Organizace práce v kuchyni

Obrázek lekce Organizace práce v kuchyni

V kuchyni trávíme poměrně hodně času. Vaření a vše ostatní, co s ním nějak souvisí, je pro mnohé nutnou a často i nepříjemnou povinností. Pokud je ale kuchyně správně a účelně zařízená i vybavená, a dokážeme si práci zorganizovat, může vaření být dokonce příjemnou zábavou.

více >
< méně

Kuchařská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Organizace práce v kuchyni vychází především z její velikosti, ale také z jejího zařízení a vybavení. Důležitý je samozřejmě i počet osob, pro které se v ní bude vařit. V současné době existuje mnoho firem, které dokážou podle přání postavit kuchyň tzv. na klíč podle nejnovějších trendů a dlouholetých zkušeností. Samotný pobyt v kuchyni už ale zorganizovat nedovedou…

V současné době je k dostání mnoho typů kuchyní z nejrůznějších materiálů. Můžou mít různý tvar a uspořádání. Jsou rovné, ve dvou řadách s uličkou mezi nimi, rohové nebo s tzv. ostrůvkem. Každá možnost má své klady i zápory, samotný vzhled by ale nikdy neměl převažovat nad funkčností a praktičností. Vždy by měla být zachována návaznost několika základních kuchyňských zón, zaručující efektivní využití celé kuchyňské linky.  

Obrázek

Kuchyňské zóny

Příprava jídel se většinou skládá z několika postupných kroků:

  • výběr a zpracování surovin a potravin
  • tepelná nebo jiná další úprava
  • servírování

Kuchyně se vzhledem k tomu rozděluje na zóny, v kterých tyto činnosti probíhají. Zóny by na sebe v ideálním případě měly plynule navazovat, a tím ušetříme nejen čas, ale samozřejmě i fyzickou námahu a dokonce i elektrickou energii a plyn...

Základní kuchyňské zóny jsou

  • skladovací a odkládací místa
  • plocha pro přípravu surovin
  • varná zóna
  • servírovací prostor
  • část pro mytí

Skladovací a úložné prostory se používají především pro suroviny a potraviny, ale také samozřejmě pro kuchyňské nádobí, různé vybavení a potřeby, servírovací a jídelní nádobí i příbory. Mimo skříní a skříněk sem samozřejmě patří i lednička a mrazák.

Plocha pro přípravu surovin a potravin musí být kvalitní a snadno udržovatelná. V její blízkosti by v odkládacích prostorách měly být snadno dostupné různé kuchyňské potřeby. Plochy pro přípravu jsou ze dřeva nebo lisovaných desek, potažených laminátem, z kameniny, z mramoru, keramické dlažby nebo pevného tvrdého dřeva. Je to nejdůležitější pracovní plocha v kuchyni a měla by být dostatečně velká. Minimální doporučovaná šířka je 90 cm, chybět by nemělo ani dostatečné osvětlení.

Varná zóna - sporák, pečicí trouba, mikrovlnná trouba, varné konvice a další elektrické spotřebiče, které slouží k tepelné úpravě, by měla navazovat na plochu pro přípravu. V těchto místech je uloženo i varné nádobí a potřeby na pečení. Výkonný odsavač par je už dnes samozřejmostí.

Plocha pro konečnou úpravu hotových jídel na servírovací nádobí by ideálně – pokud je v kuchyni dostatek prostoru -  měla navazovat na varnou zónu. Její povrch by ,ěl být ve stejném provedení jako povrch plochy pro přípravu

Mycí část by měla být dobře přístupná a na neutrálním místě, protože se používá nejen pro odkládání a mytí použitého nádobí, ale také při přípravě mnoha surovin. V této zóně je dřez - nejlépe s odkapávačem, myčka nádobí, ale také další úložné prostory například na mycí prostředky.

Obrázek

Výška a využití pracovních ploch

Pracovní plochy jsou ve většině případů umístěny na horní části spodních skříněk kuchyňské linky ve výšce přibližně 80 až 85 centimetrů. Tato výška ale nemusí každému vyhovovat a lze ji poměrně jednoduše přizpůsobit například snížením nebo naopak zvýšením podstavců skříněk. Správně by výška měla být taková, aby při pokrčených rukách byl prostor mezi pracovní plochou a lokty 10 až 15 centimetrů. Varná plocha ale může být i o 10 centimetrů nižší.   

Na pracovní plochy musí samozřejmě plynule navazovat i úložná a skladovací místa – skříně, skříňky, police a poličky. Samotné plochy by neměly sloužit pro odkládání různých spotřebičů nebo kuchyňských potřeb a vybavení. Jedinou výjimkou je snad jen často používaná varné konvice nebo kávovar. I pro ně se ale dá ve většině kuchyňských sestav vymyslet samostatné dobře přístupné místo, stejně jako například pro mikrovlnnou troubu…

Rozmístění i velikost jednotlivých pracovních ploch samozřejmě částečně závislí na velikosti a tvaru místnosti i kuchyňské linky. Při jejím plánování je potřeba vycházet z toho, aby pobyt v kuchyni nebyl výrazně fyzicky náročný a nemuselo se neustále přecházet z jednoho místa na druhé. V současné době je mnoho různých ateliérových i kuchyňských studií, kde zdarma podle představ sestaví kuchyni tak, aby měla maximálně prostorově a organizačně tu nejlepší podobu.

V poslední době se ve větších  kuchyních stále více objevuje pult pro přípravu surovin a jejich tepelnou úpravu, který je samostatně umístěn v prostoru a často navazuje i na jídelní část. Toto řešení je sice atraktivní, ale náročné na místo, složitější je i přemísťování surovin, potravin i hotových jídel. Z hlediska jednoduchosti, rychlosti i údržby je praktičtější klasické uspořádání v řadě nebo rohové.

Velikost, výška od podlahy, materiál, osvětlení a návaznost jednotlivých pracovních ploch jsou jedním ze základních předpokladů, že práce v kuchyni budou mnohem méně fyzicky i časově náročné.

Obrázek

Při plánování nové, nebo přestavbě stávající kuchyňské linky je vyplatí dodržet osvědčená pravidla:

  • Základní kuchyňské zóny a plochy na sebe navazují bez ohledu na tvar linky.
  • Pracovní plochy jsou dostatečně velké, ve správné výšce a osvětlené.
  • Suroviny a potraviny skladujeme v samostatných skříních a skříňkách.
  • Často používané suroviny, potraviny a kuchyňské vybavení ukládáme na snadno přístupná místa - výsuvné zásuvky pod pracovní deskou, nejnižší úroveň horních skříněk apod.
  • Méně používané potravinářské výrobky a kuchyňské potřeby jsou uloženy v nejnižší nebo nejvyšší úrovni, případně v rohové části kuchyňské linky.
  • Spodní skříňky jsou mnohem výhodnější a přehlednější zásuvkové než s klasickými dvířky.
  • Dvířka horních skříněk jsou praktičtější výklopná a s aretací v různých polohách.
  • V zásuvkách ale i ve skříňkách je výhodné použít různé boxy, organizéry a zarážky.   
  • Zásuvky a skříňky se musí otevírat a zavírat bez velké námahy. Ideální je moderní systém „push to open“, kdy na zásuvku nebo dvířka jen jemně zatlačíme.
  • Hrany dvířek by měly být opatřeny izolační páskou, která zabraňuje vnikání prachu dovnitř.

Kuchyňská linka a její vybavení je základ všeho, co se v kuchyni děje. Šetřit se v tomto případě opravdu nevyplatí. Zorganizovat si své činnosti v kuchyni není nic složitého, pokud se vychází z toho, že vše na sebe musí plynule navazovat…



×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist