Jak nakupovat, zpracovávat a uchovávat suroviny

Obrázek lekce Jak nakupovat, zpracovávat a uchovávat suroviny

Nakupování surovin a potravin na vaření v dnešní době vypadá jako poměrně jednoduchá záležitost. Koupit se dá v současné době téměř vše, ale - a to je podstatné - v různé kvalitě, která je velmi důležitá pro konečnou chuť, konzistenci i vůni připraveného jídla. 

více >
< méně

Kuchařská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Potraviny a suroviny bychom měli nakupovat nejen s ohledem na kvalitu, ale i na potřebné množství. Důležitá je samozřejmě i cena, ale ta často kvalitě a množství neodpovídá. Nejdůležitějšími údaji jsou složení, výrobce nebo dodavatele, datum výroby, doporučené spotřeby a minimální trvanlivosti.

Obrázek

Čerstvé potraviny

Z čerstvých potravin se vaří podstatně lépe, a také konečná chuť připraveného jídla je samozřejmě zcela jiná, než pokud se používají levnější potraviny, které jsou často na pokraji maximálního data spotřeby. Stav velkého množství surovin je možné zjistit už jen pouhým pohledem, u jiných je potřeba použít hmat nebo čich.

Potraviny napadené i jen minimálně hnilobou nebo plísní zásadně nekupujeme, a pokud se plíseň nebo hniloba objeví v kuchyni u již dříve zakoupených surovin, pak z nich ani za cenu určitých ekonomických ztrát nevaříme.

Nakupovat potraviny ve větším množství, než jaké se spotřebuje, nebo tzv. do zásoby, nemá při současné velmi rozšířené obchodní síti v podstatě žádný význam. Například jídlo z rozmraženého masa nikdy není tak chutné, jako z masa čerstvého. Výjimkou jsou snad jen některé suroviny s opravdu dlouho trvanlivostí - rýže, těstoviny apod.

Chlazené potraviny

Chlazené potraviny - především maso, uzeniny, ryby, mořské plody, některé druhy sýrů, pomazánky apod. - jsou určeny k rychlému zpracování nebo spotřebě. Můžeme je krátce skladovat v lednici.  Nejdůležitějším údajem při nákupu je datum spotřeby.

Obrázek  

Mražené potraviny

Mražené potraviny je možné po nákupu uložit do mrazničky pro pozdější použití, nebo nechat rozmrazit, kuchyňsky upravit a zkonzumovat. Doporučené datum spotřeby by se nemělo překročit. Mražené se prodávají  nejvíce ryby, drůbeží maso, ale třeba i těsta.

Balené potraviny

Balené potraviny nezaručují, že kupujeme kvalitní zboží. V tomto případě je vždy dobré zjistit z údajů na obalu, kdy končí minimální doba trvanlivosti nebo doporučená doba spotřeby, u některých surovin i z jaké země pocházejí.  Obaly musí být neporušené. Pokud je obal nějakým způsobem narušený, nebo na něm jsou různé nejasné, případně neúplné údaje, pak takové zboží nekupujeme.

Nákup potravin přes internet

Obrázek

Internetové nakupování s dovozem potravin až do kuchyně je pohodlné, ale má svá rizika. Tímto způsobem se doporučuje nakupovat výhradně u prověřených dodavatelů, a i tak je samozřejmě nutné zboží při přebírání zkontrolovat.

Běžné potraviny a suroviny se nakupovat na internetu většinou nevyplatí, jsou zde ale k dostání různé ingredience pro exotickou kuchyni, které se jinde shánějí jen těžko.

Biopotraviny

Obrázek

Potraviny z ekologického pěstování a chovů - tzv. bioprodukty - rostlinného nebo živočišného původu jsou v době používání různých náhražek a doplňků stále více oblíbené. Ve většině případů se jedná o potraviny kvalitní, ale také dražší.

Při nákupu je dobré se zajímat nejen o místo původu, ale také zda jsou označeny podle zákona č. 242/2000 Sb. Nápisem „BIO“, nebo „Produkt ekologického zemědělství“.  I tyto potraviny je dobré  nakupovat u prověřených obchodníků, případně přímo od výrobců, k dostání jsou i na farmářských trzích. Zájmu o biopotraviny totiž využívají  i různé neseriózní společnosti a nabízejí bioprodukty, které ve skutečnosti bio vůbec nejsou. 

Cena by neměla být při nakupování surovin a potravin nejdůležitější - drahé nemusí být kvalitní, a naopak levnější nemusí být nekvalitní. Věnovat nákupu chvíli času se opravdu vyplatí!


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist