Základní recept a rady

Obrázek lekce Základní recept a rady

Vynikající domácí chléb je možné upéct i bez domácí pekárny - stačí použít v předepsaném množství správné ingredience a samozřejmě dodržet postup přípravy těsta i teplotu a dobu pečení.

více >
< méně

Cukrářská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Pečení domácího chléba není příliš složité. Pokud použijete kvalitní suroviny, dodržíte jejich předepsané množství a postup přípravy těsta a také dobu a teplotu pečení, zcela jistě se vám chutný a voňavý domácí chléb povede.

Obrázek

Základní suroviny, postup přípravy těsta a pečení domácího chleba

Při přípravě těsta vždy skutečně používejte kvalitní ingredience a dodržujte stanovené vyzkoušené postupy - jedině tak bude váš vlastní chléb skutečně mnohem lepší než kupovaný...

Základní suroviny

Stejně jako u ostatních pekařských výrobků musí být i suroviny na přípravu domácího chleba měly být maximálně čertvé a kvalitní.

  • 500 gramů pšeničné mouky 
  • 3 až 3,5 decilitru vlažné vody
  • půl kostky - cca 20 gramů - droždí
  • půl lžičky cukru krupice
  • lžička soli
  • lžička drceného kmínu

Základní postup

Pokud nemáte domácí pekárnu, do které jen nasypete suroviny a zvolíte program, musíte si těsto připravit ručně nebo s pomocí hnětače.

Droždí rozdrobíte do vody, rozmícháte s polovinou lžičky krupicového cukru a na teplém místě necháte vzejít kvásek.

Ve velké míse smícháte mouku se solí a kmínem, pak uprostřed uděláte důlek a do něj dáte kvásek. Přilijete část vody a začnete velkou vařečkou mísit těsto. Když se všechny ingredience spojí, vyklopíte těsto na pomoučenou pracovní plochu a těsto pak už hnětete jen rukama. Podle potřeby je možné po malých částech přidávat mouku a přilévat vodu.

Propracování těsta by mělo být velmi důkladné, chléb je pak kypřejší.

Obrázek

Správně propracované těsto by mělo být vláčné. Příliš řídké by se při kynutí rozteklo na placku, z tuhého by byl chléb suchý a drobil by se.

Těsto vložíte zpět do velké mísy, povrch poprášíte moukou, mísu přikryjete utěrkou a dáte na teplé místo, kde těsto necháte přibližně 30 minut odpočívat. Pak ho znovu vyklopíte, propracujete a vytvarujete z něj ovál.

Plech na pečení vyložíte pečícím papírem, ovál těsta na něj opatrně přendáte, přikryjete utěrkou a necháte minimálně hodinu a půl kynout.

Přibližně půl hodiny před samotným pečením rozehřejete troubu na 220° Celsia a vložíte do ní kastrůlek s vodou – ten před pečením z trouby vyndáte. Pečící mřížku umístíte do spodní třetiny trouby.

Když je těsto nakynuté, potřete ho slanou vodou v poměru na polovinu hrnku vlažné vody čtvrt lžičky soli. Plech s těstem vložíte do rozehřáté trouby a v teplotě 220° Celsia chléb pečete 10 minut. Pak teplotu snížíte na 170° Celsia a ještě 20 až 30 minut v ní chléb necháte dopéct.

Pokud je v průběhu pečení kůrka již hnědá – přibližně po 20 minutách – můžete troubu otevřít a chléb znovu potřít slanou vodou. Doporučuje se také přitom chléb z plechu přesunout přímo na mřížku v troubě, protože tak se velmi dobře propeče ze všech stran.

Dobře upečený chléb vydává po poklepání na kůrku dutý zvuk.

Upečený chléb se nechává vychladnou na mřížce. Bude vážit přibližně 800 gramů a může chladnou i několik hodin. Do mikrotenového sáčku vkládejte už skutečně vychladlý chléb, výhodnější pro jeho uchování jsou ale speciální tzv. chlebníky.

Obrázek


Praktické rady pro domácí pečení chleba

Přesné dodržování množství surovin v receptu není úplně nutné, protože různé typy mouky mají odlišnou nasákavost. Základním poměrem je 500 gramů pevných složek těsta a 3,5 decilitru složek tekutých.

Bílou mouku je možné nahradit moukou celozrnnou, do těsta je možné přidávat na dochucení i mnoho dalších ingrediencí

Těsto by mělo být vlhčí, suché a hutné těsto špatně kyne

Kynutí nemusí probíhat jen na teplém místě. Těsto nakyne i v chladu, ale pomaleji – chléb pak ale bude chutnější. Místa a těstem na kynutí ale nesmí být v průvanu, protože v takovém případě těsto nevykyne.

První kynutí může probíhat i přes noc v chladničce. Chladné prostředí sníží aktivitu kvasinek, těsto ale bude ráno perfektně vykynuté a chléb bude mít výraznější aroma.

Pokud těsto při kynutí zvětší svůj objem víc než dvojnásobně – tzv. přezraje, většinou se lepí a táhne. V takovém případě většinou stačí s těstem několikrát udeřit o pracovní plochu a pak ho nechat opět dokynout. 

Při pečení je nutné dodržovat a hlídat teplotu v troubě. Při vysoké teplotě se spálí kůrka, při nízké se chléb vysuší.

Lesklý povrch kůrky se získá okamžitým potřením čerstvě upečeného chleba vodou.

Lesklý povrch kůrky upečeného chleba vytvoří potření olivovým olejem, kůrka navíc dostane příjemné olivové aroma.

Obrázek

Domácí chléb – základní recept

Suroviny

  • 1 kilogram hladké výběrové mouky
  • 0,5 litru vlažné vody
  • 1 lžička drceného kmínu
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička cukru krystal
  • 50 gramů droždí
  • slaná voda
  • rozpuštěné máslo

Postup

Nejdříve si připravíte kvásek. V misce smícháte 3 polévkové lžíce vlažné vody a rozdrobeným droždím a cukrem, vše důkladně rozetřete a na teplém místě necháte vzejít kvásek.

Ve velké míse smícháte hladkou mouku, sůl a kmín, pak přidáte kvásek, půl litru vlažné vody a vypracujete těsto. Těsto můžete nejdříve nechat promíchat i hnětačem, pak ho ale vyklopte na pomoučenou pracovní plochu a propracujte rukama. Pokud by bylo řídké, přidejte mouku, husté nařeďte vodou.

Těsto dejte zopět do mísy, posypte ho moukou, přikryjte utěrkou a nechte kynout. Vykynuté těsto znovu propracujte, vytvořte z něj dva bochánky, ty položte na pečící plech s pečícím papírem a nechte je znovu vykynout.

Plech s chlebem vložte na rošt ve spodní třetině trouby, rozehřáté na 220° Celsia a nechte v této teplotě péct 10 minut. Pak teplotu snižte na 170° Celsia a pečte ještě přibližně 30 až 45 minut. Po 20 minutách pečení je možné troubu otevřít, chléb potřít slanou vodou a přemístit z plechu na mřížku, kde se perfektně stejnoměrně propeče.

Upečený chléb nechte důkladně zcela vychladnout.


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist