Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Lískový ořech

LÍSKOVÝ OŘECH – plod lísky obecné, latinsky Corylus avellana, která je příbuzná s habrem obecným. Tradiční vůně pečení Lískový oříšek je v našich končinách jeden z vůbec nejběžnějších ořechů, který mlsamé či přidáváme do našeho cukroví a dezertů. Svým typickým výrazným ořechovým aroma a chutí vždy bude mezi ostatními ořechy tak trochu vyčnívat. Původ a historie Jak napovídá její latinské rodové jméno, pochází líska ze starobylého města…

Lištička pomerančová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do prosince. Klobouk lištičky pomerančové měří 20-50mm, je nálevkovitý, na omak kožovitý, tenký. Zbarvený je oranžově nebo žlutooranžově. Lupeny jsou sbíhavé, vidlené, zbarvené mrkvově oranžově, někdy se žlutým nádechem. Třeň o rozměrech 30-80x5-10mm je válcovitý, žlutooranžový. Lištička pomerančová roste velice hojně, jednotlivě nebo ve skupinách, na zemi v jehličnatých lesích nebo na…

Listorožec brazilský

Je rozšířený u pobřeží Brazílie, kde se také intenzivně loví. Listorožec brazilský se podobá listorožci velkému. Tělo je hnědožluté, na přední polovině prvního segmentu zadečku jsou dvě tence lemované červené skvrny. Jedinci tohoto druhu dorůstají do velikosti max. 25cm. Listorožec brazilský se někdy dováží také do Evropy, hodí se k vaření a smažení.

Listorožec pestrý

Je rozšířený v severovýchodním Atlantiku a v celém Středozemním moři. Na rozdíl od příbuzných druhů je listorožec pestrý podstatně menší, dorůstá do délky max. 16cm. Většinou měří jen 5-10cm. Charakteristickým znakem je silné ozubení předního okraje lamel, červené skvrny chybí. Listorožec pestrý se běžně prodává na rybích trzích ve Středomoří. Výtěžek masa je nízký, chuť je velmi lahodná. Vhodným způsobem tepelné úpravy je smažení nebo…

Listorožec širokohlavý

Je rozšířený od Rudého moře a východoafrického pobřeží až po Japonsko a Austrálii. Listorožec se cíleně komerčně neloví, je většinou vedlejším produktem výlovu krevet. Zbarvení těla je světlohnědé, hřbetní krunýř je od zadečku směrem k hlavě rovnoměrně rozšířený, oči jsou umístěné zcela na okraji. Lamely jsou široké, mají půlkruhovitý tvar a několik silných zubů. Tento druh dorůstá do délky max. 25cm, většinou měří méně. Listorožec širokohlavý…

Listorožec velký

Vyskytuje se v severních částech východního Atlantiku a v celém Středozemním moři. Dříve byl listorožec velký hojně rozšířeným druhem, dnes jeho stavy poklesly. Listorožec velký se od ostatních druhů listorožců odlišuje hladkými listovými lamelami (rohy). Na prvním segmentu zadečku jsou tři červené skvrny – jedna okrouhlá uprostřed a vedle ní z obou stran vždy jedna nepravidelná skvrna. Zbarvení těla je hnědožluté. Tento druh listorožce dorůstá…

Listové těsto na slané pečivo

Listové těsto je vhodné na koláče, šátečky a štrúdlyse slanou náplní a mnoho dalších druhů slaného pečiva. Skládá z dvou druhů těst, která se nakonec spojí dohromady. Samotná příprava těsta není složitá, ale vyžaduje především víc času, a tak se velmi často používá koupené chlazené nebo mražené. Chlazené je čerstvější a má také lepší strukturu. Při mražení v těstě molekuly vody zmrznou, těsto je po rozmražení lepkavé a musí se na něj při…

Livarot

LIVAROT je měkký sýr původem z Francie. Původ a historie Livarot je jeden z nejstarších normandských sýrů, původně byl vyráběn v klášteru v obci Livarot. Od roku 1975 je chráněný značkou AOC. Někdy také bývá nazýván Plukovník („The colonel“), neboť 5 proužků, které sýr obklopují, připomínají proužky na uniformách plukovníků francouzské armády. Vzhled, chuť, vůně… Livarot se liší svými průměry – 12 cm, 10,6 cm, 9 cm nebo 7 cm. Hmotnost…

Liverwurst – vařený

Liverwurst je jemná, měkká paštika vyrobená z vepřových jater, vepřového nebo telecího masa a tuku. Plní se a vaří v syntetickém obalu. Paštika měří 18cm a široká je 5cm. Podává se jako pomazánka na čerstvém chlebu, doplněná obvykle nakládanými okurkami.

Llonganissa de Pages – fermentovaný, sušený

Llonganissa de Pages je dlouhá, tenká, tvrdá klobása typu butifarra. Neobsahuje papriku, je ochucená pepřem. Klobása se podává s čerstvým chlebem, nakrájená na plátky. Tento masný výrobek měří 35cm a široký je 3cm.

Lněný olej

LNĚNÝ OLEJ – rostlinný olej získávaný ze sušených zralých semen lnu setého. Původ a historie Lněný olej se u nás v minulosti často využíval a byl velmi oblíbený. Hospodyně ho kupovaly přímo od prodavačů na ulici bezprostředně po vylisování, což mělo výhodu v tom, že bylo možné ho kupovat jenom tolik, kolik se během krátké doby spotřebovalo a olej se nestihl zkazit. Později ho nahradily levnější a trvanlivější oleje. Vzhled, chuť a vůně… Chuť…

Ločidlo čertovo lejno - asant

Používáme šťávu z kořene, jako pryskyřici nebo mletou. Asant je lehce nahořklý, štiplavě ostrý a chutí je podobný česneku. Ve východních kuchyních se přidává do zeleninových dušených pokrmů a do jídel z masa. v Evropě se téměř nepoužívá. Vařením ztrácí asant svou česnekovou vůni a chuť. Pryskyřici je nutné vždy nejdříve rozpustit v horké vodě. Mletý asant se používá snáze, jeho dávkování je jednodušší. Lze jej zakoupit v obchodech s kořením.…

Longan

LONGAN– nebo také „dračí oko“ - latinsky Dimocarpus longan, anglicky dragon eye - je málo známé chutné exotické ovoce, příbuzné s poněkud více populárním liči. Jemné aroma i chuť Longan patří do stejné skupiny jako liči a rambutan, je z nich nejmenší. Pro svoji specifickou sladkokyselou chuť se používá do sladkých i slaných jídel, lahodně ale chutná i samotný. Původ a historie Longan pochází z jižní Číny, i když jeho název má původ z jména…

Longaniza

Longaniza je dlouhý, tenký španělský salám vyrobený z vepřového masa. Suší se na vzduchu a ochucuje speciální kořenicí směsí. Salám se vyrábí v různých oblastech Španělska podle rozdílných receptur.

Longaniza – fermentovaný, sušený

Longaniza je klobása ve stylu fermentovaného choriza vyrobená z vepřového masa. Obvykle bývá sušená, někdy uzená. Některé varianty této klobásy jsou kořeněné anýzem, který dodává neobvyklou chuť. Klobása Longaniza se konzumuje zastudena, nakrájená na plátky. Měří 23cm a široká je 4cm

Lopatička kyjovitá

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od června do října. Lopatička kyjovitá vytváří plodnice vysoké 50-80mm, lopatkovitého tvaru. Jsou zbarvené žlutě, okrově až krémově. Plodná část (klobouk) je značně smáčklá, lehce zprohýbaná a bočně obklopuje horní část třeně. Třeň je dlouhý 20-30mm, bělavý, někdy mírně zvrásněný, válcovitého tvaru. Lopatička kyjovitá roste většinou ve velkých skupinách ve všech typech lesa, není však příliš…

Lorne sausage – syrový

Lorne sausage je klobása vyrobená z mletého vepřového či hovězího masa nebo ze směsi těchto mletých mas. Masová hmota se neplní do střívek, ale formuje se do tvaru cihly. Klobása se krájí na plátky a podává se s bílým pečivem. Lorne sausage má vysoký obsah tuku, měří 12cm a široká je 7,5cm.

Los

Los dává přednost krajině bohaté na jezera, močály a bažiny. Živí se větvemi a listím listnatých stromů, výhonky borovic a vodními rostlinami. Je v posledních letech velmi rozšířen, nemá přirozené nepřátele. Ve Švédsku se losi pravidelně loví. Říje losů začíná v září, lovná sezona trvá od září do listopadu. U nás je los celoročně chráněný. Samec (losí býk) dosahuje hmotnosti 300-800kg, výška v kohoutku je 2 metry i více. Samice (losí kráva)…

Lošák jelení

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk lošáka jeleního měří 100-250mm, je mírně vyklenutí až uprostřed vmáčklý. Zbarvený je hnědě nebo šedohnědě, s velkými světle až tmavě hnědými šupinami, na vrcholu zahrocenými. Ostny jsou dlouhé až 10mm, sbíhavé, zbarvené šedohnědě až purpurově hnědě. Třeň o rozměrech 50-80x20-50mm je válcovitý, v mládí bělavý, brzy hnědnoucí. Dužnina je bělavá, nahořklé chuti. Lošák…

Lošák ryšavý

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Lošák ryšavý se podobá lošáku zprohýbanému. Liší se drobnějšími plodnicemi a výrazně žlutooranžovým až oranžovohnědým kloboukem. Ostny obvykle sbíhají na třeň. Lošák ryšavý roste hojně zejména v mezofilních listnatých i jehličnatých lesích.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist