Křehká máslová štola pro nezapomenutelné Vánoce

Myslíte si, že potěšit svou rodinu a oslnit návštěvy o svátcích můžete jen vyšperkovaným cukrovím v dvouciferném počtu druhů? Omyl! Bohatě si vystačíte s jedním vánočním pečivem, které musí milovat snad každý. Vánoční štóla se rozpadá na jazyku, je plná sušeného ovoce a na povrchu posypaná moučkovým cukrem připomínajícím sníh. Co víc si přát?

Štóla je druh sladkého vánočního pečiva, které vzniklo před dávnými dobami v Německu – první zmínka o ní pochází z roku 1329. Tenkrát ale zdaleka nevypadala a nechutnala tak, jako dnes, pekla se totiž jako církevní jídlo, a tak nesměla obsahovat mléko ani máslo. Až díky papežskému Listu o másle se v roce 1491 mohlo do těsta začít přidávat máslo. Dnešní štóla, jejíž podoba se téměř nezměnila od počátku 20. století, si na másle zakládá, její nedílnou součástí jsou také oříšky, sušené ovoce a moučkový cukr.

Teď je ten pravý čas

Vánoční štóla má pověst pečiva náročného na přípravu, a proto se o ni mnoho hospodyněk ani nepokouší. Vězte ale, že se jedná jen o pověru, ve skutečnosti má vánoční štola jen jeden jediný háček – musí být uleželá. Pokud ji chcete zakrojit na Štědrý den, máte nejvyšší čas zadělat těsto. Jeho příprava,samotné pečení a následné polévání máslem a obalení v cukru vám zabere necelé jedno odpoledne, pak zbývá štólu jen uložit na vhodné místo a o nic dalšího se starat nemusíte. Štóla se díky tomu může stát jakousi pojistkou pro případ, že v posledních pár dní před Štědrým dnem nebudete stíhat nic upéct.

Základem jsou kvalitní suroviny

Jak už to bývá u receptů, které obsahují jen několik málo položek, i u štóly je nesmírně důležité použít opravdu kvalitní suroviny. To především znamená nesnažit se vyměnit máslo, kterého je ve štóle celá kostka, za jiný tuk. Možná tak snížíte příjem kalorií, ale chuť a konzistence štóly tím značně utrpí. Pokud navíc máte přístup k domácím vajíčkům a farmářskému mléku, využijte této příležitosti.

Obrázek

Recept na vánoční štólu

Z následujícího množství upečete jednu štólu. Je ale tak dobrá, že se po ní jen zapráší, a tak není od věci zvážit zdvojnásobení množství a upéct rovnou dvě štóly.

 • 500 g hladké mouky

 • 250 g másla (1 kostka)

 • 50 g krupicového cukru

 • 100 g sušeného ovoce

 • 50 g kandované citronové a pomerančové kůry

 • 100 g ořechů

 • 42 g droždí (1 kostka)

 • 5 g soli

 • 1 vejce

 • 60 ml mléka

 • 2 lžíce rumu

 • moučkový cukr na obalení

Nejprve si připravíme kvásek – do vlažného mléka rozdrobíme kostku droždí, přidáme lžíci krupicového cukru a zaprášíme trochou mouky. Zakryjeme a umístíme na teplé místo. Sušené ovoce pokrájíme a naložíme do rumu. Mezitím si můžeme prosít mouku a smíchat ji se zbylým cukrem a solí. Přidáme vejce, kvásek a na tenké plátky nakrájené máslo (použijeme cca 180 g, zbytek si schováme na potření). Vypracujeme těsto, které bude dost hutné, proto je lepší použít kuchyňský robot než se snažit zpracovat ho ručně. Těsto zaprášíme moukou, zakryjeme a necháme na teplém místě kynout zhruba dvě hodiny. Do vykynutého těsta přimícháme rumem nasáklé sušené ovoce, pokrájenou citronovou a pomerančovou kůru a nasekané oříšky. Z těsta vytvoříme váleček a necháme půl hodiny kynout. Potom štólu pečeme ve vyhřáté troubě – nejprve 30 minut na 170°C, poté 20 minut na 140°C. Ještě horkou štólu potíráme rozpuštěným máslem – vždy počkáme, dokud se máslo nevsákne, a potřeme znovu, a tak dále, dokud nám nedojde máslo. Štólu potom ještě obalíme v prosátém moučkovém cukru, nejlépe vanilkovém. Necháme zchladnout, zabalíme do alobalu a umístíme na chladné místo, kde bude štóla odpočívat až do Štědrého dne.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.