhu po Maroko a ve Středozemním moři. Jeseteři se dnes loví jen vzácně, jejich stavy výrazně poklesly. Poznávacím znakem ryb jsou řady kostěných destiček na bocích a podél hřbetu. Nos, tzv. rypec, je silně protáhlý. Před ústy jsou dva páry vousků, sloužících jako hmatový orgán. Jeseter velký dorůstá do délky max. 3,50m a dosahuje hmotnosti až 280kg, většinou měří 1-2m. Maso je křehké a libové, vhodné ke…

Jésus de Lyon – sušený

Salám vyrobený z velkých, nahrubo nakrájených kousků vepřového masa prokládaných kousky vepřového tuku. Masová směs se plní do vepřového žaludku a salám se suší. Podává se nakrájený na tenké plátky. Jésus de Lyon měří 26cm a široký je 15cm.

Jetel luční

JETEL LUČNÍ – latinsky Trifolium pratense. Na světě je známých asi 300 druhů. Magický i léčivý… Jetel je jednou z nejvýznamnějších českých pícnin. Kromě léčivých účinků má i význam lidový a magický. Klasicky má tři lístky, ale často se hledají jeho mutace, dvojlístek či čtyřlístek. Dvojlístek značí nového milence a čtyřlístek je pro štěstí. Původ, historie, rozšíření Původ jetele můžeme hledat v Evropě a v přilehlých částech Asie a Afriky. U…

Jetelový med

JETELOVÝ MED produkují včely z nektaru, který v létě nasbírají na jetelových polích. Jetel slouží jako krmivo pro zvířata a vytváří výrazný nektar. Nejčastěji se med vyrábí z bílého, žlutého a červeného jetelu. V Americe je jetel rostlina, ze které se med vyrábí nejvíc. Zároveň se včely živí pylovými zrny jetelu, jsou pro ně velmi výživná. Málokdy včely létají pouze na jeden druh rostliny, tak je většinou med směsí jetelu a dalších bylin. …

Ježdík obecný

V evropě je rozšířený severně od Pyrenejí a Alp po Sibiř a Kaspické moře. Nevyskytuje se na Balkáně, v Irsku, Skotsku a Norsku. Ježdík žije ve velkých řekách, jezerech a mělkých zátokách. Dosahuje délky jen do 25cm, jen málokdy je v prodejnách k dostání. Ježdík obecný je vhodný k pečení vcelku nebo k přípravě polévek.

Ježovka dlouhoostná

Ježovka dlouhoostná patří do kmene ostnokožců. Vyskytuje se v teplejších pásmech evropské části Atlantského oceánu a také ve Středozemním moři. Zdržuje se v hloubkách do 80m, živí se porosty mořských řas na skalách. Ježovka dlouhoostná je nejdůležitějším jedlým druhem ježovek v Evropě. Tělo ježovek tvoří kulatý nebo zploštělý vápenatý krunýř, sestávající z mnoha jednotlivých, pevně spojených vápenatých destiček. Krunýř a ostny ježovek pokrývá…

Jídelní hůlky

Japonské a čínské jídelní hůlky je nutné považovat za druh speciálního příboru. Vyrábí se z dřeva, kostí i kovu, nejčastěji se ale používá kvalitní bambus. Cena nejlevnějších hůlek pro jednorázové použití je poměrně nízká, lakované jsou podstatně dražší. Čínské a japonské jídelní hůlky mají odlišnou délku - čínské jsou většinou delší než japonské, které jsou také tenčí.  Tvar hůlek je ustálený a vychází z jejich dlouholetého používání spodní…

Jídelní příbory

Základní třídílný jídelní příbor se začal používat až v 17. století. V dobách starověku se používala pouze lžíce, postupem času k ní přibyl nůž a později ještě vidlička. Příbory se v dávné minulosti nejprve vyráběly ze dřeva, později se k jejich výrobě začaly používat různé kovy. Stříbrné, postříbřené nebo pozlacené příbory se používají i v současnosti především při slavnostních příležitostech. Jsou exklusivní, ale mají určité nevýhody –…

Jinan dvoulaločný - ginkgo biloba

Jinan dvoulaločný je strom, jehož listy mají povzbudivé účinky na paměť, krevní oběh a mají i protizánětlivý účinek. Jinan je také účinným antioxidantem, pomáhá při léčbě astmatu a bronchitidy.

Jitrnice – vařený

Jitrnice je oblíbeným produktem tradiční české zabíjačky. Jedná se o vařenou klobásu z masa vepřové hlavy, kůže, jater, srdce, jazyku a ječmenných krup. K ochucení slouží česnek a majoránka. Podobný masný výrobek je jelito, které se vyrábí z vepřové krve s kousky masa, koření se majoránkou, česnekem, novým kořením a někdy zázvorem. Střívka u jitrnic a jelit se upevňují špejlí. Jitrnice měří 18cm a široká je 4cm. Obvykle se podává smažená s…

Jogurt

JOGURT - latinsky Iogurtum, anglicky yoghurt je velmi populární mléčný výrobek. Výrobek sta chutí Téměř v každé lednici bychom mohli najít nějaký jogurt, každý máme jiné preference chutí i oblíbené značky. A máme také z čeho vybírat, v každém větším supermarketu najdeme desítky druhů těchto mléčných pochoutek.  Původ a historie Slovo jogurt pochází z turečtiny a znamená husté mléko. Neznáme jeho přesný původ, vyráběly ho brzy všechny kultury…

Jumbo sausage – syrový

Jumbo sausage je klobása vyrobená obvykle z vepřového masa, někdy se používají i jiné druhy masa. Klobása váží asi 100g, měří 20cm a široká je 3,5cm. Nejčastěji se podává grilovaná, k dostání je na celém území Velké Británie a Irska ve stáncích s rychlým občerstvením.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist