Potřeby a nádobí pro přípravu mořských plodů

Obrázek lekce Potřeby a nádobí pro přípravu mořských plodů

Kromě běžně používaného kuchyňského náčiní existuje řada speciálních nástrojů pro přípravu různých mořských plodů. Jejich používání vyžaduje určité znalosti a zkušenosti, zpracování darů moře je s nimi ale jednodušší a v některých případech se bez nich ani nedá provést. 

více >
< méně

Kuchařská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Nástroje pro přípravu mořských plodů

Nože by měly vždy mít ostrou čepel. Její délka a stabilita se liší podle účelu použití. Velké, stabilní kuchyňské nože jsou vhodné na půlení humrů, langust a jiných korýšů s tvrdým krunýřem. Tupou stranou čepele se dají rozklepnout klepeta humrů nebo krabů.

  • Na loupání a odstraňování střeva menších korýšů a na odstraňování vnitřností z hlavonožců je vhodný menší, mírně ohebný nůž.
  • Na vylupování masa ústřic a svatojakubských mušlí slouží nůž s ostrou, ale krátkou čepelí.
  • Ke krájení masa z různých mořských plodů slouží ostrý nůž s dostatečně dlouhou čepelí nebo nůž na filetování ryb. Rukojeť nože nesmí klouzat, musí v dlani dobře sedět. Čepel má být nerezová.

Důležité jsou i stabilní, silné nůžky, které slouží k odstřihnutí nohou krevet nebo humrů. Lze s nimi zastřihnout krunýř širokého kraba nebo rozstřihnout ohebný krunýř krevet.

Při přípravě nádivek se uplatní kutr, mixer nebo robot s ostrými noži, které rozmělní maso z mořských plodů na jemnou hmotu.

Obrázek

K otevírání ústřic slouží speciální nůž, který vždy musí mít velmi stabilní, ne však příliš ostrou špičku. Čepel má být krátká, nepříliš ostrá, aby nedošlo k poranění. Prsty ochraňuje speciální štít umístěný mezi čepelí a rukojetí nože. Může se stát, že nůž při otevírání ústřic sklouzne. Ústřici je třeba uchopit do pevné, dostatečně velké utěrky nebo na ruku navléknout speciální drátěnou rukavici.

Při vyloupávání masa z humřích klepet slouží speciální kleště na humry. S jejich pomocí se klepeta snadněji rozlousknou, než při poklepávání nožem.

Jemné maso z klepet a nožiček humrů, langust, sladkovodních raků nebo širokých krabů vyjmeme pomocí speciální vidlička na humry, která má dva krátké, špičaté hroty.

Při konzumaci mořských plodů se používá speciální příbor – kleštičkami na šneky se uchopí ulita a druhou rukou se maso vyjme pomocí drobné vidličky se dvěma hroty.

Nádobí používané při přípravě mořských plodů

Na vaření, vaření v páře a smažení mořských plodů je vhodné používat všechny běžné druhy hrnců a pánví.

Na pošírování humrů a langust je třeba použít hrnce s větším objemem, aby bylo možné usmrtit tyto živočichy v dostatečném množství vroucí tekutiny a dále je vařit. Při přípravě langust slouží pekáč nebo kotlík na ryby – podlouhlý, užší hrnec s děrovanou vložkou.

Na vaření mořských plodů se hodí děrované vložky nebo síta do hrnců, pařáčky nebo pánev wok s bambusovým košíčkem. Použít lze také běžné nebo speciální oválné pánve na ryby. Nejvhodnější jsou pánve s teflonovým povrchem, mořské plody se smaží na malém množství tuku.

Mořské plody se velmi často podávají s různými omáčkami. Při jejich přípravě se proto používají kastrůlky s rukojetí nebo ploché kastrůlky na ryby se zkosenými stěnami. Dobře slouží při redukci a svařování omáček.

Důležitým doplňkem kuchyňského vybavení je kuželovitý cedník a jemné drátěné sítko. Používají se na pasírování aromatických tekutin a jemných nádivek. Nadýchanou konzistenci omáčky zaručí vyšlehání ponorným mixerem. Lze s ním také rozmixovat uvařenou nebo podušenou zeleninu.


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist