Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Zaděnka chione

Vyskytuje se v Atlantiku a ve Středozemním moři. Často se loví ve Španělsku a v Itálii, kde se chová i v akvakulturách. Povrch lastur má porcelánový lesk. Soustředná žebra jsou nevýrazná, povrch schránky proto působí hladce. Lastury jsou zbarvené dohněda, dosahují průměru asi 11cm. Menší zaděnky chione se konzumují syrové, větší je vhodné podusit nebo zapéct. Maso se také používá při přípravě nádivek, má vynikající chuť.

Zaděnka jedlá

Je nejčastěji se vyskytujícím druhem zaděnkovitých. Zaděnka jedlá je rozšířená v Atlantském oceánu a v celém Středomoří. Zdržuje se na písčitém dně v hloubce do 100m. V akvakulturách se tento druh chová v Itálii, Francii a ve Španělsku, u Středozemního moře a podél francouzského pobřeží Atlantiku se běžně prodává na trzích s rybami a mořskými plody. Zaděnka jedlá je poměrně velká, poznávacím znakem jsou výrazná soustředná žebra na povrchu…

Zaděnka malá tichomořská

Je hojně rozšířená od Rudého moře přes celý Indopacifik až po Austrálii. Zaděnka malá tichomořská patří k menším zástupcům čeledi zaděnkovitých. Schránky dosahují průměru 4-5cm. Lastury jsou zbarvené fialově, na jejich povrchu jsou prstencovité, šupinaté lamely. Vnitřní strany lastur mají růžovou barvu. Tento druh zaděnek je vhodný především k dušení v páře.

Zaděnka slepičí

Je hojně rozšířená v celé oblasti Středozemního moře. Žije v mělkých úsecích pobřežních vod s písčitým nebo štěrkovým dnem. Zaděnka slepičí má velký komerční význam zejména v Itálii, do vnitrozemí se dováží mražená nebo konzervovaná. Schránky mají téměř kulatý tvar, dosahují průměru max. 5cm. Na povrchu lastur  je 10 až 21 radiálních žeber a mnoho menších žeber se nachází v meziprostorech. Maso je křehké, má vynikající chuť. Vhodným způsobem…

Zadní kližka

Horní část kližky, vykostěná kližka a kližka s morkovou kostí nasekaná na plátky jsou části hovězího roštěnce. Dělí se na přední a zadní kližky. Zadní kližka je větší než přední, je šlachovitá a má vysoký podíl vaziva. Kližky vyžadují dlouhou tepelnou úpravu ve větším množství tekutiny. Maso z horní části kližky nakrájené na kostky je vhodné k přípravě guláše a ragú. Vykostěné kližky lze dusit, vařit i pošírovat.

Zadní kýta

Velký ořech (koule) pochází z přední části hovězí kýty. Maso je jemně vláknité a křehké, podél vaziva se odděluje od sebe na tři části. Díky tomu poskytuje mnoho možností úpravy – hodí se k dušení, pečení, na přípravu marinované pečeně a po odležení také na minutky.

Zadní kýta – malý ořech

Velmi kvalitní hovězí maso s jemnými vlákny. Je vhodné k pečení i k dušení, z marinovaných porcí jsou křehké minutky. Plátky masa se hodí i na španělské ptáčky a na svíčkovou omáčku.

Zadní kýta malý ořech

Malý ořech je část masa z přední strany zadní kýty. Maso obsahuje tři části svaloviny. Malý ořech se hodí především na pečení.

Zadní kýta spodní šál

Tuto část hovězího masa nazýváme také frikando nebo svalovník. Vykrajuje se ze zadní strany hovězí kýty. Má hrubší svalová vlákna, je libovější než maso z vrchního šálu, ale je drobivé. Spodní šál dusíme nebo protkaný slaninou pečeme vcelku, nakrájený na kostky je vhodný k přípravě ragú. Ze šálu můžeme připravit i závitky, rolády nebo rostbíf. Lze jej i pošírovat. Ze strany spodního šálu se odděluje libový hovězí váleček. Jedná se o oválnou…

Zadní kýta - váleček

Jedná se o velice libové maso. Vzhledem k tomu, že tento sval je namáhaný nedoporučuje se na grilování. Vhodný je pro dušení a pečení.

Zahraniční kuchyně

Tradiční jídla kuchyní několika zemí se v současnosti připravují a konzumují téměř po celém světě. Nejchutnější jsou samozřejmě připravená z původních surovin podle originálních receptur. Po celém světě jsou nejvíce známé kuchyně Francie Itálie Španělska Anglie Japonska Thajska Indie USA Mexika V této části Kuchařské školy najdete specifika všech těchto kuchyní, nejdůležitější potraviny, suroviny a samozřejmě i jídla včetně originálních…

Zahušťování omáček jíškou nebo zásmažkou

Jíška i zásmažka se připravuje z hladké mouky a másla, případně oleje nebo rostlinného tuku. Zahušťované omáčky mají po provaření s jíškou nebo zásmažkou hladkou krémovitou konzistenci. Jíška se připraví z dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku, je méně tučná než zásmažka. Zásmažka se skládá z jednoho dílu hladké mouky a jednoho dílu tuku. Množství tuku může být i vyšší, nemělo by ale být víc než dvojnásobné. Podle barvy jíšku nebo zásmažku…

Zahušťování polévek jíškou nebo zásmažkou

Jíška i zásmažka se připravuje z hladké mouky a másla, případně oleje nebo rostlinného tuku. Zahušťované omáčky i polévky mají po provaření s jíškou nebo zásmažkou hladkou krémovitou konzistenci. Jíška se připraví z dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku, je méně tučná než zásmažka. Zásmažka se skládá z jednoho dílu hladké mouky a jednoho dílu tuku. Množství tuku může být i vyšší, nemělo by ale být víc než dvojnásobné. Podle barvy jíšku…

Zajíci a králíci

Zajíci a králíci patří do čeledi zajícovitých. Zajíc polní i králík divoký jsou býložravci, nepatří k přežvýkavcům. Mají hlodavcům podobný chrup s řezáky dorůstajícími po celý život. Špičáky jim chybí.

Zajíc polní

Zajíc polní se původně vyskytoval jen v Evropě, dnes je rozšířen téměř po celém světě kromě severu Skandinávie, Islandu a Pyrenejského poloostrova. Živí se bylinami, trávou, pupeny, větvičkami, obilím, jetelem a zelím. Období páření (honcování) začíná u zajíců brzy na jaře a trvá do léta. Březost zaječky trvá 6 týdnů, narodí se 2-5 mláďat. Vrhy bývají až 4x do roka. Doba lovu zajíců u nás je v listopadu a prosinci. Dospělý zajíc dosahuje délky…

Základní receptury

Základní receptury pro přípravu většiny jídel nejsou složité. Vaření, smažení, pečení a další kuchařské činnosti v jejich jednoduché formě zvládne každý, a je jen na jeho fantazii, chuti a náladě, jestli je bude dál rozvíjet. Receptury se velmi jednoduše dělí na Polévky a vývary Hovězí a vepřové maso, drůbež, zvěřina Ryby Mořské plody Omáčky Sýr v teplé kuchyni Zelenina – tepelné úpravy a saláty Těsta pro slanou kuchyni Zapékané těstoviny a…

Základní suroviny v kuchyni

Základní stálé suroviny a potraviny pro běžné vaření by měly být v každé kuchyni. Pro jejich ukládání nám slouží kuchyňské skříňky a skříně, chladnička, mraznička, ale třeba i spíž nebo sklep. V každé kuchyni je potřeba mít k okamžitému použítí základní sortiment, z kterého se dá uvařit třeba i jednoduché, ale chutné jídlo. Sůl, pepř, koření, rýže, těstoviny, luštěniny, cukr, olej, ocet, čaj, káva… to vše by v kuchyni mělo být trvale k…

Základní zásoby

Základní zásoby je potřeba mít v každé kuchyni. K jejich ukládání slouží kuchyňská skříň nebo skříňka, a také spíž. Často používané suroviny by měly být přehledně uspořádány na dobře dostupných místech. Přibližně jednou za měsíc by se všechny zásoby měly doplnit. V kuchyni má být stále k dispozici: sůl - nejlépe mořská koření - pepř  mletý i celý, nové koření, paprika mletá sladká i pálivá, kmín  celý i drcený, kari, bobkový list, hřebíček,…

Základy

V této části jsou všechny důležité informace o vybavení kuchyně, běžných surovinách v kuchyni, vážení, měření a teplotách, organizaci práce, možnostech tepelných úprav, speciálních kuchařských technikách a správném krátkodobém skladování i dlouhodobém uchování potravin. Vybavení kuchyně musí být praktické a účelné. Mimo sporáku, ledničky, mrazáku a mikrovlnné trouby je v kuchyni potřeba mít i hrnce, pánve, pekáče, nože a další kuchyňské potřeby…

Zakysaná smetana

Zakysaná smetana se vyrábí fermentací pomocí bakterií mléčného kvašení. Používá se v studené i teplé kuchyni.   V minulosti se smetana přímo sbírala ze zakyslého mléka, v současnosti se vyrábí fermentací smetany v mlékárenských tancích nebo přímo v kelímcích.   Zakysaná smetana se používá v studené kuchyni například k přímé konzumaci jako jogurty nebo třeba do zálivek na saláty, v teplé kuchyni k přípravě omáček nebo i polévek.   Původně…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist