Jak správně uchovávat chléb a pečivo?

V současné době si můžeme pečivo koupit v podstatě každý den. Nespotřebované uchováváme, ale děláme přitom často mnoho chyb. 

Pokud se divíte, že nám nespotřebované pečivo dlouho nevydrží, že zvláční, ztratí chuť, nebo dokonce i zplesniví, nemusí být vina vždy u výrobce nebo prodejce, ale může být i u nás, protože pečivo prostě uchováváme špatně.

Chléb

Chléb, pokud je od základu dobře vyrobený a pak také kvalitně propečený, je poměrně trvanlivý. Během jeho uchovávání ale i u něj dochází k mnoha změnám. Hlavní probíhají u škrobu, který se mění z gelovité struktury zpět na krystalickou, a právě tehdy se původně vláčný chléb začíná drobit a drolit. Způsobuje to především vytrácení vody, které množství v chlebu závisí na teplotě. Tento proces, který jistě nikdo nechce, probíhá při teplotě 0 až 10° Celsia a proto chléb nikdy neskladujte v ledničce. Vyšší teplota tedy zabraňuje vysychání a drolení, ale zase zvyšuje riziko plesnivění. Jak tedy vlastně chléb správně uskladnit? Ideální je teplota 20 až 25° Celsia, chléb zabalíme do čisté utěrky a vložíme do chlebové dózy.

Rady, jak uchovat co nejvíce čerstvý chléb

- teplý chléb nikdy neuskladňujeme, necháme ho nejdříve vychladnout

- chléb zabalíme do čisté utěrky nebo vložíme do plátěného sáčku a pak dáme do chlebové dózy

- do dózy na chléb můžeme vložit rozkrojené jablko, chléb pak zůstane vláčný a neokorá

- chléb nebude plesnivět, když vedle něj položíme kousek syrové brambory

- nakrojený bochník pokládáme i zabalený plochou řezu dolů, aby chléb neokoral, kůrka zůstala pevná a střídka vláčná

- chlebovou dózu pravidelně zbavujeme drobků a vytíráme nejlépe octovou vodou

- chléb nikdy nenecháváme na vzduchu a světle, protože vzduch způsobuje vysychání, světlo úbytek vitamínů

- chléb nikdy nekrájíme předem, ale krajíce ukrojíme vždy krátce před konzumací

- chléb nikdy neukládáme do chladničky

Chléb i pečivo můžeme zamrazit

Všechny uvedené rady je samozřejmě možné využít i u uskladnění ostatních druhů pečiva – rohlíků, housek, baget, a třeba i vánoček nebo bochánků. Oblíbeným způsobem uskladnění pečiva je ale i jeho zamrazení.

Pečivo zamrazujeme co nejčerstvější, ale vychladlé, teplota v mrazáku musí být nižší než 18° Celsia.  V takových podmínkách si pečivo své vlastnosti uchová i několik týdnů.

Pečivo zamrazujeme uzavřené ve vhodných obalech z umělé hmoty, a to celé nebo nakrájené. Jednotlivé kusy nebo plátky je dobré od sebe oddělit mikrotenovou fólií, abychom při rozmrazování mohli použít jen potřebné množství.

Rozmrazování probíhá v pokojové teplotě a trvá i několik hodin. Pro urychlení je možné použít mikrovlnnou troubu, kde se pečivo rozmrazí za několik minut.

Domácí chléb

Pečení chleba a dalších výrobků v domácnostech je také stále více populární a díky  domácím pekárnám i velmi jednoduché. Chléb si ale můžeme doma upéct také klasickým způsobem v moderních chlebových formách.

Přejeme vám úspěšné pečení, a ať vám chléb chutná tak, že ho vůbec nebudete uskladňovat. 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.