Ubraňte se kašli a nachlazení

Každý rok je to stejné, jakmile se na podzim začne ochlazovat a místo slunečných dnů nastoupí ty deštivé, začnete kolem sebe vídat posmrkávající a pokašlávající lidi. I když se jedná jen o rýmu a kašel, stejně si nikdo z nás nepřeje je dostat. A ještě méně si přejeme, aby nemoc přepadla naše děti. Jak můžete sebe i své blízké před nachlazením a kašlem ochránit?

Za to, že podlehneme rýmě a kašli, většinou může oslabený imunitní systém. Oslabení imunity bývá způsobeno špatným životním stylem – kouřením, nadměrným pitím alkoholu, přílišnou konzumací sladkých a smažených jídel, ale také stresem a nedostatkem spánku. Proto pokud takové neřesti máte, napravte je dříve, než onemocníte. K tomu zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které podporují činnost imunitního systému. Které to jsou?

Potraviny pro lepší imunitu

Pro imunitní systém je dobré ovoce a zelenina, především citrusy, brokolice, papriky, jablka, mrkev, černý rybíz, granátové jablko, meloun, kiwi, špenát, červená řepa a jahody. Z nich si můžete připravit chutné smoothie, které vás nadopuje vitamíny. Výhodný je také zázvor a ženšen, kurkuma a skořice i kokosový olej. Svými účinky proti nachlazení je pověstný česnek, a pokud ho necháte několik dnů naložený v medu, získáte mocnou přírodní medicínu. Látky, které pomáhají posilovat imunitní systém, poněkud překvapivě obsahuje také hovězí maso, losos a žampiony. Nic nezkazíte ani konzumací jogurtu, mandlí a sušených brusinek, účinné jsou také plody kustovnice čínské – tzv. goji. Z bylinek proti kašli a nachlazení pomáhá rozmarýn, šalvěj, meduňka, tymián, jitrocel kopinatý, lípa, bez černý a další. Z nich si můžete udělat čaj. A pokud nemáte bylinky rádi, popíjejte místo toho zelený čaj.

Obrázek

Domácí dropsy proti kašli a nachlazení

  • 3 sáčky černého čaje s citronem

  • ¾ hrnku medu

  • 6 lžic třtinového cukru

  • 2 lžičky čerstvě strouhaného zázvoru

  • 2 lžičky čerstvě vymačkané citronové šťávy

Černý čaj a strouhaný zázvor zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut odstát. Čajové sáčky vyhodíme, čaj přecedíme, abychom se zbavili kousků zázvoru. Čaj přelijeme do hrnce, přidáme třtinový cukr, citronovou šťávu a med a ohříváme na teplotu 150°C. Vzniklou hmotu nalijeme do silikonových formiček a necháme zchladnout. Hotové dropsy můžeme obalit v moučkovém cukru.

Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.