Pikantní polévka s rýží a rajčaty

Ingredience


Bobkový list 1 ks
Celer bulvový 200 g
Česnek 1 ks
Chilli paprička 1 ks
Cibule 1 ks
Hovězí maso přední 800 g
Mrkev kořen 1 ks
Nakládaný zelený pepř 1 polévková lžíce
Petržel kořen 200 g
Pórek 1 ks
Sůl 1 kávová lžička
Voda pitná 1.5 l
Bazalka 0.5 polévková lžíce
Česnek 2 stroužek
Cibule 2 ks
Estragon 0.5 polévková lžíce
Máslo čerstvé 1 polévková lžíce
Olej sezamový 1 polévková lžíce
Paprika mletá pálivá 0.5 kávová lžička
Rajčata 8 ks
Rýže loupaná 200 g
Sůl 0.5 kávová lžička
Voda pitná 0.5 l
hodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnoceníhodnocení
  1. Omytá rajčata pokrájíme na osminky. Česnek s cibulí oloupeme a pokrájíme na tenké plátky. Čerstvý estragon s bazalkou opláchneme, necháme odkapat, lístky estragonu otrháme a bazalku pokrájíme.
  2. V hrnci si na rozpáleném oleji zpěníme cibuli s česnekem, přidáme byliny a pod pokličkou dusíme asi 5 minut.
  3. Dobře promytou rýži dáme vařit do 1/2 litru mírně osolené vody. Vaříme ji doměkka (podle návodu), pak ji scedíme, propláchneme a necháme odkapat.
  4. Na podušenou cibuli s bylinkami přilijeme 1 litr scezeného hovězího vývaru a po 8 minutách vaření přidáme uvařenou rýži. Rýži necháme přejít varem a polévku hned odstavíme z plotny. Dochutíme solí, mletou pálivou paprikou a podáváme.
  5. Hovězí světlý vývar [27325]:
  6. Hovězí hrudí omyjeme a osušíme. Cibuli očistíme tak, že odstraníme jen vrchní suchou slupku, ostatní slupky necháme. Cibuli rozkrojíme a v suché pánvi opečeme dozlatova obě poloviny rozkrojené cibule, plochou stranou dolů. Očistíme a omyjeme kořenovou zeleninu: mrkev, petržel a celer. Mrkev s celerem a petrželí pokrájíme na kousky, pórek nakrájíme na kolečka.
  7. Maso se zeleninou dáme do hrnce a zalijeme minimálně 1,5 litru studené vody tak, aby všechny ingredience byly ponořené.
  8. Přidáme lžíci zeleného pepře, 1 bobkový list, 1 malou sušenou chilli papričku a jeden stroužek česneku.
  9. Hrnec zakryjeme poklicí a polévku přivedeme zvolna do varu. Po chvíli vaření (necháme ji zblanšírovat) vodu z polévky slijeme, nalijeme znovu vodu a uvaříme napodruhé. Takto bychom měli dosáhnout čistého, ne zakaleného vývaru.
  10. Polévku vaříme 90-120 minut. Vývar nesmí prudce vřít, vaříme ho při mírné teplotě, jen aby probublával. Při varu se z masa vyloučí bílkovina a na povrchu se sráží v podobě pěny, kterou nesmíme odstranit. Při pozvolném vaření se z této pěny na povrchu utvoří tenká vrstva hnědé sraženiny, kterou potom dírkovanou lžící odstraníme.
  11. Uvařený světlý hovězí vývar přecedíme. Maso pokrájíme na plátky nebo malé kostky a vrátíme zpět do polévky. Podle chuti osolíme a vložíme zpět i pokrájenou zeleninu.