Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Faggot – syrový

Faggot je masný výrobek z mletého vepřového bůčku, jater, srdce a někdy plic. Masová směs se ochucuje šalvějí a tvaruje do placiček. Placičky se potom zabalí do vepřové síťky a pečou se. Podávají se s cibulovou omáčkou. Faggot měří 12cm a široký je 7cm.

Fagottini

Jedná se o malé těstovinové taštičky. Jsou plněné.

Falukorv TSG – vařený

Falukorv je vuřt uzený v horkém kouři, vyrobený ze směsi hovězího nebo telecího a vepřového masa. Tento masný výrobek musí obsahovat více než 40% masa a musí být zahuštěný bramborovým škrobem. Falukorv se vaří a před podáváním se smaží nebo chvíli povaří. Měří 20cm a široký je 5cm.

Farfalle

Farfalle jsou známé italské těstoviny ve tvaru motýlků. Mají zářivě žlutou barvu. Jsou vhodné zejména k delikátním zeleninovým pokrmům, podávají se také k rybám.

Farfalline

Farfalline jsou těstoviny ve tvaru malých, drobných motýlků. Jsou vhodné především do polévek.

Farinheira – vařený

Farinheira je světlá, měkká klobása nakyslé chuti. Vyrábí se z pšeničné mouky, vařeného hovězího nebo vepřového tuku, bílého vína, česneku, papriky a někdy také pomerančové šťávy. Klobása se udí po dobu až 7 dnů, je dlouhá 35cm a široká 4cm. Tento masný výrobek je třeba před podáváním ještě povařit.

Farmhouse sausage – syrový

Tato farmářská klobása se vyrábí z hrubě mletého vepřového masa – má hrubší strukturu než ostatní britské klobásy. Malovýrobci používají při výrobě Farmhouse sausage i jiné druhy masa a klobásy ochucují různými bylinkami. Farmhouse sausage měří 12cm a široká je 3cm.

Fazol

FAZOLE OBECNÁ - latinsky Phaseolus vulgaris – anglicky bean, německy Bohne, francouzsky haricot, italsky fagiolino – jsou další významnou světovou luštěninou. Odrůdy se rozlišují především podle vzrůstu na nižší keříčkové a vyšší tzv. tyčkové, které potřebují oporu. Velmi zdravá a chutná luštěnina Fazole mají velmi dlouho historii a i v současnosti patří mezi velmi oblíbené druhy luštěnin. V kuchyni se mohou připravovat na mnoho způsobů. V…

Fazole

FAZOLE OBECNÁ - latinsky Phaseolus vulgaris – anglicky bean, německy Bohne, francouzsky haricot, italsky fagiolino – je významnou světovou luštěninou. Velmi zdravá a chutná luštěnina Fazole mají velmi dlouhou historii a i v současnosti patří mezi velmi oblíbené druhy luštěnin. V kuchyni se mohou připravovat na mnoho způsobů. Obsahují velké množství bílkovin a vlákniny, vitaminy A, B, E a C, kyselinu listovou a minerály, jako draslík, fosfor,…

Fedilini

Jedná se o těstoviny ve tvaru vlasových nudlí. Nejčastěji se používají jako vložka do polévek.

Fen chang – vařený

Čínská klobása vyrobená z vepřového masa a fazolového škrobu. Ochucená je jarní cibulkou, sezamovým olejem, zázvorem, sójou a pepřem. Klobása Fen chang se fermentuje, vaří s trochou třtinového cukru a potom se lehce udí. Měří 40cm a široká je 5cm.

Fenykl obecný

Jinak také vlašský kopr, italský kopr, úkrop. Používáme semena, mletá nebo celá. Fenykl má nasládlou chuť připomínající lékořici. Semena fenyklu obsahuje směs pěti koření. Používá se při nakládání zeleniny a okurek jako nakládací koření. Fenyklem lze ochutit čaj i chléb, koření se jím také rybí nebo zeleninové pokrmy. Je možné jej kombinovat s petrželkou, chilli a dobromyslí. Fenyklová semena jsou k dostání v obchodech s kořením, ale i v…

Fermentované salámy

Tímto termínem označujeme masné výrobky, které se vyrábějí tepelně neopracované a syrové se také konzumují. Fermentované salámy dělíme na roztíratelné a krájitelné.

Fermentovaný salám Felino

Salám se vyrábí z vepřového masa. Lehkou chuť mu dodává směs soli, pepře, česneku a bílého vína. Felino zraje na severu Itálie v suchém podnebí 2-3 měsíce. Má červenou barvu a jemné zrnění.

Feste Runde – fermentovaný, sušený

Rohwurst vyráběný v Durynsku z vepřového masa. Ochucuje se celým pepřem a česnekem. Fermentuje se a suší, dokud nemá pěknou hnědou barvu. Feste Runde je dlouhý 30cm a široký 5cm.

Feta

FETA je měkký sýr původem z Řecka. Vzhled, chuť, vůně… Tento sýr má pevnou konzistenci, bílou barvu a nemá žádnou kůrku. Feta má lehce nakyslou, slanou chuť a voní slabě po zkyslém mléce. Výroba Feta se vyrábí většinou z ovčího mléka, lze k němu přidat ale i mléko kozí. Sýřenina se ukládá do perforovaných plechových nebo dřevěných forem, aby mohla odtéci syrovátka. Po 24 hodinách lisování se těsto krájí na plátky a ukládá do ocelových nádob,…

Fettuccine

Jedná se o těstoviny ve tvaru dlouhých nudlí, které jsou stočené do hnízd. Jsou vyrobené z porézního, hrubšího těsta, zachovávají si křupavost. Při vaření se hnízda rozvírají a na talíři se pak doplňují dalším jídlem. Fettuccine se hodí k nejrůznějším omáčkám.

Figatelli – sušený

Figatelli je tenká, vrásčitá klobása vyrobená z vepřových jater, krve a malých kousků tuku. Klobása je mírně uzená, měří 20cm a široká je 3cm. Podává se syrová, nakrájená na plátky nebo se přidává do teplých pokrmů.

Fíky

FÍKY - latinsky Ficus carica, anglicky fig,francouzsky figue, španělsky higuera, italsky fico nebo německy Feige - nejsou plody, ale sdružená uzavřená plodenství rostliny Fíkovník smokvoň, známé i jako Smokvoň obecná. Chutné, šťavnaté, výživné… Fíky patří mezi nejstarší ovoce na světě, i když z botanického hlediska se vlastně o ovoce nejedná. Fíkovník byl pro mnoho starověkých národů posvátným stromem a fíky byly důležitou složkou výživy. V…

Finocchiona

Jedná se o tradiční toskánskou specialitu. Salám se vyrábí ze směsi libového a tučného vepřového masa. Chuť dotvářejí fenyklová semínka, sůl, pepř, česnek a víno. Finocchiona zraje ve studených sklepích. Má měkkou konzistenci a jemně kořenné, sametové aroma.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist