Rýže - nákup a správný výběr

Obrázek lekce Rýže - nákup a správný výběr

Rýže patří k velmi často používaným potravinám. Na trhu je mnoho druhů a při nákupu je proto potřeba vybírat nejen podle toho, co se z rýže bude vařit, ale i podle kvality.

více >
< méně

Kuchařská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Nákup rýže

Nákup rýže je zdánlivě jednoduchý, ale pokud chceme koupit skutečně kvalitní rýži, je potřeba se zaměřit především na

  • typ rýže - pro některá jídla – například rizoto - je potřeba mít určitý typ rýže
  • označení země původu - rýže se nejvíce pěstuje v zemích jihovýchodní Asie a z těchto oblastí je tedy nejkvalitnější.   Divoká rýže roste pouze v Severní  Americe.
  • obal - obal nesmí být nijak poškozený a roztržený, protože rýže by mohla být napadena hmyzem nebo jinými škůdci.

Obrázek

Druhy rýže a jejich použití v kuchyni

Rýže se klasifikuje podle velikosti, existují druhy s krátkými a dlouhými zrny, rýže natural a rýže předvařená. Mezi nejpopulárnější druhy rýže patří rýže dlouhozrnná. Má jemnou chuť a je vymílaná, aby se odstranily zevní slupky. Hnědá dlouhozrnná rýže má výraznější chuť a po minimálním vymílání jí zůstává určitá vrstva otrub. Obsahuje proto víc vitaminů, minerálů a vlákniny než rýže bílá, a je proto hodnotnější.

Dělení rýže podle zrna

Zrno rýže je tvarované velmi různě. Jsou zrna podlouhlá, oválná až kulatá, krátká a dlouhá. Od tvarů pak plynou názvy odrůd - dlouhozrnná, krátkozrnná, kulatozrnná. V dnešní době se však klade velký důraz na značku a kvalitu. Proto si zde uvedeme několik nejznámějších a nejlepších odrůd, se kterými se poměrně běžně setkáme v našich obchodech.

V českých domácnostech se nejčastěji používá obyčejná dlouhozrnná rýže. Pokud si chcete připravit pravé rissoto, použijete italskou rýži Arborio nebo Carnoli. Jste-li zastánci racionální výživy, jistě vás osloví hnědá přírodní rýže, která obsahuje slupky plné vlákniny, a je tak mnohem zdravější než klasická rýže. Dobrou rýži nesežene všude. V supermarketech už dneska najdete všechny možné druhy, ale pouze v malém balení a za "akční" nehorázné ceny. Takže nejsnazší bude, když vyrazíte do vietnamských obchodů se zeleninou. Tam většinou prodávají 4 - 5 kilové balení prvotřídní thajské jasmínové rýže a často i basmati. Úplně nejlepší je ovšem vyrazit do vietnamských tržnic. V Praze navštivte tržnici SAPA, v Brně tržnici na Olomoucké, kde mají až 25 kilové balení. Na těchto místech mají i ty nejlepší ceny.

  • Rýže Arborio - Kulatozrnná rýže, která hojně vstřebává vodu a vytváří po uvaření krémovitou hmotu. Užívá se k přípravě italského rizota.
  • Rýže basmati - Dlouhozrnná tenká rýže, která zůstává po uvaření pevná a nelepí se. Basmati má aromatickou, lahodnou chuť a tradičně se užívá v indické kuchyni.
  • Bhútánská rudá rýže - Starověká krátkozrnná rýže pěstovaná ve vysoké nadmořské výšce v himalájském pohoří na území Bhútánu. Rýžová pole jsou zde zavlažována tisíc let starým viaduktem, který přepravuje kvalitní vodu bohatou na stopové prvky. Tato rýže má příjemnou ořechovou vůni, jemnou texturu a červenohnědou barvu.
  • Rýže Carnaroli - Řekneme-li slovo rizoto, většinu z nás napadne rýže Arborio. Ale právě rýže Carnaroli může Arboriu směle konkurovat a rýži Arborio nahradit. Tato krátkozrnná rýže se pěstuje také v Itálii, je bílá, baculatá a při vaření ještě více zbuclatí.
  • Dlouhozrnná rýže - Zrnka jsou až 5x delší, než jejich šířka, a po uvaření bývají načechraná a nelepí se k sobě. Jsou proto ideální na saláty, ke karí, dušeným pokrmům, kuřecím a masitým chodům.
  • Hnědá rýže - Jedná se o zrnka rýže, z nichž nebylo odstraněno nic jiného než nejedlá vnější slupka. Protože si zachová otruby, je hnědá rýže z výživného hlediska daleko hodnotnější. Uvařená má oříškovou konzistenci a chuť. Bílá, obroušená či omletá rýže vzniká tím, že se mletím odstraní otruby.
  • Jasmínová rýže (Hom Mali) - Voňavá rýže podobná rýži basmati, ale s lepivější strukturou. Hojně používaná v čínské kuchyni a pěstuje se v Thajsku. Kromě toho, že má žlutohnědou barvu a ovesnou vůni, snižuje hladinu cholesterolu.
  • Klihovitá či lepkavá rýže - Tato rýže se běžně užívá v čínské kuchyni. Zrnka se lepí k sobě, a tak je snadné nabírat je tyčinkami nebo prsty. Pro svou nasládlost se užívá rovněž při pečení a přípravě cukroví.
  • Krátkozrnná rýže - Tato rýže nazývaná rovněž pudinková, je téměř stejně široká jako dlouhá. Bývá lepkavá, obsahuje spoustu škrobu, zrnka se k sobě po uvaření lepí, a tak se jedná o vhodný druh a k přípravě pudinků.
  • Mletá rýže neboli rýžová mouka - Je to rýže semletá na jemný prášek. Užívá se k zahušťování a na přípravu koláčů, pudinků a sušenek.
  • Planá (divoká) rýže - Není to ve skutečnosti pravá rýže, ale semena severoamerické vodní trávy. Zrna jsou dlouhá, štíhlá a tmavá. Jsou bohatá na komplex vitaminů B (s výjimkou vitaminu Bl2). Planá rýže se často užívá do salátů ve směsi s rýží basmati.
  • Pudinková rýže – Rýže s krátkými zrny, která - jak už název napovídá - je velmi vhodná k výrobě kaše, nákypů a pudinků. Zrna jsou škrobovitá a po uvaření mají tendenci vytvářet hrudky.
  • Thajská aromatická rýže (Pathum Thani) - Je to dlouhozrnná voňavá rýže, která se po uvaření lehce lepí. V thajské kuchyni se obvykle podává bez soli a koření.

Uskladnění rýže

Rýže vydrží uskladněná poměrně dlouhou dobu, ale nesmí být ve vlhkém prostředí. Ideální pro její uskladnění jsou neprodyšně uzavírazelné sklenice nebo dózy.


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist