Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Jablečný ocet

JABLEČNÝ OCET – anglicky apple cider vinegar je ocet vyráběný z jablek, jablečného vína nebo moštu. Zdravý a výrazný Jablečný ocet obsahuje silné aromatické látky a je skvělý pro dochucování zeleninových pokrmů. Je výborný pro zlepšení metabolismu, pomáhá při hubnutí. Historie Jablečný ocet znali již staří Římané a Řekové i Egypťané a Babylóňané. Ti všichni ho používali pro jeho léčivé účinky. Vzhled, chuť a vůně Jablečné octy jsou jemně…

Jablko

JABLKO latinsky pupillam, anglicky apple,francouzsky pomme neboněmecky Apfel je plod stromu jabloň domácí - lat. domum pupilám. Jablka mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější ovoce nejen ve střední Evropě, ale na celém světě. Po citrusových plodech, banánech a hroznovém víně jsou čtvrtý nejvíce pěstovaný druh ovoce. Krásné, chutné, voňavé, zdravé… Jablka patří mezi ovoce, které člověk zná a konzumuje od dávných dob. Jablko bylo na planetě již…

Jadel

Jadel je český pletený a pařený sýr s kravského nebo ovčího mléka. Podobně jako například mozzarella se Jadel ukládá do slaného nálevu, aby neztratil svoji typickou chuť a nevyschlo. Jadel se neroztéká ani při zahřátí na vyšší než běžnou teplotu. V České republice Jadel vyrábí několik větších mlékáren. Je zde velmi oblíbený, často se jím nahrazují dražší nebo méně dostupné podobné sýry z jihu Evropy.

Jagdsalami – fermentovaný, sušený

Jedná se o dokonale sušený, tvrdý salám. Tento Rohwurst je vyrobený z hovězího a vepřového masa, kořeněný je pepřem a česnekem. Obvykle se tvaruje do šišek na průřezu hranatých. Jagdsalami měří 25cm a široký je 5cm.

Jagdwurst – vařený

Jagdwurst je lovecký salám vyrobený z jemně mletého vepřového nebo krůtího masa, prokládaného kousky vepřového nebo hovězího masa. Salám je měkký, někdy se udí, měří 30cm a široký je 10cm. Podává se zastudena, nakrájený na tenké plátky.

Jáhly

Jáhly patří mezi obiloviny. Jedná se o proso zbavené slupky. Jáhly obsahují železo, křemík, karoteny, vitamin B a minerály. Kuchyňská úprava je podobná jako u rýže - jáhly spaříme vroucí vodou, zalijeme je další vroucí vodou a uvaříme doměkka. Z jáhel připravujeme sladké i slané pokrmy.

Jahoda zahradní (Fragum)

JAHODA ZAHRADNÍ - latinsky Fragum, anglicky strawberry, francouzsky fraise neboněmecky Erdbeere - je plod, rostoucí na rostlině jahodník zahradní - lat. Fragaria x anananssa. Odborně je jahoda souplodí nažek na šťavnatém zdužnělém květním lůžku. Toto souplodí nažek vytváří nepravý plod… Krásné, lahodné a voňavé pokušení… Jahody jsou v naší zeměpisné oblasti první zralé letní ovoce. Sezona čerstvých jahod není nijak dlouhá. Původ a historie …

Jak dlouhodobě uchovat suroviny

Konzervace potravin může významně prodloužit jejich trvanlivost. Mnoho surovin a potravin ale můžeme běžně a bez problémů koupit každý den, a tak je v mnoha případech dlouhodobá konzervace téměř zbytečná. Vyplatí se spíše o sezónních produktů. Způsoby dlouhodobého uchování Mražení je nejpoužívanější možnost, kdy suroviny a potraviny ve vhodném obalu vystavíme velmi nízkým teplotám. Zmražené by ale neměly být dobu delší než jeden rok. Sušení…

Jak dokonale zavařovat

Zavařování  je velmi používaný způsob konzervace ovoce, zeleniny a mnoha dalších surovin i potravin, ale třeba i hotových jídel.  Dobře zavařené produkty vydrží i několik roků ve stavu, kdy jsou vhodné k další kuchyňské úpravě. Zavařování je velmi jednoduchý způsob konzervace vysokými teplotami. Připravené produkty se vloží samostatně nebo s vhodným nálevem do sklenice. Ta se uzavře víčkem a ponoří na určitou dobu do horké nebo vařící vody. Zde…

Jak nakupovat, zpracovávat a uchovávat suroviny

Potraviny a suroviny bychom měli nakupovat nejen s ohledem na kvalitu, ale i na potřebné množství. Důležitá je samozřejmě i cena, ale ta často kvalitě a množství neodpovídá. Nejdůležitějšími údaji jsou složení, výrobce nebo dodavatele, datum výroby, doporučené spotřeby a minimální trvanlivosti. Čerstvé potraviny Z čerstvých potravin se vaří podstatně lépe, a také konečná chuť připraveného jídla je samozřejmě zcela jiná, než pokud se používají…

Jak nejlépe strouhat sýry

Nastrouhané sýry mají v studené i teplé kuchyni mnoho možností použití. Vždy je ale potřeba použít správný druh sýra, který by měl být i kvalitní. Vhodné sýry na strouhání Ke strouhání se hodí různé druhy sýrů. U nás se používá především Eidam, vhodné  jsou i ostatní tvrdé sýry jako Ementál, Gran Moravia, Parmezán a Gouda. Používá se i Mozzarella nebo různé směsi sýrů. Strouhání K strouhání sýra je potřeba kvalitní struhadlo nebo kráječ.…

