Jídla a nápoje pro zahřátí a energii

Zimní období se téměř u každého člověka projevuje sníženou fyzickou i duševní aktivitou, ale i zvýšenou chutí na sytá jídla a potřebou teplých nápojů.  

 

Lidské tělo reaguje na chladnější období, kratší dny a nedostatek slunce ztrátou energie a také pocitem chladu. Zahřát se můžeme mnoha způsoby. Může to být několik vrstev oblečení, roztopená kamna nebo nějaký rychlý sport. Energii je možné načerpat ze sytějších jídel i teplých nápojů. Klasickým jídelníčkem v tomto období jsou tučnější masa, omáčky a knedlíky, uzeniny i sýry, pijeme grog a dopřáváme si sladké. Nejzdravější způsob zahřátí organismu a načerpání energie to zcela jistě není, a pokud ho chcete změnit, máme pro vás několik tipů.

Léčivé účinky i zahřívací schopnosti má například zázvor. Můžete ho přidat do polévek i omáček, v kterých nebude vadit jeho mírně pálivá a nahořklá chuť. Používejte ho ale v opravdu přiměřeném množství, protože mimo chuti ovlivní jídlo i aromaticky.

K osvědčeným způsobům zahřátí patří také husté teplé polévky. Gulášová, dršťková, česnečka, hovězí vývar a další vás zahřejí a s čerstvým pečivem i zasytí naprosto spolehlivě ráno, kdykoliv během dne a samozřejmě i večer.

Teplotu těla ovlivňuje také cirkulace krve, a tu můžete zvýšit konzumací ostřejších jídel. Pikantní příchuť různým zeleninovým i masovým pokrmům dodají rozdrcené čerstvé chilli papričkami, použít samozřejmě můžete i mleté chilli koření.

Vyhýbat se nemusíte ani sladkostem, ale nemělo by se to s nimi přehánět. Ideální je například hořká čokoláda s obsahem kakaa nad 60 procent, která má mnoho povzbuzujících účinků. Horká rozpuštěná čokoláda je vynikající pro zahřátí a zahnání pocitu únavy.

To nejlepší na konec – med! Sladí, léčí, má o třetinu kalorií méně než klasický cukr… Med můžeme bez problémů přidávat do čaje, ale i grogu, kávy nebo horkého mléka. Každý horký nápoj s medem dostane intenzivnější chuť, a zahřeje po fyzické i povzbudí po psychické stránce.  

Všechny uvedené možnosti zahřátí a načerpání energie je samozřejmě ideální kombinovat a střídat. V našich receptech navíc najdete mnoho různých jídel a nápojů, které zázvor, chilli, čokoládu a med obsahují, stejně tak jako mnoho druhů chutných polévek. Stačí si jen vybrat…

 Zdeněk Urban

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.