Jak správně skladovat zeleninu

Skladování zeleniny  není nic složitého, ale je nutné dodržet základní dlouhodobě osvědčená pravidla. Důležité jsou mimo jiné vhodné čisté prostory se správnou vlhkostí a teplotou.

více >
< méně

Kuchařská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Skladování zeleniny na delší dobu se v současné době už nevyužívá tolik, jako dříve, protože v obchodech je dostupná v podstatě celý rok. Pokud se ji ale rozhodneme uskladnit, je nutné dodržet několik základních pravidel, jako třeba vhodné prostory a podmínky, ale i oddělené skladování zeleniny a ovoce, a samozřejmě také i samotný způsob jejího uložení.

Obrázek  

Základní pravidla pro správné uskladnění zeleniny
  • Kvalitní zelenina
  • Vhodné prostory
  • Čistota a desinfekce
  • Samostatné ukládání
  • Skladování v jedné vrstvě

Kvalitní zelenina je základním předpokladem dlouhodobého uchování. Nesmí být otlačená, nahnilá nebo nějak jinak poškozená, a samozřejmě ji ukládáme očištěnou a suchou.

Vhodné prostory pro uskladnění zeleniny jsou tmavé, dobře větratelné, chladné a zabezpečené proti přístupu hlodavců a hmyzu. Důležitá je i vlhkost vzduchu, která by ideálně měla být okolo 70 až 80 procent. Ve vlhkém prostředí zelenina neztrácí vodu, nescvrkává se a nevadne.  Nejvhodnější teplota v zimě je od 4° Celsia, v jarním a letním období by neměla být vyšší než 12° Celsia. Zelenina nesmí zmrznout, protože tím přichází o vitamíny, ale i chuť a vůni.

Čistota a hygiena je samozřejmostí. Stěny vydesinfikujeme vápenným mlékem, regály a skladovací přepravky i boxy důkladně omyjeme a vysušíme.

Zeleninu skladujeme samostatně v jiných prostorách, než ovoce, především jablka a hrušky. Také některé druhy zeleniny není dobré skladovat na jednom místě nebo blízko sebe.

Zeleninu ukládáme tak, abychom ji mohli snadno kontrolovat a měli vždy dokonalý přehled o jejím stavu. Kusy by se neměly dotýkat a měly by být v jedné vrstvě.

Skladování různých druhů zeleniny

Brambory Obrázek

Brambory skladujeme zcela samostatně v tmavém místě, případně důkladně přikryté. Světlo totiž způsobí vytváření jedovatého solaninu, a brambory se pak nedají konzumovat. Uskladňujeme neomyté, ale očištěné a zcela suché brambory. Rané brambory s tenkou slupkou nejsou pro delší skladování vhodné. Uskladněné brambory pravidelně kontrolujeme, nahnilé a scvrklé odstraníme.

 Cibule a česnek ObrázekObrázek

Cibuli i česnek je nejlepší skladovat pověšené ve svazku. Nesmí být v blízkosti rajčat, protože pak ztrácí svoji typickou chuť a štiplavost. Cibuli ani česnek neukládáme ani vedle košťálovin, protože ty vylučují plyn etylen a cibule i česnek pak přijímají jejich chuť.

Kořenová zelenina Obrázek

Mrkev, celer , petržel, pastiňák, zimní ředkev, černý kořen - můžeme napíchat do bedny s pískem, který občas mírně navlhčíme. Zelenina se nemá vzájemně dotýkat. Nedoporučuje se ukládání v blízkosti rajčat, například mrkev pak zhořkne.

Okurky,petržel, kapusta, zelí   Obrázek   ObrázekObrázek

Kapustu, petržel nebo okurky neuskladňujeme blízko rajčat a jablek, protože potom rychle zežloutnou. Pokud nemáme možnost odděleného uskladnění, uložíme je do igelitových sáčků.

Zelí, kapusta a čínské zelí může v optimálních podmínkách uskladnění vydržet i čtvrt roku. Ideálně ho skladujeme zavěšené v síťkách. V žádném případě ho před uskladněním nezbavujeme žádných listů, protože ty ho chrání proti osychání. Hlávky by se měly občas obrátit a přitom zkontrolovat, zda se na nich neobjevuje plíseň.

Chřest Obrázek

Chřest je na trhu omezenou dobu, ale jeho období možné prodloužit správným uskladněním nebo i zamražením. Čerstvý chřest je velmi křehký a tak je potřeba s ním i při skladování zacházet velmi opatrně.

Uskladněnou zeleninu pravidelně alespoň jednou za týden kontrolujeme a nahnilou nebo jinak poškozenou okamžitě odstraníme. Pokud je to potřeba, skladujeme-li například zelí a další podobné druhy, prostory důkladně provlhčíme.


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist