Váhy, minutky, teploměry

Obrázek lekce Váhy, minutky, teploměry

Kuchyňská váha a odměrky jsou nezbytným vybavením každé kuchyně, protože spoléhat se na odhad množství surovin se může například u pekařských výrobků nevyplatit... Stejně tak je důležité v některých případech i přesně změřit čas. Vynikajícím pomocníkem je i kuchyňský teploměr.

více >
< méně

Kuchařská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Váhy, odměrky, minutky

Kuchyňská váha by neměla chybět v žádné kuchyni. Původní váhy se sadami závaží se již téměř nepoužívají, nahradily je moderní váhy s posuvným ukazatelem nebo digitální. Velmi praktické jsou typy, u kterých je po zvážení množství jedné ingredience možné tuto ponechat ve vážící míse, ukazatel vrátit zpět na nulu a přivážit další surovinu.

Obrázek

Odměrky jsou dalším praktickým doplňkem. K dostání jsou plastové nebo skleněné odměrky, které mají stupnice v různých jednotkách pro různé suroviny - vodu, mouku, cukr a další.  Jako odměrky ale můžou posloužit i různé lopatky, naběračky nebo sklenice s vyznačenými mírami objemu.  

Minutka je další malý, a přesto velmi užitečný pomocník v každé kuchyni. V současnosti jsou nejvíce používané minutky s digitálním ukazatelem, velmi zajímavým výrobkem je minutka s měrkou na množství špaget...

Kuchyňské teploměry

Kuchyňské teploměry se v domácnostech používají především při zavařování, jejich využití je ale mnohem širší - například u větších kusů masa je díky teploměru možné dosáhnout ideálního propečení. Teplota je důležitá třeba i u pečení koláčů nebo cukroví, a pokud trouba není teploměrem nebo termoregulací vybavena, používá se opět teploměr kuchyňský.

Moderní samostatné pečící trouby i trouby u sporáků v současnosti již sice mají nastavování teploty, ale pokud  chceme dosáhnout hlavně u pečení cukrářských výrobků opravdu velmi kvalitního výsledku, pak jistě teploměr oceníme. Potřebovat ho budeme i v případě, že používáme troubu plynovou, kde je regulace teploty poněkud složitější.

Obrázek

Kuchyňské teploměry jsou k dostání v několika variantách

  • Analogové mají v horní rozšířené části pod ohnivzdorným sklem klasickou stupnici Celsia nebo Fahrenheita v rozsahu od 0 do 260 stupňů s rtuťovým ukazatelem. Spodní část teploměru je tenká dlouhá jehla, která se zapíchne do měřené suroviny - většinou masa. Na výrobu se používá především nerezová ocel.
  • Digitální jsou přesnější a rychlejší než analogové, i když vzhledově se od nich liší v podstatě jen v ukazateli teploty. Klasická stupnice je zde nahrazena displejem, na kterém se teplota zobrazuje jako čísla. U většiny je možné nastavit požadovanou stupnici - tedy Celsia nebo Fahrenheita.

Obrázek

  • Teploměry do trouby se nepoužívají k jednorázovému, ale k dlouhodobějšímu měření. Jsou určené pro trouby, které nemají regulaci teploty nebo vlastní teploměr. Protože se vkládají do trouby na delší dobu, jsou vyrobeny z odolných žáruvzdorných materiálů, které snáší teploty nad 300 stupňů Celsia. Ukazatele teploty jsou u většiny typů digitální, ale stále ještě existují i teploměry s analogovou stupnicí.
  • Teploměry do lednice jsou ve své podstatě podobné teploměrům pro dlouhodobé měření v troubě, ale jejich rozsah je i hluboko pod bod mrazu. Chladničky, ledničky i mrazáky už jsou ale vybaveny regulací teploty a mnohé i vlastními teploměry a digitálními ukazateli a tak se tyto teploměry používají  pro kontrolu nebo do větších chladících a mrazících boxů.

Při výběru teploměru jsou nejvíce důležité informace o materiálu a teplotní odolnosti - a to především u teploměrů do trouby.  U teploměrů pro jednorázové krátké měření je dobré znát, zda je možné je vkládat například do myčky nádobí…

Teploměr v kuchyni sice být nemusí, ale v mnoha případech je neocenitelným pomocníkem.


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist