Podzimní jídelníček

Venkovní teploty se snižují, sluníčka si už moc neužíváme a tma brzy ráno i večer nám na náladě také nepřidá. Jsme unavení, podráždění, bez energie, organismus je poměrně náchylný na různá nachlazení a chřipky. Je čas alespoň trochu změnit jídelníček!

Podle odborníků na výživu bychom na podzim měli častěji konzumovat jídla těžší, mastnější a výživnější, tepelně upravená, slaná i sladká. Studené, ochlazující, suché, syrové a lehké pokrmy s hořkou nebo pálivou chutí se pro toto roční období nedoporučují. 

Jedním z průvodních znaků podzimu je sucho - máme suchý kašel, suchou pokožku, ve vytápěných místnostech suché prostředí… Do jídelníčku je vhodné zařadit houby, křen, ořechy, vejce nebo med. Organismu prospěje třeba šťáva s nakrájené cibule, zalité medem, nebo hrušky s citronem a medem, ale i syrovou černou ředkev.

To ale samozřejmě není všechno, co můžeme pro svoje zdraví na podzim udělat.

Základem podzimní stravy jsou obiloviny

Různým způsobem upravená rýže, ale třeba i pšenice nebo oves a také těstoviny by se měly stát základem podzimního jídelníčku. Suché ovocné vločky, kuskus a žitné výrobky nebo potraviny z ječmene už jsou vhodné méně.

Rýži a těstoviny můžeme připravovat na mnoho různých způsobů samostatně, nebo samozřejmě jako přílohu k masům, rybám, ale třeba i k zelenině a dalším potravinám.  

Více masa - nejlépe hovězí, nejlepší jsou ryby

Samozřejmě není nutné mít maso na talíři každý den, ale měli bychom ho konzumovat víc než v letních měsících. Lepší než kuřecí nebo vepřové je v této době kvalitní hovězí, naprosto nejlepší jsou ryby, například losos, tuňák, sardinky. Pokud ale budete mít chuť na drůbeží maso, pak zvolte krůtu nebo kachnu. Vepřový bůček není právě nejzdravější, ale dobře upečený jednou za čas - a právě třeba na podzim - určitě neuškodí.

Uzená masa, králičí, jehněčí nebo zvěřinu odborníci v tomto ročním období konzumovat nedoporučují.

Zeleninu určitě - a tepelně upravenou!

Mrkev, cibuli, česnek, petržel, pórek, okurky, červenou řepu, ředkvičky, cuketu a dýni bychom měli na podzim jíst co nejčastěji. V menším množství se doporučuje i chřest, křen, kapusta nebo květák. Ideální je, když zeleninu vhodným tepelným způsobem upravíme, nejlépe uvařenou v páře nebo dušenou, ale občas nevadí ani osmahnutá na oleji.

Mraženou, syrovou nebo sušenou zeleninu na podzim z jídelníčku vynecháme. I když to je zdánlivě nelogické, tak brambory, rajčata, brokolice, celer, kedlubny, lilek nebo papriky bychom v této roční době měli jíst co nejméně.

Ovoce především šťavnaté a sladké

Nejvhodnějším ovocem pro podzimní konzumaci jsou banány, ananas, pomeranče, hroznové víno nebo švestky. Doplnit je můžeme avokádem, mangem, papájou, datlemi a fíky. Jablka a hrušky určitě také fyzickému i duševnímu zdraví prospějí. Šťavnaté a sladké plody jsou naprosto ideální, sušené ovoce si nechte na jindy.

Změna jídelníčku v podzimní době lidskému organismu určitě prospěje, ale jen to samozřejmě nestačí. Upravte alespoň částečně i svoje časové návyky, a jídlo si vychutnejte v klidu a pohodě.

Zdeněk Urban

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.