Kuchyně plná čar a magie

 

V kotlíku cos škvíří se a syčí, divá stařena přihazuje další tajemnou ingredienci. Opodál se choulí mladá žena. Má strach, ale neodejde. Přišla si pro nápoj lásky…   Lidé chovali k jídlu vždy posvátnou úctu. Vážili si jej natolik, že řadě pokrmů přisuzovali  čarovnou moc, která umí zajistit lásku, majetek a štěstí. Nešlo jen o proslulé muří nohy či uši netopýra, jež bublaly v očazených kotlích vesnických čarodějnic. Není to ještě tak dávno, kdy se při vaření prováděly rituály zděděné po předcích, aby hospodyně zajistila rodině ochranu.

Kouzlo chleba a koláčů

Mezi magicky nejúčinnější potraviny patřil chléb. Už jen drobečky v kapse prý odvracely zlo, člověk s nimi nezabloudil a nemusel se bát potměšilých duchů. Ostatně i starý slovanský zvyk podat hostům chleb a sůl, zřejmě vyplynul z přesvědčení, že je bytosti temna ani čarodějnice nedokážou spolknout, začnou se dusit a zapomenou na svoje magická alotria.

Velká moc se přisuzovala také koláčům. Například jablečné měly pomáhat svou čarovnou energií lásce, zatímco ostružinové se prý postaraly o posílení sexuálního libida. U Slovanů dokonce nabídnutý koláč stvrzoval uzavření závazné smlouvy. A když host přijal, všechna ujednání napevno osvědčil.

Že raději zůstanete u staré dobré bábovky? Moc byste si nepomohli. Podle  kulinářské magie se totiž řadí k vůbec nejmocnějším pokrmům. Panovalo totiž přesvědčení, že jejím středem lze nahlédnout do budoucnosti. Proto se zavěšovala nad kolébku novorozeněte. 

Ďáblovo maso

V těch tajemných receptech nechybí i tzv. ďáblovo maso. Jedná se o výčet podivných, obvykle dost nechutných surovin, které inkvizitorům prozradily mučením zlomené ženy obviněné z čarodějnictví. Objevují se v něm pavouci, slimáci, ropuchy, mozek zajíce – prostě ingredience vybrané samotným satanem. Zmíněné přísady nemají jen symbolický efekt, prý obsahují rovněž chemické látky a sloučeniny, jež mohou v těle vyvolat nezvyklé reakce.

Takové vlastnosti má ovšem každé jídlo. Zda člověku prospěje či uškodí, záleží na jeho množství a kombinaci surovin. Ale to už není záležitost čarodějnická, nýbrž ryze individuální.

Ani střípek másla

Protože se kvapem blíží svátek čarodějnic, podívejme se i na jeho speciální menu. Jako k většině významných dnů v roce patřily také k filipojakubské noci obřadní pokrmy a rituály s nimi spojené. Ve dnech 30. dubna a 1. května se například nesmělo z domu vydat nic, tedy ani surovina či jídlo, spojeného s mlékem a hovězím dobytkem. Zlomyslné čarodějnici totiž stačil jen malý střípek másla k uřknutí krávy, aby přestala dojit.

Jídelníček této nejmagičtější noci v roce tvořilo hlavně pečivo, zejména koláčky s mákem a boží milosti. Nesměl v něm chybět ani tzv. mrváň, dnes už zapomenutá dobrota z kynutého těsta. Ta dříve provázela každý obřad od porodu k smrti, léčili se jím nemocní, a dokonce se jeho prostřednictvím se věštila budoucnost.

Aby si na svůj svátek libovaly rovněž čarodějnice, které raději pikantnější dobrůtky, do menu filipojakubské noci patřilo i pečené kuře, česnek a cibule.

Jen promáčknout v hmoždíři

Naše magické pokrmy uvařil podle dávných čarodějnických receptů šéfkuchař Martin Havel z pražské restaurace Mama´s&Papa´s. Zeptali jsme se ho, zda věří v kulinářskou magii?

„Některá jídla jsem vyzkoušel, ale nevím, zda na mě měla avizovaný vliv. Při jejich vaření jsem ale objevil i pár nevšedních chutí. Třeba kardamon. Nese si auru afrodisiaka, zvyšujícího sexuální apetit prý už jen svou vůní. V Asii se dávají jeho rozloupnutá semínka do kávy, která tak získá úžasnou chuť. Já lehce promáčknu celý stvol v hmoždíři a přidám jej do marinády, v níž se povaří. Do ní pak naložím jelení steaky či svíčkovou a nemá to chybu. Za účinky na sexuální libido ovšem ručit nemohu.“

Elixír lásky

Vraťme se však k dívce z úvodu a jejímu nápoji lásky. Po celou dobu naší civilizace hledali lidé elixír, jehož pomocí by získali náklonnost vytoužené osoby a znásobili svůj výkon při milostném aktu. Efekt byl ale velmi diskutabilní, občas totiž jeho požití člověk nepřežil.

Mnozí lidé ale dodnes věří v jejich sílu. Podle Marie Pravdové z pražské bylinné poradny Galadriel mohou některé bylinky erotickou touhu opravdu podpořit. Například peruánská maca nebo zázvor. O levanduli, rozmarýnu a mátě jako povzbuzujících prostředcích pro mladé muže psal dokonce i velký Shakespeare. Zkušená bylinkářka má dokonce vlastní, prý ověřený recept na nápoj lásky. Sklenka sektu s několika kapkami sirupu z růží je prý delikátní afrodisiakum, které naladí, navnadí a milostnou touhu povzbudí.

Zájemcům o elixír lásky však vzkazuje, aby se drželi hlavní zásady kulinářské magie, tedy aby respektovali všechna práva člověka jako bytosti se svobodnou vůlí. Bývá totiž zhola nemožné někoho přimět, aby se do jiného zamiloval. Láska je prostě mocnější než magie – včetně té kulinářské.

Text: Eva Müllerová

Foto. František Petrák


Horský kohád

Kulinářští mágové tvrdí, že horský kohád dá člověku sílu zvládnout i to, nač by si jinak netroufl.

1 porce - 200 g vepřové krkovice, 100 g lesních hub (směs), slanina, po špetce tymiánu a rozmarýnu, majoránka, sůl, bochníček chleba.

Omytou krkovici pokrájíme na kousky, které osolíme a okořeníme, slaninu rozdělíme na plátky, očištěné houby zbavíme nožek.
Maso, špek i kloboučky hub opečeme na grilu a střídavě napichujeme na očištěné březové větvičky (kohády), které zabodneme do bochníčku chleba.
Pro vyvážení čarovné moci lze pokrm doplnit mrkvovým salátem (jen z mrkve a citrónu).

Chlebová kaše s vínem

Spojením magicky silných potravin, zejména medu a chleba, měl tento mírně opojný dezert chránit svého konzumenta před zlými duchy.

1 porce - 200 g žitného chleba, 100 ml suššího červeného vína, špetka drceného jalovce, špetka drceného kmínu, 100 g lesního medu

  Chleba pokrájíme na plátky a nasucho usmažíme několik topinek. Hotové přelijeme vínem a důkladně rozetřeme.
Hustou chlebovou kaši ochutíme jalovcem i kmínem a vmícháme med.

Nápoj stoletých

Kromě pozitivních vlivů na vitalitu sloužil nápoj i ke zklidnění mysli.

3 porce - 3 stroužky česneku, 1 litr kysaného mléka, sůl, špetka pálivé papriky

Česnek dobře rozetřeme a pak rozmícháme v kysaném mléku.
Nápoj osolíme, přidáme papriku a necháme důkladně vychladit.


Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.