Roastbeef – sváteční oběd i luxusní svačina

Pokud si kupujete ke svačině obložené bagety, určitě už jste se někdy nechali zlákat verzí s roastbeefem. Oproti obyčejné šunkové bagetě vypadá jako královna, a když je hovězí dobře upečené, pak je vaše svačina povýšena ze znouzectnosti z automatu na gastronomický zážitek. Troufnete si ale upéct takové hovězí doma?

Roastbeef patří mezi jídla, z nichž má většina domácích kuchařů trochu strach, a pod dojmem, že v domácích podmínkách je jeho příprava neobyčejně náročná, se o ni ani nepokusí. Ve skutečnosti je však jen málo masitých pokrmů tak snadných jako právě roastbeef. K jeho přípravě navíc nepotřebujete žádné speciální vybavení ani nezvyklé suroviny, vystačíte si s masem, hořčicí, olejem, solí a pepřem.

Kvalitní maso je základ

V gastronomii platí: čím méně surovin jídlo obsahuje, tím musí být kvalitnější. Zde se to pochopitelně týká především masa. Kdo umí anglicky, snadno si slovo roastbeef přeloží – hovězí pečeně. Je tedy jasné, že se bude používat maso hovězí, ale jaké? Je třeba vybrat maso libové, nejvíce se hodí roštěnec – v lepším případě nízký, dobře poslouží ale i vysoký. Maso by mělo být dobře vyzrálé, aby se z něj během pečení nestala žvýkačka. Roštěnec pečte vcelku, nevyplatí se ho v rámci absence zbytků dělit a zbylé části zamrazovat. Jednak je pravděpodobné, že vašim strávníkům maso tak zachutná, že nic nezbude, a i kdyby se tak stalo, není problém zamrazit již upečený (a třeba i na plátky nakrájený) roastbeef. Plátky pečeného hovězího navíc využijete k plnění baget, sendvičů, zapékaných toustů apod.

Obrázek

Recept na roastbeef

Budeme potřebovat:

  • 1 kg nízkého nebo vysokého roštěnce

  • 3 lžíce hořčice

  • 1 lžíce olivového oleje

  • 1 lžička soli

  • špetka pepře

Hovězí maso omyjeme a zbavíme všech blan. Kuchyňským provázkem ho pevně omotáme tak, aby mělo tvar pokud možno pravidelného válce, poté ho ze všech stran potřeme olejem, osolíme a opepříme. Na prudkém plameni rozehřejeme pánev a maso do ní vložíme (do pánve nelijeme olej, ten už máme na povrchu masa). Opékáme do zezlátnutí, pak váleček o kousek pootočíme a opět čekáme, než povrch masa zezlátne. Takto postupujeme do té doby, než máme maso opečené ze všech stran. Nyní do pánve vlijeme lžíci vody, vařečkou uvolníme přípečky a šťávu vlijeme do připraveného pekáčku, do něj také položíme maso. Pekáček vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme přibližně hodinu. Průběžně můžeme maso otáčet a pohmatem zkoušet, jestli už je hotové – mělo by být pružné, ale ne příliš měkké, uvnitř by mělo zůstat růžové. Upečené maso necháme 15 až 20 minut odpočívat, poté odřízneme provázek, roastbeef nakrájíme na tenké plátky a podáváme.

TIP: Máte dost času? Tak nastavte teplotu na 120°C a pečte maso 2,5 hodiny, anebo 3 hodiny při teplotě 100°C. Roastbeef pečený při nižší teplotě bude šťavnatější a déle si uchová svou sytě růžovou barvu.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.