Zdravý a chutný tuřín

Znáte tuřín? Pokud ne, tak vzhledem k jeho vlastnostem je ideální doba na seznámení! Uvidíte, že až ho ochutnáte, nebudete litovat a navíc uděláte mnoho prospěšného pro svoje zdraví.

Tuřín je kořenová zelenina, kterou jako první začali přibližně před 4000 roky konzumovat ve Středomoří.  Ve střední Evropě je poněkud podceňovaný, i když by vzhledem k svým vlastnostem v jídelníčku rozhodně chybět neměl.

Tuřín se velmi dobře skladuje a na trhu se nyní objevuje ten z poslední sklizně. Doba, kdy je k dispozici čerstvá zelenina v omezeném množství, je tedy na ochutnání tuřínu ideální.

Tuřín a naše zdraví

Tuřín obsahuje značné množství vody a je tedy velmi dietní. Je v něm i mnoho vitamínu C, betakarotenu a vápníku. Má významné léčebné účinky pro trávicí ústrojí, čistí krev, působí preventivně proti osteoporóze a dokáže zlepšit stav pokožky. Protože obsahuje silice, má specifickou chuť, ale při štěpení zmíněných silic se uvolňují důležité látky s přímými antibakteriálními účinky. Tuřínu je skutečně velmi zdravý, ale vyhnout by se mu měli lidé s akutním zánětem jater nebo se žlučníkovými kameny – pro ně vhodný není.

Tuřín v současnosti stále ještě doplácí na svoji pověst z válečné doby. Vzhledem k jeho vynikajícím výživovým vlastnostem byl totiž tuřín jednou z hlavních složek stravy v koncentračních táborech a stal se nechtěným symbolem bídy, strádání a utrpení.

Jak chutná a co s ním

Chuť tuřínu připomíná kedlubnu, některé odrůdy jsou mírně nasládlé nebo jsou lehce pepřovou. Velikostně větší odrůdy tuřínu jsou žlutomasé a používají se především k nakládání nebo restování, menší se podobně jako ředkvičky konzumují syrové.

Tuřín je vynikající zelenina k nakládání. Nejlepší nálev na tuřín je z vinného octa, cibule, česneku, celého kardamonu, koriandru, hřebíčku, hořčice, bobkového listu, nového koření a samozřejmě i soli. Tuřín se nakrájí na plátky, může se smíchat s červenou řepou a růžičkami květáku a pak se nechá v nálevu důkladně proležet a zkřehnout.

Najemno nakrájený nebo nastrouhaný tuřín se výborně hodí k masu, musí se ale dochutit kapkou olivového oleje nebo vinným octem, citronovou šťávou a solí. Pokud chcete tuřín vařený, stačí ho nakrájet na kostičky a nechat 30 minut vařit v mírně osolené vodě.

Na kostičky nebo hranolky nakrájený tuřín se může prudce orestovat  v pánvi a servírovat třeba ke sklenici vína.

Obrázek

Recepty z tuřínu

Pečený tuřín

Tuřín oloupejte, omyjte studenou vodou a nakrájejte na plátky. Plátky naskládejte na olejem mírně potřený pečící plech, posypte drceným kmínem, lehce osolte a upečte do měkka a křupava v rozpálené troubě.

Salát z tuřínu s mrkví

Vynikající lahodný zimní salát. Suroviny smíchejte v množství podle své chuti, tuřínu by mělo být přibližně stejně jako mrkve. Salát by se měl připravit 6 až 12 hodin před servírování, aby se důkladně proležel a měl skutečně lahodnou chuť. 

Suroviny

 • - tuřín
 • - mrkev
 • - jablka
 • - cibule
 • - pepř a sůl
 • - ocet a voda

Postup

Tuřín a mrkev oškrábejte, opláchněte studenou vodou a nakrájejte na větší kousky, které uvařte v mírně osolené vodě do měkka. Během vaření oloupejte a najemno nakrájejte jablka a také oloupejte a jemně nasekejte cibuli.

Uvařená zelenina se scedí a vychladlá nakrájí na tenké menší plátky, které se smíchají s připravenými jablky a cibulí. Vše ještě dochutíte pepřem a solí a můžete zalít octovou zálivkou.  

Zapékaný plněný tuřín a řepa

Suroviny

 • - tuřín
 • - červená řepa
 • - rýže natural
 • - cibule
 • - vejce
 • - pepř a sůl
 • - voda

Postup

Tuřín a řepu očistíte, opláchnete studenou vodou a celé uvaříte v mírně osolené vodě do měkka. Uvaříte i rýži. Z uvařeného tuřínu a řepy odkrojíte vrchní část a lžičkou opatrně vyberete vnitřky tak, aby zůstala tenká slupka. Dužninu tuřínu a řepy smícháte – každou samostatně – s uvařenou rýží a lehce osmahnutou jemně nasekanou cibulkou a najemno nakrájeným na tvrdo uvařeným vajíčkem. Nádivkou naplníte vydlabané tuříny a řepy, zaklopíte je odkrojenou částí a v předehřáté troubě necháte 20 až 30 minut zapékat.

 

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.