Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Paio – fermentovaný, sušený

Paio je uzená klobása vyrobená z velkých kusů libového vepřového masa. K ochucení se používá česnek a paprika. V některých oblastech se do klobásy přidávají další přísady, např. římský kmín, bobkový list nebo víno. Klobása Paio měří 15cm a široká je 7,5cm. Podává se nakrájená na plátky.

Pajc

Tímto slangovým výrazem se rozumí marináda k nakládání masa. Nejčastěji sestává z oleje, vína, octa, citronové šťávy a různého koření.

Pajc

Tímto slangovým výrazem se rozumí marináda k nakládání masa. Nejčastěji sestává z oleje, vína, octa, citronové šťávy a různého koření.

Pakambala kosočtverečná

Je rozšířená od jihu Norska po sever Maroka, včetně Středozemního a Černého moře. Hlavní oblastí výlovu je severní Atlantský oceán. Pakambala kosočtverečná vzhledem připomíná pakambalu velkou, chybí ji ale dermální (kožovité) kosti a tělo je štíhlejší. Ryby dorůstají do délky max. 75cm a dosahují hmotnosti asi 8kg. Pakambala kosočtverečná patří k hodnotným konzumním rybám, prodává se nejčastěji čerstvá, méně často mražená.  Maso není tak…

Pakambala průsvitná

Je rozšířená od severovýchodního Atlantiku po Středozemní moře. Pakambala průsvitná má šikmou hlavu a ústa s výrůstkem na spodní čelisti. Tělo je oválné, pískové barvy. Vrchní strana těla je pokrytá skvrnami, ryby po zahrabání do písku na mořském dně splývají s okolím. Maso je vhodné ke smažení na másle.   K blízkým příbuzným patří pakambala čtyřskvrnná ( Lepidorhombus boscii ), pakambala norská ( Phrynorhombus norvegicus ) a topknot (…

Pakambala velká

Je rozšířená od Islandu po Maroko, včetně Středozemního a Černého moře. Pakambala velká žije nad mořským dnem v hloubce do 70m. Hlavní oblastí výlovu je severní Atlantik. Ryby jsou levooké, oči se nacházejí na levé straně těla, když se ryba drží břišní stranou směrem dolů. Pakambala velká dorůstá do délky max. 1m, od jiných platýsů se odlišuje na základě dermálních (kožovitých) kostí. Je nejvyhledávanější a nejcennější konzumní rybou Atlantiku.…

Palmový olej

PALMOVÝ OLEJ – anglicky palm oil, je rostlinný olej vyráběný z oplodí palmy olejné (latinsky Elaeis guineensis) je v současnosti nejlevnějším a jedním z nejběžnějších druhů oleje, který se v současnosti používá k přípravě potravin. Diskutabilní olej používaný v potravinářském průmyslu Palmový olej je pro mnoho zastánců ochrany přírody i lidského zdraví dnes velmi diskutovaným tématem. Je totiž velice levný, a tak je masivně využíván v…

Pamakrela jižní

Vyskytuje se v jižních částech Atlantiku a Tichého oceánu, má zde hospodářský význam. V Evropě se prodává pod názvem butterfish – máslová ryba. Pamakrela jižní dorůstá do délky max. 1,40m a dosahuje hmotnosti 6-10kg. Ryby mají tmavomodré tělo, břicho je světlejší. Maso je poměrně tučné, filety mají intenzivní růžovou barvu. Hodí se především k fritování. Delikatesou jsou uzené pamakrely.

Pampeliška lékařská

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka je vysoká 20-40cm, listy jsou dlouhé, zubaté. Svítivě žluté úbory vyrůstají na dutých stvolech. Pampeliška obsahuje vitamin C, hořčiny, třísloviny, železo, kyselinu křemičitou, minerální látky a vitamin C. V kuchyni se používají kořeny, listy, stvoly i květy. Kořeny, nakrájené na malé kousky a upražené v troubě, se mohou umlít a slouží tak jako náhražka kávy. Syrové listy pampelišky se přidávají do salátu…

Panchos – vařený

Panchos jsou argentinské párky vyrobené z vepřového masa. Párek je dlouhý 18cm a široký 2,5cm. Podává se ohřátý jako rychlé občerstvení.

Pánve

Pánve by v kuchyni měly být minimálně dvě - jedna větší pro přípravu masa, druhá menší na smažení vajíček, omelet a dalších podobných jídel. Při pořizování pánví je důležitá nejen jejich velikost a tvar, ale i kvalita zpracování a také materiál, z kterého jsou vyrobeny. Využití pánví Možností použití pánví je poměrně mnoho, a pánve se také podle nich rozlišují na smažení a opékání většiny surovin je možné použít téměř každou pánev s klasickým…

Papája

PAPÁJA – latinsky Caryca, anglicky papaya nebo pawpaw, francouzsky papaye německy Papaya má pouze jeden druh, kterýse označuje papája obecná - melounová – latinsky Carda Papaya a sladká její chuť také meloun připomíná. Šťavnaté, chutné a zdravé ovoce… Papája je především pro svoji lahodnou melounovou chuť po celém světě oblíbené exotické ovoce. Obsahuje ale i mnoho vitamínů a různých hodnotných látek, které jsou pro lidské tělo velmi důležité.…

Pappardelle

Jedná se o těstoviny ve tvaru velmi širokých nudlí. Existuje mnoho receptů na jejich přípravu, nejlépe se ale hodí k hustým omáčkám s králičím nebo se zaječím masem.

Paprika Fleischwurst – vařený

Jedná se o jemný, světlý Brühwurst, vyrobený z vepřového masa, proložený kousky červené chilli papričky. Ochucený je sladkou paprikou. Paprika Fleischwurst se podává studený, nakrájený na plátky. Salám měří 40cm a široký je 10cm.

Paprika křovitá - kayenský pepř (Capsicum frutescens)

Jinak také kolumbijský pepř, španělský pepř, guinejský pepř. Používáme plody se semeny, sušené a mleté. Paprika křovitá má asi 2cm dlouhé lusky, které jsou tenké a zašpičatělé a mají oranžovou až červenou barvu. Kayenský pepř je oproti paprice přibližně dvacetkrát ostřejší, chutná spíš pálivě. Je oblíbeným kořením kreolské a jihoamerické kuchyně, používá se i v asijských a indických pokrmech. Hodí se do polévek, k rybám, do rýžových i vaječných…

Paprika roční (Capsicum annuum)

Jinak paprika zaleninová, kořeninová, maďarská nebo španělská paprika. Používáme plody se semeny, sušené a mleté. Paprikový prášek dělíme do pěti jakostních stupňů: Sladká paprika - nejpoužívanější ze všech druhů paprik. Polosladká paprika - má ostřejší chuť, je vhodná do masitých pokrmů, např. do guláše. Pálivá paprika - má palčivě ostrou, pronikavou chuť. Lahůdková paprika - je vyrobena z plodů nejvyšší kvality, koření pokrmy jemně aromaticky.…

Para ořech

PARA OŘECH – Semeno stromu Juvie ztepilé latinsky (Bertholletia excelsa) z čeledi hrnečníkovitých. Název para ořech získal pravděpodobně díky vývozu těchto ořechů z brazilského přístavu Pará do Evropy. Původ, historie a výskyt Domovinou juvie je amazonská část jižní Ameriky. Vyskytuje se od Kolumbie a Francouzské Guyany po Bolívii a Peru. Roste na nezaplavovaných půdách v tropických deštných lesích ve výšce 100 až 200 metrů nad mořem. …

Pařezník pozdní

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do prosince. Klobouk pařezníku pozdního měří 30-120mm, je ledvinovitý nebo vějířovitý, vyklenutý až plochý, na okraji zvlněný, za vlhka slizký, za sucha jemně plstnatý, jemně vláknitě šupinkatý. Zbarvený je zeleně, žlutoolivově až hnědoolivově. Lupeny jsou krátce sbíhavé, vidlené, ostře ohraničené od třeně. V mládí jsou oranžové, potom vybledající do žlutě krémové až okrové barvy. Třeň o…

Parma obecná

Parma je rozšířená od Bretaně až po severozápadní pobřeží Černého moře, vyskytuje se i v jihovýchodní Anglii, nenajdeme ji ale v jižní a severní Evropě. Žije v rychle tekoucích řekách s písčitým dnem a čistou, na kyslík bohatou vodou. Zbarvení těla dokáže přizpůsobit barvě dna. Tělo parmy je štíhlé s mírně zploštělou břišní stranou. Ryby dosahují délky až 90cm, běžně ale dorůstají do 50cm. V období od května do června, tedy v období tření parem…

Parmice nachová

Vyskytuje se od Lamanšského průlivu až po Senegal, hojně je rozšířená ve Středozemním a Černém moři. Zřídka se vyskytuje také v Severním moři. Parmice nachová žije v hloubce 10-500m, při hledání potravy prorývá mořské dno. Vousy používá jako hmatové a chuťové orgány. Patří k chuťově nejlepším parmicím, ve střední Evropě se prodává jen málokdy. Ryby mají dvě krátké hřbetní ploutve, zploštělou břišní stranu a na spodní čelisti pár dlouhých vousů.…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist