Zdravé vánoční cukroví

Cukroví je součástí Vánoc stejně jako ozdobený stromeček a dárky pod ním. Jen málokdo si ho o vánočních svátcích dokáže odepřít a mnozí pak mají výčitky a nový rok začínají hubnoucí dietou. Určitým řešením může být cukroví, které je méně kalorické a dokonce i zdravé. Zde na něj najdete několik tipů a receptů.

Linecké, vosí hnízda, perníčky, pracny a mnoho dalších druhů cukroví k Vánocům prostě patří. Je sladké a kalorické, ale taky chutné a odepřít si ho dokáže ve vánoční atmosféře opravdu jen málokdo. V kombinaci s dalšími lahůdkami se pak u některých z nás sváteční hodování může projevit i na váze a na Silvestra si dáváme do nového roku předsevzetí, že budeme držet dietu.

Možností, jak takovou situaci vyřešit, je několik. Nemusíte třeba péct vůbec, ale to by se zřejmě především dětem moc nelíbilo. Můžete také upéct klasické cukroví a pak v sobě najít dostatek odolnosti a prostě ho vůbec nejíst. Upřímně – kolik z nás to opravdu dokáže? Je ale také možné upéct i nějaké zdravé cukroví, které je méně kalorické, obsahuje málo cukrů a víc jiných, pro organismus dokonce prospěšných, látek.

Tipy, s kterými se vám cukroví vždy povede

Protože asi většina bude péct především klasické cukroví, připomeneme vám nejdříve několik osvědčených tipů, s kterými se vám vždy povede.

 • Cukroví pečte včas a uskladněte v chladnu – jedině tak se důkladně proleží a případné náplně se správně rozloží

 • Při přípravě těsta by všechny suroviny měly mít stejnou – ideálně pokojovou -  teplotu

 • Těsto si připravte den předem a nechte ho přes noc uležet v chladničce – půjde pak lépe vyválet nebo tvarovat

 • Ideální teplota pro do zlatova upečené cukroví je ve většině případů 180° Celsia - při nízké teplotě z těsta vytéká tuk, při vysoké těsto rychle zhnědne, ale není dopečené

 • Pokud pečete cukroví plněné marmeládou, přidejte do ní ovocnou šťávu a piškotové drobky

 • Ořechy do ořechové náplně nechte chvíli povařit v mléce nebo ve smetaně a zahustěte je piškotovými drobky

Lesk jako blesk!

Pokud chcete mít krásně lesklý povrch, pak ještě horké cukroví ihned po upečení potřete oslazeným mlékem, v kterém rozpustíte trochu škrobové moučky. Povrch je dokonale lesklý, doporučujeme použití i na cukroví, které se zavěšuje na stromeček.

Podívejte se i na další vyzkoušené tipy a rady, s kterými budete mít nejchutnější a nejkrásnější cukroví.

Spotřebujte všechno – i nepovedené cukroví

Ne vždy se všechno cukroví dokonale povede, ale třeba rozlámané kousky určitě nemusíte hned sníst nebo vyhodit. Dejte je do mixéru, přidejte marmeládu, šlehačku a třeba i trochu rumu, vše dobře rozmixujte a ze směsi pak vytvarujte malé kuličky. Ty napíchněte na ozdobná párátka, namočte v čokoládové polevě, vložte do papírových košíčků a máte další druh cukroví nejen na vánoční stůl.

 Foto soutěž s vánočním cukrovím

Vaše vánoční cukroví mám může vyhrát zajímavé ceny! Vyfoťte ho a zúčastněte se soutěže o nejlepší cukroví! Fotografie vkládejte zde!

Obrázek  

Zdravé dietní cukroví

A jsme u cukroví, které bude zcela jistě méně kalorické i sladké, dietní a vlastně i zdravé.

Nejdříve několik základních rad:

 • Do těsta používejte ovesnou nebo žitnou mouku – cukroví bude obsahovat plnohodnotné sacharidy, které se neukládají

 • Čokoláda musí být kvalitní – obsah kakaa by měl být minimálně 70 %

 • Místo klasického bílého cukru využijte jiná sladidla – vhodná je například přírodní stevie, v některých případech třtinový cukr

Nízkokalorické vanilkové rohlíčky

Klasické vanilkové rohlíčky můžete nahradit touto zdravější verzí z žitné mouky a ovesných vloček, které obsahují plnohodnotné sacharidy a s třtinovým cukrem, který je zdravější než bílý rafinovaný. Na případnou polevu použijte jen kvalitní čokoládu s minimálně 70% podílem kakaa. Naprosto nejlepší je ale kakaová hmota, vyrobená jen z kakaových bobů, která neobsahuje žádný cukr.

Obrázek

Suroviny

 • 150 gramů ovesných vloček

 • 80 gramů žitné mouky

 • 1 vejce

 • 1 jogurt

 • 5 lžic tmavého kakaa

 • 40 gramů třtinového cukru

 • lžička vanilky nebo perníkového koření

 • hořká čokoláda s minimálně 70 % obsahem kakaa

 • voda

Postup

V míse důkladně míchejte nasekané ovesné vločky, žitnou mouku, vajíčko, třtinový cukr, vanilku nebo perníkové koření a kakao. Podle potřeby přilijte vodu tak, aby těsto bylo mírně lepivé a tvárné. Z těsta pak vytvořte rohlíčky, kolečka nebo jiné tvary a ty naskládejte na pečící papír, rozložený na plechu.  Cukroví pečte v troubě, předehřáté na 200° Celsia přibližně 10 až 15 minut.

Než se cukroví upeče, ve vodní lázni rozehřejte čokoládu a do ní pak okraje upečeného cukroví namáčejte.

Dietní linecké cukroví


Linecké je velmi oblíbený druh vánočného cukroví, které ale, podobně jako většina ostatního, není právě zdravé a dietní. Při úpravě složení už ale poměrně zdravé může být. V tomto případě není možné použít jako sladidlo stenii, protože cukroví by nedrželo tvar. Klasický bílý cukr se nahrazuje třtinovým, který obsahuje vitamíny a minerály.

Obrázek

Suroviny

 • 250 gramů žitné mouky

 • 125 gramů třtinového cukru

 • 80 gramů kokosového oleje

 • 1 vejce

 • 1/4 kypřícího prášku do pečiva

 • marmeláda

Postup

V míse smíchejte všechny suroviny mimo marmelády a připravte z nich těsto. Pokud nebude zcela konzistentní a bude se mírně rozpadat, přidejte trochu kokosového oleje. Z těsta vyválejte plát a vykrajovátky z něj vykrájejte tvary. Cukroví rozložte na pečicí papír na plechu a dejte na 10 až 15 minut upéct do trouby, rozehřáté na 200° Celsia.

Upečené cukroví nechte vychladnout a pak slepujte marmeládou. Ta by měla být kvalitní s vysokým obsahem ovoce a stevií jako sladidlem.

Místo marmelády je k slepování – ale i k potření povrchu - možné použít i rozpuštěnou čokoládu s minimálně 70% obsahem kakaa.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.