Bagety

Obrázek lekce Bagety

Bagety jsou druh kynutého pečiva, který pochází z Francie. Tvarem připomínají úzkou delší malou veku. Chutné bagety si můžete upéct i doma.

více >
< méně

Cukrářská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Bageta má název z francouzského pojmenování jejich tvaru – baguette, které v překladu znamená hůlka. Ve Francii jsou tradičním pečivem, ve světě se pak různě plní a obkládají, případně servírují jako samostatné pečivo k salátům a pomazánkám.

Obrázek  

Těsto na bagety

Bagety se pečou z kynutého těsta. Jeho základem je hladká nebo polohrubá mouka, sůl a droždí. Těsto se většinou zadělává jen vodou, tuk v něm není žádný, případně se ho přidává jen velmi malé množství.

Nejrychlejší a nejméně pracná je příprava těsta v domácí pekárně, která těsto zadělá a nechá vykynout. V případě ruční přípravy těsta se může použít elektrický domácí robot nebo hnětač. Pokud použijete ruční hnětač, jsou vhodné vyšší a užší mísy s průměrem 20 až 25 centimetrů, protože v širších mísách se těsto špatně propracuje.

Těsto se nechává kynout přibližně 45 minut až jednu hodinu na teplém místě. Správně vypracované těsto má po vykynutí dvojnásobný objem, je pružné a nelepivé.

Tvarování baget

Bagety se vytvářejí z vykynutého těsta na poloučené pracovní ploše. Těsto se rozdělí na jednotlivé díly podle počtu baget. Při domácím pečení je dílka bagety omezená velikostí plechu. Ze 40 dekagramů mouky je možné připravit 4 širší nebo 5 užších baget na délku plechu, případně 6 až 8 kratších baget na šířku plechu.

Každý díl těsta se mírně rozválí válečkem nebo roztáhne rukou na obdélník, kterého délka by měla odpovídat předpokládané délce bagety a šířka by měla být přibližně 20 centimetrů. Spodní třetina se pak přeloží do dvou třetin těsta, horní třetina se přeloží přes tuto část a složené těsto se ještě přeloží na polovinu. V polovině tvaru vytvoříte rýhu, těsto znovu přeložíte a lehce poválíte pod dlaní do potřebné dílky bagety.

Vytvarované bagety se přendají na plech s pečícím papírem a nechají ještě přibližně 15 minut kynout.

Pečení baget

Před vložením do trouby se do baget udělá několik šikmých řezů. Mohou se péct bez posypu, případně posypané solí, kmínem, mákem nebo různými semínky.

Křupavější kůrku získáte, když bagety těsně před vložením do trouby potřete vodou.

Aby byly bagety křupavé, musí se upéct poměrně rychle. Plech s bagetami se vkládá do trouby, předehřáté na 220° Celsia a teplota se v průběhu pečení nesnižuje.

Servírování baget

Bagety jsou nejlepší čerstvé, kdy jsou nejvíce křupavé a křehké. Servírují se jako příloha k salátům nebo pomazánkám, polévkám, gulášům, k uzeninám…

Obrázek

Bagety se velmi často plní nebo obkládají. Do podélně rozříznutého pečiva je možné vkládat listy salátu, plátky sýra, uzeniny, plátky rajčat, papriku a další druhy zeleniny. Před vložením ingrediencí se často potírají máslem, hořčicí, kečupem nebo dresinkem. Bagety je také možné plnit paštikami nebo pomazánkami, ty by ale měly být hustší.

Bagety poměrně rychle ztrácí svoji křehkost, ale pak se mohou využít třeba na jednohubky, případně se dají dobře zapékat a tím se částečně obnoví jejich původní křehkost.

Ztvrdlé bagety se mohou nakrájet na kostičky do knedlíků, případně usušené semlít na netučnou strouhanku.


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist