Niva

NIVA je sýr s modrou charakteristickou plísní a je českou napodobeninou francouzského ovčího sýra Roquefort.

Původ a historie

V polovině 20. století se název Roquefort stal chráněný, a tak podobné sýry musely dostat jiné označení. Technolog z tehdejší mlékárny v Českém Krumlově – později Jihočeské mlékárny a v současnosti Madeta – navrhl název Niva, protože mu modrozelená barva sýra připomínala úrodnou rozkvetlou louku. Niva je také jméno obce, která sousedí s mlékárnou v Otinovsi.

Název Niva používají všichni výrobci v České republice, pouze Jihočeská niva a Jihočeská zlatá niva mají ochranné označení Evropské unie. V minulosti byl dokonce veden o název „Niva“ spor se Slovenskou republikou, který Česká republika vyhrála. Ve většině zemí EU ale není název Niva v podstatě známý a ani používaný. 

Vzhled, chuť, vůně…

Sýr Niva je měkký, má smetanovou až žlutě sýrovou barvu, jeho povrch je světle hnědý, uvnitř jsou světlé až tmavě zelené ušlechtilé plísně, které mohou být mírně drobivé nebo roztíratelné podle stupně zralosti. Povrchová barva je znakem vyzrálosti.

Na konci období trvanlivosti se pod obalem může vytvořit slabě oranžový maz nebo plísňový prorost, zdravotní nezávadnost sýra se tím ale nijak nenarušuje.

Chuť Nivy je slaná, výrazně pikantní, sýr má příchuť po ušlechtilých plísních.

Složení

Niva se vyrábí z kravského mléka, smetanového zákysu, jedlé soli, chloridu vápenatého, syřidla a sýrové kultury Penicillium roqueforti. Obsahuje 52 % sušiny, 50 % tuku v sušině, 5 % kuchyňské soli a 1,5 % cukru. Energetická hodnote ve 100 g sýra je 1500 kJ využitelné energie.

Druhy

Výrobci Nivy v ČR:

- MADETA a. s. - výrobní závod Český Krumlov

- Niva s. r. o. Dolní Přím

- Mlékárna Otinoves s. r. o. - obec s názvem "Niva" je jen 1 km od sídla této mlékárny, která do roku 2003 k dozrávání sýru Niva používala jeskyni Michálka v Moravském krasu

Niva se balí a na trh dostává v různých formách:

Niva válec - váží průměrně 2 kilogramy, balí se aluminiové folie

Niva porcovaná - trojúhelníková výseč váží přibližně 100 gramů

Niva zlomky - pouze pro požadavky případného dalšího zpracování se balí do zdravotně nezávadných obalů z polyethylenu.

Použití Nivy v gastronomii

Niva ve stáří 21 až 30 dnů má pevnější tvarohovitou konzistenci a je vhodný například k obalování nebo přípravě různých pomazánek.

Sýr starý 25 až 55 dnů je měkčí a více zralý, má pikantní výraznou chuť a je vynikající pro přímou konzumaci například k vínu.

Dostupnost a skladování

Niva je u nás k dostání ve všech supermarketech.

Minimální trvanlivost sýra je většinou 21 až 24 dní od data balení při skladování v teplotě 4 až 8 °C.