Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Voňátka ohebná (Cymbopogon flexuosus)

Patří do čeledi lipnicovitých. Tzv. citronová tráva dorůstá do výšky až 180cm, stébla jsou zelená, v dolní třetině bílá. Tato bylina obsahuje mnoho éterických olejů, např. geraniol, citronelal, citronelol. Voňátka se používá čerstvá, zmrazená i sušená. Bílá část stébel, která je dužnatá, se zpracovává na pastu nebo prášek. Voňátka se hodí jak k rybím pokrmům, tak i do kompotů a ovocných salátů. Má svěží citronové aroma. Lze z ní připravit i…

Voskovka granátová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk voskovky granátové měří 30-150mm, je vyklenutý až široce kuželovitý, pod lupou jemně žilnatý, lepkavý až slizký. Zbarvený je krvavě až tmavě červeně, často s hnědavým nádechem. Někdy má žlutý lem na okraji, ve stáří vybledající do žlutohněda. Lupeny jsou řídké, úzce připojené, někdy zoubkem sbíhavé. Zbarvené jsou skořicově žlutě až nahnědle červeně, na ostří jsou žlutavé.…

Voskovka krvavá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk voskovky krvavé měří 5-50mm, je polokulovitý, vyklenutý až plochý, suchý, jemně šupinkatý, uprostřed až plstnatý. Zbarvený je šarlatově až oranžově červeně, na okraji bývá často nažloutlý. Lupeny jsou široce připojené, někdy zoubkem sbíhavé, zbarvené červenavě, později žlutavě se světlejším ostřím. Třeň o rozměrech 20-50x2-5mm je válcovitý, potom bočně stlačený, suchý. Je…

Voskovka luční

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk voskovky luční měří 30-120mm, je polokulovitý až široce kuželovitý, suchý, nehygrofánní. Zbarvený je hnědooranžově, meruňkově nebo pleťově oranžově, uprostřed bývá tmavší. Lupeny jsou řídké, sbíhavé, zbarvené světle oranžově až nahnědle. Často mají bělavé ostří. Třeň o rozměrech 30-150x4-20mm je válcovitý, na bázi ztenčený, suchý, nahnědlý nebo s oranžovým nádechem. …

Voskovka panenská

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk voskovky panenské měří 10-70mm, je zpočátku polokulovitý, potom vyklenutý až plochý. Na středu je vmáčklý, lepkavý, na okraji prosvítavě rýhovaný. Zbarvený je bíle až mírně nažloutle, někdy s hnědým tónem uprostřed. Lupeny jsou sbíhavé, řídké, poměrně tlusté. Zbarvené jsou bíle až krémově. Třeň o rozměrech 20-60x2-10mm je válcovitý, na bázi ztenčený, suchý, hladký.…

Voskovka šarlatová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk voskovky šarlatové měří 10-60mm, je polokulovitý, zvoncovitý až plochý, lepkavý, pod lupou jemně žilnatý. Zbarvený je třešňově až krvavě červeně, vzácněji oranžově. Lupeny jsou široce připojené, někdy zoubkem sbíhavé, načervenalé, se žlutým ostřím. Někdy jsou celé žluté. Třeň o rozměrech 20-70x3-6mm je válcovitý, někdy bočně stlačený, suchý. Zbarvený je stejně jako…

Vrchní šál

Vykrajuje se z vnitřní strany kýty. Na šálu leží vazivem spojený plát masa, zvaný plátek. Maso z vrchního šálu je jemně vláknité, křehké a prorostlé žilkami tuku. Vrchní šál s plátkem je vhodný k pečení a dušení vcelku. Bez plátku je tato část hovězího masa vhodná k přípravě závitků, např. španělských ptáčků. Používá se i na steaky, tatarský biftek, fondue nebo k přípravě přírodních řízků. Z odděleného plátku lze připravit ragú nebo guláš.

Vršatka měnivá

Vyskytuje se ve Středozemním moři, také v okolí zátoky u Cádizu a u jižního pobřeží Portugalska. Vršatka měnivá má špičatou, hladkou a lesklou ulitu kuželovitého tvaru. Na povrchu je načervenalá kresba. Ulita dorůstá do délky asi 4cm. Tento druh plžů se běžně prodává na trzích s rybami a mořskými plody v Itálii. Maso je poměrně křehké, vhodným způsobem tepelné úpravy je vaření.

Vybavení kuchyně

Vybavení a zařízení kuchyně není levnou záležitostí, a tak se opravdu vyplatí velmi pečlivě vybírat a důkladně zvážit všechna pro a proti. Vycházet by se mělo nejen z částky, kterou můžeme nebo chceme utratit, ale třeba i z velikosti kuchyně, počtu osob, pro které se v ní bude vařit a také z toho, jaká jídla a jak často se budou nejvíce připravovat.  Kvalita vybavení a zařízení je samozřejmě také velmi důležitá, protože na ní závisí nejen…

Vykostění

Tento postup představuje uvolnění a částečné nebo úplné odstranění kostí ze syrového masa za použití ostrého nože. Maso nesmí být poškozeno.

Vynikající domácí pesto

Zelené pesto Zelené pesto - Pesto alla genovese je zelená omáčka, jejíž hlavní složkou je bazalka. Původ pesta se klade do oblasti Ligurie v severní Itálii, přídomek genovese má podle severoitalského města Janov (Genova). Tradiční příprava klasického pesta spočívá v rozdrcení a tření bazalkových listů v mramorovém moždíři dřevěnou paličkou.. Do nich se dále přidává sůl, česnek, parmezán nebo jiný drobně strouhaný ovčí sýr a piniové oříšky,…

Výroba domácích jelit

K výrobě domácích jelit se používá vepřová krev. Pokud čerstvá vepřová krev není k dispozici, je ji možné nahradit sušenou krví, která je k dostání v uzenářských potřebách a  ředí se vodou. Postup Tuhý vepřový tuk nebo hřbetní vepřové sádlo nakrájíme na malé kostičky. V mističce smícháme koření, bylinky, cukr, sůl a strouhanku. Kořenicí směs potom vmícháme do vepřové krve promíchané se smetanou. Na másle nebo na oleji osmažíme nakrájenou…

Výroba domácích klobás

Na výrobu klobás se používají různé druhy masa, a to jak samostatně, tak ve směsích. Velmi důležitá je volba vhodného koření, bylinek a dalších případných přísad. Přípravu masa i plnění velmi snadní a urychlí speciální mlýnek na maso a plnička klobás Klobásy ze syrového masa K výrobě tenčích klobás použijeme skopová střívka. Pokud chceme čistě masovou klobásu, nepoužíváme pojiva jako ovesné vločky nebo strouhanku. Koření a bylinky do…

Výroba domácího salámu

Domácí výroba tepelně opracovaných salámů Domácí salám je měkký, jemně uzenou chuť získává ze slaniny. Postup Vepřové hrbetní sádlo necháme asi 30 minut ztuhnout v mrazáku. Očištěné libové maso a slaninu umeleme mlýnkem na maso s jemným kotoučem přímo do velké plastové mísy. V mističce smícháme koření, nakládací sůl, cibuli a česnek. Kořenicí směs rozmícháme ve vodě a nalijeme na mleté maso. Vše dobře promícháme a směs znovu umeleme v mlýnku…

Vysočina

  Vysočina je stále velmi oblíbený typický český trvanlivý salám. Jeho výroba byla zahájena v roce 1967 v uzenářském závodě v Hodicích a jednalo se o salám stejného složení jako salám uherský, ale tepelně opracovaný.   Podle normy z 1. ledna 1977 se na 10 kg Vysočiny používalo hovězí maso zadní zbavené karabáčku, tvrdých šlach a povrchového loje, předsolené - 4,2 kg vepřové maso libové zbavené chrupavek, předsolené - 2,70 kg vepřové maso…

Vysoká plec

Velká (vysoká) plec – hodí se k pečení vcelku, nakrájená na kostky je vhodná k přípravě gulášů a perkeltů, nakrájená na plátky se hodí k přípravě španělských ptáčků.

Vysoké žebro

Žebra jsou dobře prorostlá, po uvaření šťavnatá a měkká. Můžeme je rozdělit na libový plátek a mramorovanou střední část s žeberními kostmi. Žebra se prodávají s kostí nebo vykostěná. Vysoké a holé žebro je základem pro přípravu silného vývar i hustých polévek. Vykostěné holé žebro je vhodné k pošírování, nakrájené na kostky i k dušení. Střední mramorovanou část lze použít po nakrájení na tenké plátky i k přípravě minutek.

Vysoký roštěnec

Vysoký roštěnec je přední část roštěnce, která leží za podplečím a přechází do nízkého roštěnce. Jedná se o velmi hodnotné hovězí maso s podílem tuku 16%. Vysoký roštěnec je jemně vláknitý, prorostlý a šťavnatý. Z jeho nejlepší části, středu, se vykrajují rib eye steaky. Maso je vhodné k pošírování, pečení vcelku, smažení i grilování. Z vysokého roštěnce můžeme nakrájet i kotlety. Z celého hřbetu, od vysokého roštěnce až po květovou špičku…

Vývary z masa, ryb, zeleniny, hub...

Vývar se připravuje z méně hodnotných částí masa, drůbeže a ryb, ale také ze zeleniny nebo hub, a není tedy finančně příliš náročný. Vaření vývaru sice trvá poměrně dlouho - například z masa mírným varem i hodinu a víc - je příprava velmi snadná.  Můžeme ho uvařit i ve větším množství a zamrazit pro pozdější použití. V obchodech jsou dnes k dostání i čerstvé chlazené vývary, můžeme je připravit i z bujonových kostek. Vzhledem k tomu, že bývají…

Vyza velká

Je rozšířená v Černém a Kaspickém moři, objevuje se i v Jaderském moři. Trdliště se nacházejí ve středních tocích řek, kam vyzy táhnou na jaře nebo na podzim. Vyza velká má protáhlou, špičatou přední část hlavy a široká, půlměsícovitá ústa. Zbarvení hřbetu je šedé až zelení, břicho je světlejší. Ryby dorůstají do délky 6-7m a dosahují hmotnosti až 1500kg. V důsledku intenzivního výlovu jsou dnes ryby nad 2,50m a 360kg vzácné. Maso vyzy velké…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist