Skladování v chladničce a mrazáku

Obrázek lekce Skladování v chladničce a mrazáku

Chladnička a mrazák jsou v současné době standardním vybavením kuchyně. Do chladničky se ukládají potraviny, které se rychle kazí a potřebují chladné prostředí.  Mrazák se využívá pro dlouhodobé uskladnění. I tyto možnosti uchování potravin mají své zásady, které se vyplatí dodržovat. 

více >
< méně

Kuchařská škola

Zobrazit všechny lekce Zobrazit méně lekcí
Vytisknout lekci

Chladnička ani mrazák nedokáže udržet v použitelném stavu nekvalitní potraviny nebo suroviny. Už při nákupu je tedy nutné dbát na čerstvost a kontrolovat datum výroby, doporučené spotřeby a minimální trvanlivosti.

Obaly by měly odpovídat druhu potravin a surovin, které se v nich do chladničky nebo mrazáku vkládají. Důležité je vzduchotěsné uzavření a tím zajištění stálého chladu. Obaly se čtvercovým nebo obdélníkovým tvarem šetří prostor.   

Chladnička 

Chladničky - ledničky - nejrůznějších typů a velikostí jsou dnes nedílnou součástí každé kuchyně. Tato tzv. chladící skladovací zóna má plynule regulovatelnou teplotu, která by ale v praxi měla být 0 až  5°C.

Obrázek

Do vybavení kuchyně se doporučuje spíše větší chladnička, protože v menší plné surovin nedochází k dostatečné cirkulaci chladného vzduchu a potraviny se tak dostatečně neochlazují.

V chladničce můžeme krátkodobě uchovávat

  • mléčné výrobky
  • maso
  • vajíčka
  • polotovary
  • nespotřebované suroviny a jídla
  • některé druhy ovoce zeleniny. Exotické plody, citrusy, brambory, rajčata, okurky a další zeleninu, která obsahuje větší množství vody bychom do chladničky dávat neměli, protože chladné prostředí jim škodí. 

Pro ukládání jednotlivých druhů potravin je u moderních typů chladniček vnitřní prostor velmi účelně rozdělený.

  • v spodní části jsou přihrádky nebo boxy, které poskytují ideální vlhkost a teplotu pro uskladnění ovoce a zeleniny.
  • polička nad boxy a nejnižší rošt jsou nejchladnějším místem, které je vhodné pro uložení masa, drůbeže, uzenin nebo ryb. 
  • rošt nebo police přibližně uprostřed je ideální pro mléko, sýry a ostatní mléčné výrobky, vajíčka, případně pro otevřené kompoty a zavařeniny.
  • zcela nahoře je v chladničce nejvyšší teplota. Zde se ukládají suroviny, které by měly být snadno roztíratelné - například máslo, rostlinné tuky nebo majonézy. Můžou zde být i uzavřené kompoty, konzervy a podobné produkty.  
  • vnitřní prostor dvířek je ve spodní části většinou upraven pro ukládání lahví. V horní polovině je několik přihrádek nebo uzavíratelných dóz na různé dochucovací ingredience, ale třeba také přímo na sýry, vajíčka a další potraviny.

Mrazící box u chladniček, které nejsou přímo kombinovány se samostatnou mrazničkou, je v horní části. Nemá většinou velký obsah a je vhodný spíš pro krátkodobé uchování zmrazených potravin - nejčastěji masa nebo ryb.

Mraznička

Mraznička - mrazák - slouží pro dlouhodobější uchování potravin a surovin v zmrazeném stavu.  Mrazničky, tedy tzv. mrazící skladovací zóna, mají možnost plynulé regulace teploty až do - 24°C. Některé jsou kombinované s chladničkou, prodávají se ale i samostatně. Ve většině případů mají mrazničky s dvířky vnitřní uspořádání „šuplíkové“. Velké mrazicí boxy s horním otevíracím víkem mají uvnitř různě uspořádané přihrádky a koše.

Obrázek

V mrazničce je možné dlouhodobě uchovat

a různé další mražené výrobky - např. zmrzliny, bylinky

Ukládání zmražených potravin má své zásady, a vnitřní uspořádání mrazniček je jim přizpůsobené.  

  • Spodní část je vhodná pro uskladnění ovoce a zeleniny, chleba a pečiva
  • Prostřední část má ideální teplotu - chlad -  pro uložení masa a ryb
  • Horní část je určena pro tvorbu ledu, uchování zmrzlin a podobných produktů

Obaly pro uskladnění potravin v mrazáku jsou nejvhodnější plastové a vzduchotěsně uzavíratelné.

Trvanlivost potravin a surovin v mrazničce není neomezená, jejich skladování v zmrazeném stavu by nikdy nemělo být delší než jeden rok. U kupovaných zmrazených produktů je datum trvanlivosti vyznačeno na obalu, pokud si např. maso mrazíme sami, je dobré ho označit datem zmrazení.

Krátkodobé zmrazení

Krátkodobě se zmrazují potraviny, které budou spotřebovány během několika dnů, maximálně dvou až tří týdnů. Většinou se tímto způsobem uchovávají zakoupené zmrazené potraviny

  • maso
  • ryby
  • předsmažené bramborové hranolky
  • pizza
  • zeleninové směsi
  • polotovary
  • hotová uvařená jídla určená pro pozdější konzumaci

Obrázek

Nejvhodnější obaly pro krátkodobé zmrazení masa a hotových pokrmů jsou plastové uzavíratelné misky, ve kterých se jejich obsah může snadno a rychle rozmrazit v mikrovlnné troubě, případně mikrotenové uzavíratelné sáčky. Ostatní potraviny se můžou ponechat v původním obalu.

Chladničky a mrazáky svádí k nakupování do zásoby ve větším množství. I když suroviny a potraviny budou v chladu, jejich delší skladování se může negativně projevit na kvalitě a chuti jídel. Proto bychom měli nakupovat jen množství, které jsme schopni v relativně rozumné době spotřebovat.

Průběžná kontrola stavu surovin a potravin, které jsou uloženy v ledničce a mrazničce by měla být samozřejmostí.


×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist