Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Václavka bezprstenná

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk václavky bezprstenné měří 20-100mm, je vyklenutý až uprostřed vmáčklý, na okraji podvinutý. Zbarvený je žlutohnědě až okrově hnědě, zejména uprostřed s jemnými, rezavě hnědými šupinkami. Lupeny jsou široce připojené až krátce sbíhavé, zbarvené krémově, světle okrově až hnědě.. Třeň o rozměrech 50-170x5-15mm je válcovitý, bez prstenu, vláknitý. Zbarvený je okrově hnědě až…

Václavka hlíznatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Václavka hlíznatá se od václavky smrkové liší kloboukem zbarveným v různých odstínech červenohnědé až růžově hnědé barvy, s 1-3mm dlouhými, hnědými až žlutými, vláknitými, soustřednými šupinami, s výrazně hlízovitě zhoustlou bází třeně. Na třeni jsou žluté vločnaté zbytky vela a pavučinovitý, hvězdovitě se trhající prsten se žlutavými nebo okrovými vločkami. Václavka…

Václavka obecná

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk václavky obecné měří 30-120mm, je široce kuželovitý až polokulovitý, potom vyklenutý a nakonec plochý. Je zdánlivě hladký, pod lupou velmi jemně šupinkatý. V mládí je celý tmavý, olivově hnědý až černý, potom olivově žlutý, žlutý, žlutohnědý, na okraji někdy bělavý. Lupeny jsou široce připojené až krátce sbíhavé, zbarvené bělavě, s červenými skvrnami. Třeň o rozměrech…

Václavka severská

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Václavka severská se podobá václavce smrkové, má ale světlejší, tmavě okrový až hnědý klobouk s menšími odstranitelnými šupinkami. Šupinky jsou bezbarvé až žlutohnědé. Ve stáří je klobouk téměř lysý. Na třeni jsou žlutavé až okrové zbytky vela a jemný, tence blanitý prsten se žlutavými až okrovými vločkami. Václavka severská roste na dřevě listnatých i jehličnatých stromů, není…

Václavka smrková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk václavky smrkové měří 35-100mm, je vyklenutý až plochý, s výraznými, obvykle kuželovitými, vytrvávajícími šupinami, zbarvenými tmavohnědě až černohnědě, na fialově hnědém až červenohnědém podkladě. Lupeny jsou bílé až světle červené, ve stáří červenohnědě skvrnité. Třeň o rozměrech 60-150x5-25mm je válcovitý až kyjovitý, na vrcholu bělavý, níž potom červenohnědý až…

Váhy, minutky, teploměry

Váhy, odměrky, minutky Kuchyňská váha by neměla chybět v žádné kuchyni. Původní váhy se sadami závaží se již téměř nepoužívají, nahradily je moderní váhy s posuvným ukazatelem nebo digitální. Velmi praktické jsou typy, u kterých je po zvážení množství jedné ingredience možné tuto ponechat ve vážící míse, ukazatel vrátit zpět na nulu a přivážit další surovinu. Odměrky jsou dalším praktickým doplňkem. K dostání jsou plastové nebo skleněné…

Valençay

VALENCAY je měkký sýr pocházející z Francie. Vzhled, chuť, vůně… Valençay má tvar pyramidy bez špičky o hmotnosti 200-250 g. Těsto je jemně strukturované, kůrka je přirozená. Obsah tuku s sušině je 45 %. Tento sýr má jemnou, lehce ořechovou chuť. Výroba Vyrábí se z kozího mléka sráženého malým množstvím syřidla. Sýřenina se plní do forem. Po odtečení syrovátky se sýr vyjme z forem a jeho povrch se popráší směsí rostlinného popelu a…

Vanilka pravá

Jinak také vanilkové lusky. Používáme tobolky nebo semena, sušená. Vanilka chutná sladce a trochu kořenitě. Má velmi intenzivní, lehce nasládlou vůni. Toto koření se pro zjemnění přidává do pečiva a do koláčů, patří do dezertů, kávy, čokolády, ovocných kompotů i salátů. Lze ji přidat také do některých pikantních pokrmů nebo masitých jídel. Samotný plod není jedlý, je ale možné přidat k pokrmu celé naříznuté plody a vařit je společně s jídlem.…

Vařené masné výrobky

Jedná se o tepelně opracované výrobky. K jejich výrobě se používají zejména vařené suroviny, například maso, vnitřnosti, tuk. Rozlišujeme játrové, krevní a aspikové výrobky.

Vaření a pečení

Multifunkční hrnec Multifunkční hrnce umožňují vaření, dušení, smažení, opékání, vaření v páře, zapékání, fritování, nebo i grilování, některé je možné dokonce použít i na přípravu fondue. Jsou to vlastně velké nerezové kulaté nebo čtverhranné hrnce s víkem a integrovaným elektrickým ohřevem, které mají programy na jednotlivé kuchařské činnosti. Suroviny se vkládají do vnitřní nádoby, kterou lze snadno vyjmout a umýt, samozřejmostí je pachový…

Vaření a pošírování ryb

Vařit i pošírovat můžeme v podstatě každou rybu. Ze sladkovodních jsou pro tyto úpravy nejvhodnější pstruh, losos, kapr, candát, úhoř, lipan, siven, jeseter nebo lín, z mořských ryb treska, platýz, sleď a mořský jazyk. Ryby vaříme vcelku i naporcované jen velmi krátkou dobu a vždy samostatně v tzv. rybí várce, případně v páře. Sladkovodní ryby a jejich nejčastější úpravy vařením Kapr se vařením připravuje nejvíce tzv. na modro. Pstruh je velmi…

Vaření a používání vajec

Vejce v kuchyni používáme maximálně čerstvá. Ta po vložení do vody klesnou ke dnu a zůstanou vodorovně ležet. Delší dobu skladované vejce se ve vodě vztyčuje, staré plave na povrchu. Vejce skladujeme postavená na špičku na chladném místě. Pro přípravu v kuchyni by ale už měla mít pokojovou teplotu. Vaření vajec Vejce by při vkládání do vařící vody měla mít pokojovou teplotu, protože jinak můžou prasknout.  Vejce přímo z chladničky dáváme do…

Vaření, spařování - blanšírování

Vaření je tepelná úprava potravin v horké tekutině, kterou není jen voda, ale třeba i mléko, vývar, víno… Díky tomuto způsobu zpracování jsou suroviny měkké i lépe stravitelné, a získají lepší chuť. Potraviny se vaří celé nebo jen částečně ponořené a teplota tekutiny při vaření je100°C. Teplota závisí na tom, zda chceme potraviny vylouhovat. Pokud chceme získat maximum chuťových látek, pak potraviny vkládáme do studené tekutiny, kterou teprve…

Varné nádobí

Základní kritéria při pořizování varného nádobí - a není důležité, zda jde o výměnu za nějaké původní nebo zařizování nové kuchyně - nejsou jen materiál a vzhled. Podstatná je i kvalita zpracování, praktičnost a funkčnost, ale i typ sporáku a způsob ohřevu. Zapomínat by se nemělo ani na počet osob, pro které se v nádobí bude vařit a také jaké pokrmy se budou připravovat nejčastěji.   Nádobí je možné pořídit samostatně i v sadě Sada hrnců má…

Vavřín vznešený - bobkový list (Laurus nobilis)

Jinak také polévkový list, bobek nebo vavřín ušlechtilý. Používáme listy, čerstvé i sušené. Bobkový list má kořenitou, trpkou a aromatickou chuť. Je lehce nahořklý, zejména čerstvé listy. Kořeníme jím veškeré kyselé pokrmy, jako okurky, naloženou červenou řepu, kyselé zelí, masový aspik, slanečky. Listy vavřínu jsou vhodné do masových marinád, ke všem tmavým omáčkám, ke gulášům i k sytým míchaným pokrmům. Bobkové listy jsou běžně k dostání v…

Vážení, odměřování, teploty

Většina receptur vychází z určitého množství použitých ingrediencí a v každé správně vybavené kuchyni by měla být váha a také odměrka na tekutiny. Praktické jsou odměrky na tekuté i sypké suroviny, ale váhy jsou samozřejmě přesnější. Pro přesné určení času je nejlepší kuchyňská minutka. Množství surovin Téměř v každém receptu je uvedený seznam surovin a jejich množství. Podle typu suroviny je množství udávané u pevných a sypkých tzv. na váhu…

Vegetarian sausage – syrový

Maso v těchto klobásách se nahrazuje obilninami, luštěninami nebo tofu. Živočišný tuk je nahrazen oleji, bylinkami a kořením. Klobása Vegetarian sausage se plní do syntetických střívek, měří 12cm a široká je 3cm.

Vejce

Vejce – jsou velmi důležitou potravinou. Obě složky – bílek i žloutek – mají v kuchyni mnoho různého využití. Vejce obsahují značné množství biologicky velmi hodnotného proteinu – jedno vejce pokryje 15% denní potřeby bílkovin a výživné látky lidské tělo spotřebuje z 95%. I když se vejce pokládají za poměrně lehce stravitelná, neměla by vzhledem k obsahu cholesterolu v žloutku konzumace být vyšší než maximálně 3 vejce za den. Vejce se skládá z…

Vějířovec obrovský

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Plodnice vějířovce obrovského je složená z mnoha střechovitě usapořádaných klobouků. Klobouk měří 100-400mm, je polokruhovitý, tenký, pásovaný. Zbarvený je žlutě, potom hnědavě až kaštanově hnědě. Obvykle je jemně šupinkatý. Rourky jsou 4-8mm dlouhé, s okrouhlými, drobnými póry, které jsou zbarvené bělavě, krémově nebo světle okrově. Po otlačení černají. Třeň je postranní,…

Velké krevety - prawns

Krevety gambas, tygří krevety, obrovské (obří) krevety, King prawns a tiger prawns patří k největším – většina druhů dosahuje délky 10-20cm, některé měří až 30cm. Velké krevety jsou rozšířené po celém světě, žijí ve všech teplejších vodách. Čerstvé se na evropský trh dostávají jen krevety vylovené v Evropě. Všechny ostatní krevety se dovážejí ze zámoří zmražené a prodávají se buď zmražené, nebo znovu rozmražené.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist