Nejlepší zmrzlina bude ta vaše – vyrobená doma!

Máte dojem, že kupovaná zmrzlina a nanuky jsou především voda, vzduch a různá umělá sladidla i konzervační látky? I když se kvalita v poslední době zlepšuje, v mnoha případech nejste daleko od pravdy. Pokud se nechcete zabývat kvalitou toho, co kupujete, není nic jednoduššího, než si vyrobit svoje vlastní zdravé a chutné mražené osvěžení.

Zmrzlina je nejen v horkých dnech báječné osvěžení, její spotřeba se úměrně zvyšuje s teplotou vzduchu, ale vždy je to pro náš organismus zdravá volba. Kvalitu točené zmrzliny v podstatě poznáte, až když ji ochutnáte, u balených druhů můžete studovat údaje o složení. Pokud chcete zmrzlinu, u které budete mít stoprocentní jistotu, že je chutná a zdravá zároveň, pak si ji vyrobte sami. Není to opravdu nic složitého.

Historie zmrzliny

Zmrzlina má velmi dlouho tradici, v minulosti ale měla především formu ovocných sorbetů a skládala se ze zmrazené ovocné šťávy, cukru a případně ještě vody. Pak si výrobci uvědomili kouzlo kopečkové zmrzliny a aby držela tvar, začali do ní přidávat i malé množství stabilizačních látek. Ty se nejdříve připravovaly z vajec, později i z dalších přírodních rostlinných látek.

Po zdokonalení technologií začala výroba zmrzlin z mléka a smetany. Mléčný základ se ochucoval nejdříve ovocem, kakaem a vanilkou, později se začaly používat ořechy a různé další ingredience.

Poměrně drahá zmrzlina se výrazně zlevnila a stala dostupnější po objevu cukru z cukrové řepy, a od malých ručních výrobníků se postupně přešlo na elektrické přístroje a vznikly i první poloautomaty pro prodej točené zmrzliny.  

V současnosti se většina zmrzlin a nanuků vyrábí z předem připravených průmyslových směsí. Ty se míchají s vodou, důkladně šlehají s bublinkami vzduchu a mrazí – a pak si v některých případech kupujeme porci točené zmrzliny, která je ale vlastně jen krásně barevná, našlehaná ochucená voda se vzduchem… kopečkové jsou mnohem lepší a domácí naprosto nejlepší! 

Proč domácí zmrzlinu

Obrázek

Důvodů, proč si vyrobit vlastní zmrzlinu, je několik. Asi ten nejdůležitější je, že budete mít skutečně poctivou zmrzlinu bez chemických konzervantů, barviv a různých ochucovadel, bez ztužených tuků i přidané vody a vzduchu. Sami si určíte nejen druh, ale i kvalitu a množství ovoce a dalších ingrediencí. Domácí zralé ovoce má vynikající chuť, ve příjemně voňavé a přirozeně sladké – a taková bude nakonec i vaše vlastní zmrzlina.  

Zmrzlin je mnoho druhů - jakou si doma vyrobit?

Zmrzlin je v současnosti na trhu velmi mnoho, pro potřeby rozhodování jakou si vyrobit doma ale bude stačit základní rozdělení na

 • sorbety - ovocné
 • smetanové, jogurtové a tvarové

a případně ještě

 • zmrzliny ze šlehaných vajec

Ovocná zmrzlina – sorbet

Sorbet je zmrazený protlak z ovoce – nejvhodnější a také nejvíce oblíbené jsou jahody, broskve, maliny a kiwi, mohou se ale samozřejmě použít i další druhy.

Výroba sorbetu je jednoduchá – ovoce očistíte, případně ho oloupete a odstraníte z něj pecky, pak ho rozmixujete, podle potřeby nebo chuti ještě osladíte a necháte zmrazit. Pokud budete sorbet připravovat z drobného křehkého ovoce, je lepší ho nejdříve zamrazit, pak rozmixovat a dosladit a znovu zmrazit.  

Smetanová zmrzlina  

Základ je ze šlehačky nebo zakysané smetany. Do ušlehané a oslazené šlehačky se malé ovoce, jako například borůvky, lesní jahody nebo rybíz, vmíchá celé, větší ovoce se nakrájí na malé kousky. K ovoci, ale i samostatně přímo do šlehačky, je možné přidat další ochuzující ingredience – rozinky, jemně nasekané ořechy apod. Směs se pak nechá zamrazit. Pro mražení jsou ideální menší plastové kelímky nebo nádoby, případně speciální formy, ve kterých obsah rychle ztuhne a nezmrazí se pouze na kraji.

Jogurtová zmrzlina

Na přípravu jogurtových zmrzlin jsou nejlepší bílé neochucené jogurty, ke kterým je případně možno ještě přimíchat tvaroh, ušlehanou šlehačku nebo i vychladlý pudink. K základu se pak přidává ovoce, oříšky, čokoláda, kakao a další různé ingredience. Jogurt s všemi přísadami se důkladně rozmixuje, směsí se naplní vhodné nádoby a ty se vloží do mrazničky. Větší jemnosti zmrzliny je možné docílit tak, že se po částečném zmrazení znovu rozmixuje a pak dá opět mrazit.  

Tvarohová zmrzlina

Základem je tvaroh, k němu se opět přidává ovoce a podle chuti další ingredience. Tvaroh je potřeba maximálně našlehat, pak se osladí a smíchá nebo znovu našlehá s ostatními přísadami. Tvarohová zmrzlina je mnohem víc chutná, když se do ní přimíchá ušlehaná šlehačka nebo tuhý sníh z vaječných bílků. Připravený krém se nechá zamrazit ve vhodných nádobách.

Zmrzlina ze šlehaných vajec

Zmrzlina z vajíček se doma připravuje poměrně málo. Celá vejce nebo pouze žloutky se ve vodní lázni ušlehají s cukrem a smetanou do husté pěny, pak se do směsi přimíchá ovoce a případně i další ingredience a vše se nechá zmrazit. Do vaječného základu je možné přidat i malé množství másla nebo kvalitního rostlinného tuku. 

 Zmrzlina prozradí váš charakter!

Vybrali jste si druh zmrzliny, kterou si doma vyrobíte? Teď ještě musíte zvolit tu správnou chuť. Možná to nevíte, ale podle mnoha průzkumů příchuť zmrzliny prozradí, jaká je vaše povaha…

Vanilková zmrzlina je údajně oblíbená u lidí, kteří se dováží přizpůsobit svému okolí, jsou trpělivý a nerozčilují se každou maličkostí. V jejich životě je také důležitá láska a spokojený partnerský vztah.

Jahodovou zmrzlinu konzumují nejvíce lidé pracovití a pilní, umí se prý také rychle rozhodnout. Jsou to lidé plní optimismu, mají stále dobrou náladu a v soukromém životě jsou velmi romanticky založení.

Čokoládová příchuť zmrzliny prozrazuje optimismus a ti, kteří si ji oblíbili, mají údajně i velký smysl pro humor. Život si umí užívat, a když se pro něco rozhodnou, nic je nezastaví. V soukromí jsou prý velmi vášniví.

Stracciatella v sobě skrývá několik barev a chutí, podobné je to i u lidí, kteří tuto zmrzlinu mají v největší oblibě. Jsou většinou plni protikladů, ve vztahu vyžadují věrnost, ale sami by chtěli spíše svobodu a volnost.

Oříšková zmrzlina je typická pro lidi pečlivé, spolehlivé a velmi cílevědomé. Nemají rádi nečekané změny a pokud k nim dojde, pak rychle znejistí. V partnerství jsou v každém směru opravdovou oporou

Citrónovou chuť zmrzliny si prý oblíbili lidé, kteří jsou temperamentní, ale zároveň mají rádi klid a snaží se vyhýbat hádkám a rozepřím. Mají zároveň i smysl pro spravedlnost, jsou čestní a umí prosadit svůj názor.

Banánová zmrzlina patří těm, kteří si umí užívat život se vším, co k němu patří. Jsou to lidé komunikativní, velmi zdvořilí a také důvěřivý. V soukromém životě o druhé osobě dlouze přemýšlí a přitom dobře vědí, co chtějí.

Malinové zmrzliny si nejraději dopřávají osoby rázné a energické, které dováží prosazovat své názory a projevovat případný nesouhlas. V partnerství vyžadují věrnost, ale sami chtějí maximum své svobody.

Třešňovou příchuť zmrzliny mají v oblibě lidé, kteří jsou zdrženliví a občas i zbytečně nerozhodní. Emocím a citům v podstatě nepodléhají, spoléhají se především na svůj rozum  a dosavadní životní zkušenosti.

Kávová zmrzlina a capppuccino nejvíce chutná lidem starostlivým a emfatickým s velkou oblíbeností v jejich okolí. Umí naslouchat i nezištně poradit, mají mnoho různých nápadů a dováží o nich přesvědčit.  

Základní recepty na výrobu domácí zmrzliny

Co budete potřebovat na výrobu domácí zmrzliny

Teď už tedy zcela jistě víte, jaký druh zmrzliny s jakou příchutí si budete chtít doma připravit. Mimo surovin budete ještě potřebovat mixér a nějaké nádoby, vhodné k uložení do mrazničky, případně ideálně speciální formy na zmrzlinu nebo nanuky a samozřejmě ještě mrazák. Pokud nemáte mixér, může vám na začátek stačit pevná vidlička nebo šťouchadlo na brambory.

Obrázek

Připravili jsme pro vás několik receptů na různé druhy zmrzliny. Většinu z nich jsme v posledních horkých dnech vyzkoušeli a všechny můžeme s klidným svědomím doporučit.

Pokud jste zmrzlinu nezmrazili v nanukové formě, můžete ji v miskách při servírování posypat například hoblinkami čokolády.

Jahodový sorbet

 • 0,5 kilogramu jahod

 • 100 gramů cukru

Jahody opláchněte pod studenou vodou a odstraňte z nich lístky, pak je rozmixujte nebo rozmačkejte a smíchejte s cukrem. Směsí naplňte kelímky nebo formy a dejte je do mrazničky.

TIP: K jahodám a cukru můžete ještě přimíchat ušlehanou i neušlehanou šlehačku a také vanilkový cukr.

Rybízová zmrzlina

 • 0,5 litru červeného rybízu

 • 250 gramů třtinového cukru

Pod studenou vodou opláchnutý rybíz rozmixujte nebo rozmačkejte, smíchejte s cukrem a ve vhodných nádobách nechte zmrazit.

TIP: Do směsi můžete přimíchat i malé množství celých rybízových kuliček, případně i zakysanou smetanu.  

Borůvková zmrzlina

 • 150 gramů borůvek

 • 150 gramů třtinového cukru

 • 300 gramů smetany na šlehání

 • šťáva z 2 limetek

Limetkovou šťávu svaříte s hnědým cukrem, pak přidáte omyté borůvky a vše krátce povaříte. Do vychladlé směsi vmícháte polotuhou šlehačku, pak vše důkladně našleháte, přendáte do firem a necháte zmrznout.

TIP: Na závěr přimíchejte malé množství celých borůvek

  Obrázek

Malinová zmrzlina

 • 0,5 kilogramu malin

 • 250 gramů cukru

 • 2 kelímky smetany na šlehání

V misce smícháte smetanu, cukr a maliny, vše důkladně rozmixujete a pak necháte ve formách v mrazničce alespoň 10 hodin.

TIP: Přimíchejte maliny, rozdrcené na malé kousky

Ostružinová zmrzlina

 • 0,5 kilogramu ostružin

 • 300 gramů cukru moučka

 • 2 kelímky smetany na šlehání

 • 5 vaječných žloutků

Žloutky utřete s cukrem a pak smíchejte s ušlehanou tuhou šlehačkou, na závěr přimíchejte rozmixované ostružiny a směs dejte ve formách zmrazit.

TIP: Do připravené zmrzlinové směsi přidejte malé množství rozmačkaných ostružin

Domácí vanilková zmrzlina

Recept na nejoblíbenější druh zmrzliny. Příprava je sice poněkud složitější, ale výsledek vás ohromí.

 • 2,5 decilitru plnotučného mléka

 • 0,5 litru smetany na šlehání

 • 150 gramů cukru krupice

 • 5 vaječných žloutků

 • 1 vanilkový lusk

 • 1 lžičku vanilkového extraktu

 • špetku soli

V menším kastrolu zahřejte mléko a přimíchejte do něj cukr a špetku soli. Z vanilkového lusku vyjměte semínka a spolu s luskem je přidejte do mléka. Kastrol přikryjte pokličkou, sejměte ze sporáku a směs nechte hodinu přikrytou „odpočívat“ – mléko získá vanilkovou chuť i vůni.

Do většího hrnce nebo mísy nalijte studenou vodu a ledem a vložte do ní menší hrnec, do kterého nalijete smetanu. V další míse vyšlehejte žloutky.

Mléko s vanilkou znovu ohřejte a opatrně ho postupně všlehejte k připraveným žloutkům. Potom směs znovu přelijte do hrnce a zahřívejte, dokud nezačne houstnout. Vše nyní vmíchejte do smetany v chladné lázni, přidejte extrakt z vanilky a míchejte, dokud směs nezchladne. Pak ji ještě důkladně rozmixujte a dejte ve formách zmrazit.

TIP: Zmrzlina bude hustší, pokud použijete 8 vaječných žloutků

Domácí jahodový Míša

Tradiční český Míša, který patří mezi nejvíce oblíbené a také nejkvalitnější nanuky už mnoho let. Jeho domácí výroba je skutečně velmi snadná a rychlá.

 • 250 gramů měkkého tvarohu

 • 0,2 decilitru zakysané smetany

 • 20 gramů – 3 polévkové lžíce cukru moučka

 • vanilkové aroma nebo ½ balíčku vanilkového cukru

Všechny suroviny důkladně smícháte a vyšleháte, směsí naplníte formy na nanuky a vložíte je do mrazničky.

TIP: Nanuky z formy snadno vyjmete, když formu na několik vteřin ponoříte do horké vody.

 Zajímavé netradiční kombinace surovin pro výrobu domácí zmrzliny

 • borůvky, smetana, hořká čokoláda, med

 • nektarinky, banán, citrónová šťáva

 • jahody, tvaroh a výtažek ze stévie

 • mascarpone, lístky máty, strouhaná kůra z lunetky, třtinový cukr

 • kokos, mléko, mrkev, vaječný žloutek, hnědý cukr – případně trochu kari koření

Na závěr přidáme ještě jednu zvláštní studenou lahůdku

Zmrzlina z rýže

Do měkka v mléce uvařenou rýži rozmixujte s kakaem a medem – množství záleží na vaší chuti, případně třeba i s různými druhy ovoce. Pokud bude potřeba, můžete směs naředit mlékem nebo smetanou a pak nechat ve formách zmrazit.

Mnohem víc informací o zmrzlině, různé zajímavosti a další recepty najdete na www.milujizmrzlinu.cz.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.