Nejdražší pochoutky světa

Milionáře nepoznáte jen podle oblečení nebo auta, ale také třeba i podle toho, jaká jídla si dopřává. Jídelníček bohatých lidí zahrnuje spoustu jídel a surovin, které by si většina z nás nemohla dovolit, případně by nám asi bylo líto zaplatit za jediný oběd nebo večeři deset tisíc, někdy třeba i mnohonásobně víc, korun. Pro milionáře to ale taková položka není, lanýže, kaviár a další vybrané lahůdky jsou pro ně tak trochu i nutností a povinností.

Bohatí lidé si mohou dovolit utratit za jídlo velmi vysoké částky, dopřát si mohou i ty nejdražší lahůdky na světě. Které to jsou? Představíme vám pět surovin tak drahých, že se o nich běžným smrtelníkům může jen zdát. Ale nikdy nevíte, jestli nevyhrajete v loterii nebo nezdědíte jmění, a tak je dobře být informovaní, pokud byste se mezi milionáře náhodou zařadili. Některou z těchto pochoutek ale můžete využít třeba na důležitý oběd nebo večeři pro někoho, koho si velmi vážíte.

Lanýže

Obrázek  

Lanýže jsou typickým jídlem bohatých. Pěstování této zvláštní houby je velmi náročné a její sběr je ztížený faktem, že roste v průměru 30 cm pod zemí a musí ji tedy vyhrabávat cvičení psi nebo prasata. Lanýže mají výrazné aroma připomínající zatuchlinu, jejich chuť je ale jedinečná a ničím nenahraditelná – právě proto jsou gurmány z celého světa tolik vyhledávány. Využívají se k dochucení salátů, vaječných omelet, rizota, těstovin, rizot, omáček či paštik. Existuje několik druhů lanýžů, které se od sebe liší nejen vzhledem a intenzitou vůně, ale také cenou. Kilogram lanýžů černovýtrusných stojí přibližně 24 tisíc korun, o něco levnější jsou lanýže letní a černé. Nejdražším druhem je lanýž bílý, který roste jen na severu Itálie a má ze všech lanýžů nejsilnější aroma. Jeho výkupní cena se pohybuje kolem 33 tisíc korun, v praxi za něj ale zaplatíte víc, zvlášť když si vyberete větší houbu – cena se totiž s hmotností zvyšuje. Historicky nejdražší byl obří lanýž bílý vážící 1,5 kg, který se v roce 2007 vydražil v přepočtu za 8,4 milionu korun.

Kaviár

Obrázek

Skleničku kaviáru si může koupit v podstatě každý. Červené kuličky vám dodají pocit luxusu, ale věřte, že opravdoví milionáři by o tento kaviár ani nezavadili. Červený kaviár jsou totiž jikry lososovitých ryb a označuje se jako kaviár nepravý, protože pravý kaviár pochází jen z ryb jeseterovitých. Všeobecně známý je černý kaviár, ještě dražší a vzácnější jsou ale kuličky jantarové barvy. Tomuto druhu kaviáru se říká Almas a produkuje se pouze v Íránu. Almas - v překladu diamant - jsou jikry jeseterů beluga, kteří musí být sto let staří. Jistě si tedy dokážete představit, že taková pochoutka opravdu není nejlevnější. Za kilogram kaviáru Almas se platí až půl milionu korun. Do některých států se Almas dokonce nesmí vyvážet, a to kvůli ochraně vyzy velké, živočišného druhu, který vlivem popularity kaviáru ze světových vod rychle mizí.

Stejk ze skotu Wagyu

Obrázek

Pořádný hovězí steak si občas také dopřejeme, těm nejbohatším je ale i svíčková nebo T-bone málo. Milionáři si pochutnávají na steacích japonského plemene skotu wagyu. Jejich maso je skutečně jedinečné nejen díky specifickým geografickým podmínkám, ale i vzhledem k tomu, jak zvířata před porážkou žijí – pití piva nebo saké, poslech hudby a masáže jsou na denním pořádku. Tato zvláštní péče se projevuje na kvalitě masa a jasně růžové mramorované maso wagyu patří mezi nejvyhledávanější mezi bohatými labužníky z celého světa. Takzvaný Kobe Steak - steak ze skotu wagyu chovaného ve své původní domovině, japonské prefektuře Hyogo - stojí až 50 tisíc korun. Setkat se můžete i s poněkud levnějším Kobe-style steakem, připraveným z masa wagyu chovaných různě po světě. Několik čistokrevných wagyu je i v České republice a jejich geny mají sloužit k zušlechťování jiných plemen skotu.

Meloun Densuke

Za zralý meloun zaplatíme poměrně málo a tak se nám může zdát neuvěřitelné, že někdo jiný je za něj schopný utratit i 120 tisíc korun. Samozřejmě se ale v tomto případě nejedná o obyčejný meloun, ale speciální odrůdu Densuke, která se pěstuje pouze na severu japonského ostrova Hokkaido. I když je nejdražší zeleninou na světě, někteří lidé ho dostanou zdarma jako výraz toho největšího vděku. Densuke je vodní meloun, podobný melounům, které známe, má ale tmavě zelenou až černou slupku a je křupavější i sladší. Za rok se vypěstuje jen 60 až 70 kusů a je to tedy doopravdy meloun jen pro vyvolené.

Houby Matsutake

Čirůvka větší neboli Matsutake je houba rostoucí v Japonsku, Číně a Korei. Žije v symbióze s borovicemi, ty ale posledních několik let napadají brouci a tak jsou tyto houby stále vzácnější. Způsob, jak by se daly pěstovat uměle, ještě nebyl vymyšlen a proto se cena Matsutake stále zvyšuje. V Asii je pro jejich výraznou kořeněnou příchuť nazývají „královnou podzimních chutí“. Pokud byste chtěli takovou houbu ochutnat, připravte si přibližně 43 tisíc korun.

Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.