Nejlepší ingredience podzimu

Podzim pro mnohé z nás znamená deprese, špatnou nálady a ponuré počasí. Často vzpomínáme na prosluněné léto, čerstvé šťavnaté jahody a drinky na pláži. I podzim si ale můžeme zpříjemnit dobrým jídlem a pitím, kterého toto období nabízí víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Objevte s námi pravé chutě podzimu!

Vařit a jíst sezonně je dnes v kurzu, a rozhodně se to nemusí týkat jen salátů a ovoce. K sezonnímu vaření nepatří jen používání určitých surovin, ale také způsob jejich přípravy, tyto dvě složky by měly být v souladu. Oproti létu, kdy málokdo chtěl trávit v kuchyni půl dne, máme na podzim na vaření času více, používané suroviny jsou tužší, a tedy vyžadují delší přípravu, a my čas strávený u hřejivé plotny, zatímco venku je chladno a deštivo, skutečně oceníme.

Dýně

Pokud se zeptáte Američana, jaká potravina je pro něj synonymem podzimu, bez rozmyslu jmenuje dýni. I u nás si pokrmy z dýně získávají velkou oblibu a ke spojování dýně s podzimem významně přispívá i halloweenská výzdoba. Dýní existuje mnoho druhů, každý z nich se hodí k něčemu jinému. Díky jejich osobité, ale nepříliš výrazné chuti můžete dýně upravovat nasladko i naslano, připravovat z nich polévky, placičky, přidávat je do těsta, salátů, těstovin.

Obrázek

Červená řepa

Červená řepa se u nás sice pěstuje už dlouho, donedávna však byla využívána jen k nakládání. Dnes k nám již pronikly světové trendy, a tak se často setkáváme s pečenou řepou, která si skvěle rozumí s kozím sýrem a rukolou. Červená řepa se ale může přidávat i do těstovin a bramborových noků a dokonce i do těst na dezerty, třeba na čokoládový dort nebo brownies. Dezertům dodává řepa vláčnost a také krásnou barvu. Červenou řepu můžete koupit syrovou, zabalit ji do alobalu, upéct v troubě a pak oloupat, a pokud máte málo času, supermarkety vám pomohou, protože často mají v nabídce řepu už uvařenou a zavakuovanou. Vybírejte spíše menší bulvy, které mívají výraznější chuť.

Granátové jablko

Sezona granátových jablek začíná na podzim a vrcholí v zimě. Plody granátovníku se skládají ze stovek malých semen obalených sladkou červenou dužninou, a díky efektnímu vzhledu se často používají ke zdobení pokrmů. Granátové jablko bývá součástí zeleninových salátů, můžete jím ozvláštnit libovolný dezert ve skle i dort nebo zákusek, palačinky či lívance. Kdo rád ochutnává nové chutě, zakomponuje granátové jablko do dušených masitých pokrmů, pizz a quichů nebo sendvičů. Toto ovoce se samozřejmě hodí i pro přípravu džusů a koktejlů a pár semínek vhozených do sklenice sektu vykouzlí příjemnou atmosféru na každé romantické večeři nebo přátelském posezení.

Obrázek

Houby

Lesní houby teď už sice nenasbíráte, je ale ten pravý čas využít ty nasušené. Podzim totiž k použití hub přímo vybízí, a to jak v omáčkách, tak také v italském rizotu, těstovinách, polévkách nebo různých placičkách. Restované houby mohou být i netradiční součástí sendvičů, burgerů a panini, jen pamatujte na dodržení dostatečné doby tepelné úpravy. Klasickou houbou využívanou v našich kuchyních jsou hřiby, v současnosti jsou velmi populární i lišky. V supermarketech bez problému seženete čerstvé žampiony a hlívu, a i když jsou dostupné v průběhu celého roku, právě na podzim si je užijeme nejvíce.

Ředkve a ředkvičky

Kromě malých červených ředkviček se dnes v obchodech setkáváme i s větší bílou ředkvi. Oba druhy se hodí jak ke konzumaci zasyrova, tak k tepelné úpravě. Ředkve a ředkvičky můžete péct pokapané olivovým olejem, zapékat s těstovinami nebo jinou zeleninou. Syrové se často přidávají do salátů, a to jak zeleninových, tak luštěninových, bulgurových a quinoových. Zajímavou pochoutkou jsou na plátky nakrájené, okořeněné a v troubě vysušené ředkvičky, které můžete chroupat u televize místo chipsů.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.