Jak správně grilovat steaky

Grilování steaků vyžaduje určitou zručnost i zkušenost,vždy je potřeba použíte opravdu správný druh masa a dodržet postup přípravy i dobu grilování. Grilování steaku Porterhouse Porterhouse je velmi oblíbený steak a recept na jeho přípravu by měl znát každý, kdo rád griluje. Vhodnou metodou tepelné úpravy je přímé grilování při vysoké teplotě, doba grilování je 14 až 20 minut.  Před položením masa na gril potřeme kouskem tuku ze steaku žebra…

Jak správně používat a uvařit

Základem přípravy jídel je nejen správný výběr jednotlivých ingrediencí a jejich kvalita, ale i znalost možností jejich použítí, přípravy a úpravy. Zde se dozvíte mnoho informací o používání různých ingrediencí a potravin, ale i rady a triky, s kterými bude vaření jednodušší a v mnoha případech i rychlejší a tím samozřejmě i levnější. Koření a bylinky jsou v kuchyni nezbytné ingredience. Koření se v teplé i studené kuchyni používá k vylepšování…

Jak správně skladovat suroviny

O trvanlivosti potravin a surovin se rozhoduje již při nákupu. Z různých informací u zboží jsou mimo složení nejdůležitějšími údaji hlavně data výroby a spotřeby, případně datum minimální trvanlivosti. V mnoha případech jsou také uvedeny vhodné skladovací podmínky. K uskladnění potravin a surovin jsou v kuchyni různé skříňky, skříně a police, ale také samozřejmě i lednice a mrazák, v některých případech se využívají spíže a sklepy. Odborně se…

Jak správně skladovat zeleninu

Skladování zeleniny na delší dobu se v současné době už nevyužívá tolik, jako dříve, protože v obchodech je dostupná v podstatě celý rok. Pokud se ji ale rozhodneme uskladnit, je nutné dodržet několik základních pravidel, jako třeba vhodné prostory a podmínky, ale i oddělené skladování zeleniny a ovoce, a samozřejmě také i samotný způsob jejího uložení.   Základní pravidla pro správné uskladnění zeleniny Kvalitní zelenina Vhodné prostory…

Jak správně uvařit rýži - video

Vaření rýže není nic složitého, ale pokud ji chcete mít uvařenou opravdu tak, jak má správně být, podívejte se na video s šéfkuchařem Radkem Šubrtem... Příprava rýže Před tepelnou úpravou je potřeba rýži připravit. Pokud nekupujete rýži v sáčcích, je potřeba ji zbavit nečistot a pořádně proprat, abychom ji zbavili škrobu. Rýži přebereme a odstraníme z ní případné drobné kamínky Po vyčištění propláchneme několikrát pod studenou vodou …

Jak uvařit nejlepší rizoto

Rizoto se v originální italské receptuře připravuje z krátké kulaté rýže, nejlépe rýže Arborio, Carnaroli nebo Vialone Nano. Tato úprava rýže pochází ze severní část Itálie, kde se v Lombardii a kraji Veneto rýži v podnebí Pádské nížiny velmi dobře daří. Rizoto je tradiční jídlo milánské kuchyně a na jídelních lístcích restaurací je často nabízené ve více variantách, než těstoviny.  Podává se  jako předkrm nebo hlavní chod, většinou  ale jako…

Jak vyrobit vynikající domácí těstoviny

Výhodou domácích těstovin je i možnost různého ochucení a vylepšení jejich vzhledu např. bylinkami nebo drceným pepřem – v tom případě budou tečkované. Použije-li se celozrnná mouka, budou mít těstoviny mírně ořechovou příchuť. Vmícháním 10 gramů sušených jemně umletých nebo v hmoždíři utlučených hub a 1 lžíce velmi jemně sekané petrželky se vytvoří houbové těstoviny. Na výrobu domácích těstovin je potřeba těsto z několika základních ingrediencí…

Jalovec obecný - jalovčinky

Jinak jalovčinky, jalovcové borůvky, boleráz. Používáme bobule, čerstvé a sušené, mleté i celé. Jalovčinky voní jako jehličnatý les, jejich chuť je lehce pryskyřičnatá a sladce kořenitá. Jsou typickým kořením k pokrmům ze zvěřiny, např. k srnci či k divokému kanci. Hodí se také k hovězímu, vepřovému i jehněčímu masu, ochucujeme jimi červené i bílé zelí, červenou řepu, ředkev a mrkev. Látky v jalovčinkách obsažené chutnají po ginu. Rozmačkaný…

Jamón Ibérico

Šunka vyráběná z masa černých iberských prasat. Patří k nejlepším vzduchem sušeným šunkám na světě a k nejdražším masným výrobkům. Jamón Ibérico zraje 14-36 měsíců. Má podlouhlý tvar a lehce mramorované, růžové až purpurové křehké maso. Konzumuje se nakrájená na tenké plátky a měla by mít pokojovou teplotu. Šunku uchováme na suchém, chladném místě a na řezu ji přikryjeme proužky slaniny, aby nevysychala.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist